Google-fejl dømte uskyldige søgninger farlige

En fejl hos søgemastodonten var skyld i et web-kaos, hvor et hav af links blev kategoriseret som farlige. Google undskylder episoden.

Artikel top billede

"This site may harm your computer"

Den besked fik rigtig mange brugere af Googles søgemaskine i lørdags.

Det meste af lørdagen blev samtlige links hos søgegiganten nemlig markeret med denne besked, der normalt er en indikator om, at der kan være skadelig kode forbundet ved at klikke på en sådan webhenvisning.

Der var dog tale om en fejl hos Google i denne weekend.

Den forkerte besked opstod på grund af en menneskelig fejl, hvor værdien "/" blev indsat som en selvstændig streng og derved udløste en alarm, som markerer alle websider som værende fjendtlige.

Google undskylder

Det er non-profit-organisationen StopBadware, som står bag Googles "This site may harm your computer-advarsel," og som en direkte konsekvens af fejlen blev StopBadwares officielle websted selv udsat for et Denial of Service-nedbrud.

Det gjorde tjenesten ude af stand til at svare på forespørgsler fra brugere, som henvendte sig for at søge yderligere oplysninger om, hvorfor et websted var blevet dømt til at indeholde skadelig kode, lyder det fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Fejlen er nu rettet hos Google, og alt skulle fungere efter normal status.

På sin blog forklarer og undskylder Google episoden.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job