Texas Instruments fyrer alle i Aalborg

Endnu en amerikansk it-gigant drejer nøglen om i Aalborg. Texas Instruments fyrer alle ansatte.

Artikel top billede

Texas Instruments direktør i Danmark, Kim Breum-Christensen, har meddelt de 75 medarbejdere i Aalborg, at afdelingen lukker. Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset

It-giganten Texas Instruments lukker udviklingsafdelingen i Aalborg og fyrer samtlige 75 ansatte.

Det fortæller selskabets administrerende direktør i Danmark, Kim Breum-Christensen, til Computerworld.

Endnu er omstændighederne omkring fyringerne ikke faldet endeligt på plads.

"Fyringerne er blevet varslet i dag med henblik på at blive effektueret i februar, men der er ikke 120 procents klarhed om, hvorvidt folk bliver fritstillet med det samme," siger Kim Breum-Christensen.

Fyringerne omfatter kun selskabets ansatte i Aalborg, der udvikler referencedesign til mobiltelefoner baseret på moderselskabets chips.

Selskabet har yderligere 15 ansatte i Lyngby. De bliver ikke berørt af den danske fyringsrunde.

Sat til salg i oktober

Lukningen af Aalborg-afdelingen kommer, efter det amerikanske moderselskab tidligere i dag meldte ud, at det sagde farvel til 1.800 ansatte nu og yderligere 1.600 på et senere tidspunkt.

Allerede i oktober 2008 meddelte det amerikanske moderselskab, at det ville skille sig af med den såkaldte GGE-enhed, som blandt andet Aalborg-afdelingen var en del af.

GGE er en forkortelse for GSM, GPRS og EGDE.

Sammen med 'til salg'-skiltet fik medarbejderne også beskeden om, at hvis det ikke lykkedes at finde en køber, så ville afdelingen blive lukket.

Derfor kommer lukningen ikke som et lyn fra en klar himmel, og TI-ledelsen i Danmark har haft gode muligheder for at forberede det scenarie, hvor selskabet måtte fyre de ansatte.

"Vi har fundet forskellige virksomheder, som vi vil tilbyde at overtage hele eller dele af medarbejderstaben. Der er både danske og udenlandske selskaber, som vi allerede nu har taget kontakt til," siger Kim Breum-Christensen.

Hårdt stød til Aalborg

Med afskedigelsen af samtlige ansatte er der rettet endnu et hårdt stød mod erhvervslivet i nordjylland.

Tidligere på måneden lukkede også Motorola afdelingen i Aalborg og fyrede samtidig de 260 mobiludviklere.

Ligesom i tilfældet Texas Instruments var det ikke muligt at finde en køber til Motorolas afdeling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job