Politiet afviser fejlskud i sin tele-overvågning

Vi overvåger ikke for meget eller forkert, lyder det fra politiet efter angreb om sløsethed i overvågningen af borgernes telefon- og mailkommunikation.

Artikel top billede

I politikredsen Syd- og Sønderjylland undrer politiet sig over at få prædikatet 'efterforskningsfiskere' skudt i tjenesteskoene.

Beskyldningerne om fisketure i efterforskningsarbejdet kommer fra advokat Henrik Stagetorn, der mener, at politiet ikke er grundig nok, når ordensmagten aflytter telefoner eller overvåger mailkorrespondancer.

"Ethvert indgreb i den slags sager er jo et overgreb på borgernes frihed," lyder anklagen fra Henrik Stagetorn til politiet, efter at have konstateret, at overvågningssagerne har en noget lavere succesrate end andre indgreb, samt dommerkendelserne bliver delt ud i næsten alle tilfælde.

"Vi går i høj grad op i borgernes frihed, og det er indprentet i alle betjente lige fra uddannelsen af," lyder det fra politiinspektør Kaj Larsen fra politikredsen i Syd- og Sønderjylland.

Hårde stoffer og manglende vidner

Han understreger over for Computerworld, at når politiet begynder at bede om dommerkendelser til overvågninger, skyldes det, at den slags sager er de mest alvorlige her i landet.

I overvågningssagerne er der oftest hårde stoffer involveret, mens mistanke om grove tyverier og manddrab også forekommer hyppigt.

"Overvågningssagerne har ofte en strafferamme på seks år eller mere, og vidnerne står ikke ligefrem i kø for at hjælpe os i efterforskningen. Den lille mulighed for forudgående efterforskning kan være en af hovedårsagerne, hvis vi har en noget mindre succesrate med overvågningssagerne," lyder det fra Kaj Nielsen.

Uegnet talgymnastik

Den sønderjyske politiinspektør mener derfor, at talen om succesrater for overvågning er en teoretisk øvelse, der ikke har meget med virkeligheden at gøre.

"Vi indsamler alt materiale på forhånd og går derefter til dommerne for at få en dommerkendelse. Selv om vi ofte får dommerkendelserne, så er dét system og politiet jo underlagt stor kvalitetskontrol. Politiet er selv kritiske, anklagemyndigheden kigger på sagen, og det er så sluttelig en dommer, der afgør, om indgrebet må udføres," forklarer Kaj Nielsen.

Han påpeger derfor, at tal ikke kan fortælle, om politiet overvåger for meget eller forkert.

"Statistiske gennemsyn af vores succesrater på overvågning er talgymnastik på et område, som ikke egner sig for at blive behandlet på den måde. Vi overvåger kun, når det er nødvendigt, og vi overvåger aldrig for meget, fordi det er temmelig ressourcekrævende," siger Kaj Nielsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S