Ufærdige it-systemer hindrer batteriindsamling

Man har haft travlt i kommuner og private virksomheder med at indføre den nye bekendtgørelse for batteriindsamling, men it-systemerne, der gør det muligt, er ikke engang færdige endnu.

Artikel top billede

En måned efter, at den nye batteriindsamlings-bekendtgørelse skulle have været trådt i kraft, er der stadig problemer med it-systemerne til registrering af batteriproducenterne og pengeopkrævning af dem.

Før den nye bekendtgørelse trådte i kraft, var det kommunernes ansvar at håndtere de brugte batterier.

Den nye bekendtgørelse overdrager ansvaret for affaldshåndteringen til producenter og importører af batterier. Her kan der altså blandt andet være tale om producenter og importører af mobiltelefoner og bærbare computere.

"Meningen var, at det hele skulle starte første januar, men intet er klart i øjeblikket. Så selvom branchen i øjeblikket betaler for den nye bekendtgørelse, så kan den ikke være sikker på, at kommunerne lever op til deres ansvar," fortæller Frederik Madsen, direktør for Batteriforeningen, en brancheforening for danske producenter og importører af batterier.

Det er selskabet Dansk ProducentansvarsSystem (DPA-System), tidligere kendt som WEEE-System, der skal lave systemerne for indregistrering af virksomhederne. Men her fortæller man om den korte frist, man har haft til at lave systemet.

"Hastigheden, man har indført bekendtgørelsen i, er for hurtig. Den officielle implementeringsrunde har været på tre uger, og det er ikke en tidsfrist, nogen har kunnet overholde," fortæller direktøren i DPA-System, Johnny Bøwig.

Indregistreringssystemerne forventes dog klar om kort tid, og samlet set har etableringen af hele projektet hos DPA-System kostet omkring to millioner kroner.

"Vi har det foreløbige indregistreringssystem klart i slutningen af februar," fortæller Johnny Bøwig.

Skat først klar til juni

Det er ikke kun indregistreringssystemerne for de batteriproducerende virksomheder, der ikke er klar. Systemerne for indkrævningen af pengene står Skat for at implementere, og de er først klar i slutningen af juni.

Hos Skat kommer etableringen af it-systemerne til at koste 300.000 kroner, mens den årlige driftsomkostning er på 400.000 kroner.

Hos Miljøstyrelsen forklarer funktionsleder, Lis Vedel, den sene bekendtgørelse således:

"Loven om producentansvar for batterier blev vedtaget af Folketinget 12. juni 2008, loven indeholder producenternes forpligtelser. Frem til udstedelsen af bekendtgørelsen har der været forhandlinger mellem de involverede parter. Blandt andet det har udskudt den endelige bekendtgørelse."

"Derudover har DPA-System skulle have lovmæssig hjemmel til at afholde udgifter vedrørende opstart af batteriopgaven. Det fik de i efteråret, og først herefter kunne de påbegynde opgaven med at få iværksat et registreringssystem. Det er baggrunden for, at producenterne har indtil 31. marts 2009 til at registrere sig."

Flere penge, mindre miljø

Men selv hvis it-systemerne bliver klargjort, så er gevinsten svær at føle på.

Der bliver i dag samlet 50-70 tons batterier ind årligt i Københavns Kommune, fortæller Kennet Petersen, sagsbehandler i Center for Miljø ved Københavns Kommune.

"Den nye bekendtgørelse betyder, at kommunerne nu præcist skal gøre op, hvilke omkostninger der er ved affaldshåndteringen, således at de kan få betalt deres udgifter af producenterne," siger Kennet Petersen.

"Det kan i sidste ende komme til at betyde flere administrationsomkostninger end før."

At den nye bekendtgørelse kommer til at koste flere penge er Frederik Madsen enig i:

"Samlet set bliver det dyrere, da der nu skal til at etableres nye systemer, hvor det gamle har fungeret fint før i tiden. Samtidig mener jeg ikke, at der er en miljøgevinst, da indsamlingen stadig foregår på samme måde."

Det er Anders Christiansen, konsulent for Kontoret for Teknik og Miljø ved Kommunernes Landsforening (KL), enig i.

"Som producentansvaret er skruet sammen i dag, er der ikke incitament til, at producenterne laver nye miljøvenlige og bæredygtige løsninger indenfor elektronik og bærbare batterier," siger Anders Christiansen.

Det er dog ikke alle, der er enige i, at den nye bekendtgørelse ikke også kommer til at betyde bedre miljø.

"Med den nye bekendtgørelse skabes der et incitament til at tænke i miljøvenlige baner af producenterne bag batterierne," mener Kennet Petersen fra Københavns Kommune.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S