Baggers svenske forbindelse i fængsel

En af svindelsigtede Stein Baggers svenske forbindelser, Mikael Ljungman, skal i fængsel. Ljungman er idømt 10 måneders fængsel i Sverige.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær (Foto: Mads Elkær)

Mens danske Stein Bagger flygtede tværs over USA i en bil, han havde lånt af svenskeren Mikael Ljungman, fløj selvsamme svensker hjem til Sverige for at møde i retten i en ankesag.

Nu er der faldet dom i sagen, og ifølge Ekstra Bladet er Mikael Ljungmann blevet idømt 10 måneders fængsel.

Mikael Ljungman var sigtet for brud på bogføringsloven, og han var tidligere idømt en straf på to års fængsel og fratagelse af retten til at drive virksomhed i fem år.

Det var en anke mod den dom, som i dag førte til en mildere dom mod Stein Baggers svenske forretningsforbindelse.

Dommen mod Mikael Ljungman er kulminationen på en sag, hvor Mikael Ljungman har været sigtet for brud på bogføringsreglerne, skattesvindel og svindel med momsen.

Ifølge det svenske nyhedssite realtid.se er en af grundene til, at straffen er blevet lavere, at domstolen ikke har fundet Ljungman skyldig i skattesvig.

Mikael Ljungman ejer nogle af de virksomheder, som angiveligt har været brugt i det svindelnummer, som blev orkestreret af Stein Bagger.

Anklageren i den danske sag mod Stein Bagger har da også tidligere ytret, at Mikael Ljungman og Stein Baggers nordiske forbindelse er interessante for politiet.

"Mikael Ljungman er en mand vi interesserer os meget for," siger anklageren Per Justesen til Ekstra Bladet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job