Texas Instruments fyrer alle i Aalborg

Endnu en amerikansk it-gigant drejer nøglen om i Aalborg. Texas Instruments fyrer alle ansatte.

Artikel top billede

Texas Instruments direktør i Danmark, Kim Breum-Christensen, har meddelt de 75 medarbejdere i Aalborg, at afdelingen lukker. Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset

It-giganten Texas Instruments lukker udviklingsafdelingen i Aalborg og fyrer samtlige 75 ansatte.

Det fortæller selskabets administrerende direktør i Danmark, Kim Breum-Christensen, til Computerworld.

Endnu er omstændighederne omkring fyringerne ikke faldet endeligt på plads.

"Fyringerne er blevet varslet i dag med henblik på at blive effektueret i februar, men der er ikke 120 procents klarhed om, hvorvidt folk bliver fritstillet med det samme," siger Kim Breum-Christensen.

Fyringerne omfatter kun selskabets ansatte i Aalborg, der udvikler referencedesign til mobiltelefoner baseret på moderselskabets chips.

Selskabet har yderligere 15 ansatte i Lyngby. De bliver ikke berørt af den danske fyringsrunde.

Sat til salg i oktober

Lukningen af Aalborg-afdelingen kommer, efter det amerikanske moderselskab tidligere i dag meldte ud, at det sagde farvel til 1.800 ansatte nu og yderligere 1.600 på et senere tidspunkt.

Allerede i oktober 2008 meddelte det amerikanske moderselskab, at det ville skille sig af med den såkaldte GGE-enhed, som blandt andet Aalborg-afdelingen var en del af.

GGE er en forkortelse for GSM, GPRS og EGDE.

Sammen med 'til salg'-skiltet fik medarbejderne også beskeden om, at hvis det ikke lykkedes at finde en køber, så ville afdelingen blive lukket.

Derfor kommer lukningen ikke som et lyn fra en klar himmel, og TI-ledelsen i Danmark har haft gode muligheder for at forberede det scenarie, hvor selskabet måtte fyre de ansatte.

"Vi har fundet forskellige virksomheder, som vi vil tilbyde at overtage hele eller dele af medarbejderstaben. Der er både danske og udenlandske selskaber, som vi allerede nu har taget kontakt til," siger Kim Breum-Christensen.

Hårdt stød til Aalborg

Med afskedigelsen af samtlige ansatte er der rettet endnu et hårdt stød mod erhvervslivet i nordjylland.

Tidligere på måneden lukkede også Motorola afdelingen i Aalborg og fyrede samtidig de 260 mobiludviklere.

Ligesom i tilfældet Texas Instruments var det ikke muligt at finde en køber til Motorolas afdeling.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura