Texas Instruments fyrer alle i Aalborg

Endnu en amerikansk it-gigant drejer nøglen om i Aalborg. Texas Instruments fyrer alle ansatte.

Artikel top billede

Texas Instruments direktør i Danmark, Kim Breum-Christensen, har meddelt de 75 medarbejdere i Aalborg, at afdelingen lukker. Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset

It-giganten Texas Instruments lukker udviklingsafdelingen i Aalborg og fyrer samtlige 75 ansatte.

Det fortæller selskabets administrerende direktør i Danmark, Kim Breum-Christensen, til Computerworld.

Endnu er omstændighederne omkring fyringerne ikke faldet endeligt på plads.

"Fyringerne er blevet varslet i dag med henblik på at blive effektueret i februar, men der er ikke 120 procents klarhed om, hvorvidt folk bliver fritstillet med det samme," siger Kim Breum-Christensen.

Fyringerne omfatter kun selskabets ansatte i Aalborg, der udvikler referencedesign til mobiltelefoner baseret på moderselskabets chips.

Selskabet har yderligere 15 ansatte i Lyngby. De bliver ikke berørt af den danske fyringsrunde.

Sat til salg i oktober

Lukningen af Aalborg-afdelingen kommer, efter det amerikanske moderselskab tidligere i dag meldte ud, at det sagde farvel til 1.800 ansatte nu og yderligere 1.600 på et senere tidspunkt.

Allerede i oktober 2008 meddelte det amerikanske moderselskab, at det ville skille sig af med den såkaldte GGE-enhed, som blandt andet Aalborg-afdelingen var en del af.

GGE er en forkortelse for GSM, GPRS og EGDE.

Sammen med 'til salg'-skiltet fik medarbejderne også beskeden om, at hvis det ikke lykkedes at finde en køber, så ville afdelingen blive lukket.

Derfor kommer lukningen ikke som et lyn fra en klar himmel, og TI-ledelsen i Danmark har haft gode muligheder for at forberede det scenarie, hvor selskabet måtte fyre de ansatte.

"Vi har fundet forskellige virksomheder, som vi vil tilbyde at overtage hele eller dele af medarbejderstaben. Der er både danske og udenlandske selskaber, som vi allerede nu har taget kontakt til," siger Kim Breum-Christensen.

Hårdt stød til Aalborg

Med afskedigelsen af samtlige ansatte er der rettet endnu et hårdt stød mod erhvervslivet i nordjylland.

Tidligere på måneden lukkede også Motorola afdelingen i Aalborg og fyrede samtidig de 260 mobiludviklere.

Ligesom i tilfældet Texas Instruments var det ikke muligt at finde en køber til Motorolas afdeling.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S