Politiet afviser fejlskud i sin tele-overvågning

Vi overvåger ikke for meget eller forkert, lyder det fra politiet efter angreb om sløsethed i overvågningen af borgernes telefon- og mailkommunikation.

Artikel top billede

I politikredsen Syd- og Sønderjylland undrer politiet sig over at få prædikatet 'efterforskningsfiskere' skudt i tjenesteskoene.

Beskyldningerne om fisketure i efterforskningsarbejdet kommer fra advokat Henrik Stagetorn, der mener, at politiet ikke er grundig nok, når ordensmagten aflytter telefoner eller overvåger mailkorrespondancer.

"Ethvert indgreb i den slags sager er jo et overgreb på borgernes frihed," lyder anklagen fra Henrik Stagetorn til politiet, efter at have konstateret, at overvågningssagerne har en noget lavere succesrate end andre indgreb, samt dommerkendelserne bliver delt ud i næsten alle tilfælde.

"Vi går i høj grad op i borgernes frihed, og det er indprentet i alle betjente lige fra uddannelsen af," lyder det fra politiinspektør Kaj Larsen fra politikredsen i Syd- og Sønderjylland.

Hårde stoffer og manglende vidner

Han understreger over for Computerworld, at når politiet begynder at bede om dommerkendelser til overvågninger, skyldes det, at den slags sager er de mest alvorlige her i landet.

I overvågningssagerne er der oftest hårde stoffer involveret, mens mistanke om grove tyverier og manddrab også forekommer hyppigt.

"Overvågningssagerne har ofte en strafferamme på seks år eller mere, og vidnerne står ikke ligefrem i kø for at hjælpe os i efterforskningen. Den lille mulighed for forudgående efterforskning kan være en af hovedårsagerne, hvis vi har en noget mindre succesrate med overvågningssagerne," lyder det fra Kaj Nielsen.

Uegnet talgymnastik

Den sønderjyske politiinspektør mener derfor, at talen om succesrater for overvågning er en teoretisk øvelse, der ikke har meget med virkeligheden at gøre.

"Vi indsamler alt materiale på forhånd og går derefter til dommerne for at få en dommerkendelse. Selv om vi ofte får dommerkendelserne, så er dét system og politiet jo underlagt stor kvalitetskontrol. Politiet er selv kritiske, anklagemyndigheden kigger på sagen, og det er så sluttelig en dommer, der afgør, om indgrebet må udføres," forklarer Kaj Nielsen.

Han påpeger derfor, at tal ikke kan fortælle, om politiet overvåger for meget eller forkert.

"Statistiske gennemsyn af vores succesrater på overvågning er talgymnastik på et område, som ikke egner sig for at blive behandlet på den måde. Vi overvåger kun, når det er nødvendigt, og vi overvåger aldrig for meget, fordi det er temmelig ressourcekrævende," siger Kaj Nielsen.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

EXCHANGE Driftskonsulenter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

PensionDanmark

Scrum Master

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S