Danske banker spærrer 8.000 kunders konti

Tusinder af danske netbankkunder har fået spærret adgangen til deres netbank. Årsagen er et spionprogram på kundernes pc.

Artikel top billede

8.000 danske netbankkunder hos en bred vifte af landets pengeinstitutter har præventivt fået spærret adgangen til deres netbankkonti.

Det oplyser Birgitte Mikkelsen, som er kontorchef i bankernes interesseorganisation, Finansrådet.

Ifølge kontorchefen er det ikke første gang, at denne type spærring foregår. Men det er første gang, at det berører så mange kunder på en gang.

Spærringen skyldes et spionprogram, som er konstateret på de berørte kunders pc'er. Af sikkerhedsmæssige årsager ønsker Finansrådet ikke at oplyse hvordan man har fået oplysninger om sikkerhedstruslen.

"Vi prøver hver gang at vurdere, hvornår der er behov for at tage action på det. Og så vælger vi af sikkerhedsårsager at lave en præventiv spærring på det," siger Birgitte Mikkelsen.

Kontorchefen oplyser, at bankerne over en bred kam er ramt af problemet, og at man endnu ikke kan sige, om der er forsvundet værdier som følge af de inficerede pc'er.

Ifølge Birgitte Mikkelsen vil bankerne nu følge op på sikkerhedsspærringen ved at sikre, at kunderne følger de sikkerhedsmæssige råd fra bankerne.

Nogle, men ikke alle, banker har ifølge Birgitte Mikkelsen orienteret kunderne om spærringen på forhånd. Andre steder spærrede man med det samme, hvorefter orienteringen vil finde sted.

De berørte kunder får af sikkerhedsmæssige grunde først genåbnet adgangen til netbanken, når deres sikkerhed er i orden.

Det er uklart, hvem der skal verificere sikkerhedsniveauet. Birgitte Mikkelsen fortæller, at der ikke vil ske en egentlig inspektion, men at sikkerheds-tjekket vil foretages i samarbejde med de enkelte kunder.

"Det aftaler man konkret med kunderne, når kunderne siger, at nu er de klar til det," siger Birgitte Mikkelsen.

Præcis hvornår genåbningen finder sted bestemmer kunden ifølge Birgitte Mikkelsen i høj grad selv.

"Det er hverken i bankens eller kundens interesse, at man genåbner en netbankadgang, hvis kunden ikke har fået renset pc'en," siger Birgitte Mikkelsen, som understreger at bankerne hæfter for eventuelt misbrug som følge af sikkerhedsproblemet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job