Flere danske Microsoft-fyringer kan være på vej

Dagens fyringsrunde i Microsofts danske udviklingsafdeling bliver måske ikke den sidste. Chefen i Vedbæk, Klaus Holse Andersen, afviser ikke flere nedskæringer.

Artikel top billede

Klaus Holse Andersen tør ikke give garantier for, at Microsofts danske udviklingsafdeling undgår flere fyringer. Han forsikrer dog, at den amerikanske ledelse fortsat er tæt knyttet til Danmark. Foto: Torben Klint.

Der kan være flere fyringer på vej i Microsofts danske udviklingsafdeling i Vedbæk.

Det siger Klaus Holse Andersen, direktør med ansvar for det globale salg af forretningsapplikationer og for udviklingsafdelingen i Vedbæk, til Computerworld.

"Der er ikke nogen garantier for, at dagens fyringer var de sidste. Det kan man aldrig garantere," siger han.

Dermed sætter han ekstra pres under de 750 ansatte, der i forvejen må vente en uge, før deres fremtid hos Microsoft er afklaret.

Meddelelsen om 75 til 90 danske Microsoft-fyringer blev overbragt til de ansatte i morges på et to timer langt fællesmøde i Vedbæk.

Fyringsrunden kommer som en del af de besparelser, der blev varslet af den internationale ledelse i går, og som skal resultere i, at Microsoft siger farvel til op til 5.000 ansatte.

1.400 er blevet fyret med øjeblikkelig virkning.

Ventede nedskæringer

Nyheden om nedskæringer er selvfølgelig blevet modtaget med mismod blandt de ansatte i Danmark, men dagens besked var ikke uventet, mener Klaus Holse Andersen.

"Der var nok ikke nogen, der havde forventet, at der ikke skulle ske noget med Microsoft. Det er jo sket med næsten alle andre virksomheder i vores og andre brancher," siger han.

Indtil videre er Microsoft dog en af de virksomheder, der har måtte skære mest i mandetallet.

Og hvis verdensøkonomien ikke ændrer sig til det bedre, kan softwaregiganten blive nødt til at realisere planerne om at fyre yderligere 3.600 personer i løbet af de næste 18 måneder.

Nogle af disse kan måske komme fra udviklingscentret i Vedbæk.

Microsoft er tæt knyttet til Danmark

Ledelsen i USA er dog stadig tæt knyttet til udviklingsafdelingen i Vedbæk, selvom den i dag meddelte medarbejderne, at 75 til 90 stillinger bliver nedlagt.

Det forsikrer Klaus Holse Andersen.

"Microsofts tilknytning til København som lokation og det her center i særdeleshed er der stadigvæk. Det bliver der ikke ændre noget på," siger han.

Med flere end 750 ansatte er Microsoft Development Center Copenhagen (MDCC) en af de største udviklingsafdelinger uden for USA.

Det er MDCC også efter fyringsrunden.

Ballmer: Danmark er vigtig
Med den udmelding gentager Klaus Holse Andersen beskeden fra sin chef Steve Ballmer, der i sommer gav samme besked til Computerworld, da han besøgte Danmark.

"Vi har rigtigt mange gode folk deroppe fra hele Europa, og vi drøfter faktisk for tiden, om vi burde udvide afdelingen i Vedbæk. Vi ved ikke, hvor meget den vil vokse, men vi har store planer, og det er noget, som vi klart overvejer," sagde han dengang.

Det var dog før udbruddet af den internationale finanskrise, der der har kastet den ene it-virksomhed efter den anden ud i massive fyringsrunder.

Dagens fyringsrunde får da heller ikke nogen strategisk betydning for det danske udviklingscenter, der stadig skal stå for udviklingen af Microsoft Dynamics NAV og bidrage til Dynamics AX.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet