Arbejdsgiver-betalt mobil skal beskattes hårdere

Skattekommissionen vil beskatte arbejdsgiver-betalt bredbånd og mobil-telefon. Det vil ifølge Dansk Industri være med til at hæmme udviklingen af it-kompetencer.

Artikel top billede

Det er en medarbejderskat på hjemmearbejdspladsen og et skridt i den forkerte retning, mener Tom Togsverd, direktør i ITEK.

En skat på 5.000 kroner om året for, at din arbejdsgiver betaler enten din telefon, dit bredbånd eller din pc.

Sådan lyder beskrivelsen af et forslag fra regeringens Skattekommision, som vil aflive skattefordelene i medarbejderbredbånd. Forslaget er en del af kommisionens omfattende forslag til omlægning af det danske skattesystem.

Mulitmedieskatten, som kommisonen kalder forslaget, består i, at medarbejderen beskattes for 5.000 kroner årligt, hvis man enten får betalt telefon, internet eller pc af sin arbejdsgiver. Multimedieskatten er på 5.000 kroner lige meget om man kun får en eller alle goder.

Forslaget møder modstand i Dansk Industri, hvor brancheorganisationen for it- og teleerhverv, ITEK, argumenterer imod forslaget.

"Det er et skridt i den forkerte retning. Det er en medarbejderskat på hjemmearbejdspladsen. Og jeg frygter, at nogen medarbejdere så siger, at de ikke gider have den," siger Tom Togsverd, der er direktør i ITEK.

Han frygter, at det er de mindst it-parate grupper, som vil trække følehornene til sig med den nye skat. ITEK-direktøren tilføjer, at mange af de grupper, som i dag har bredbåndsaftaler, formentlig ikke vil opsige deres aftaler. Men de grupper, som ikke har fået medarbejderbredbånd, blandt andet i det offentlige, vil nu helt droppe ideen, hvis Tom Togsverds bekymring bliver til virkelighed.

Høje priser

Samtidig mener han, at beløbet på de 5.000 kroner er i den høje ende af skalaen. Tom Togsverd forklarer, at med en pakkeløsning med telefoni og netadgang vil det være for meget at betale 5.000 kroner i skat om året.

"Det er nok også lige at toppe den. Det næstbedste ville være et lavere beløb," siger Tom Togsverd, som dog helst ser forslaget glide helt ud.

På den anden side kan hans modvilje hurtigt blive mindre. Hvis politikerne skruer endnu mere på skatten på arbejde, end Skattekommissionen har lagt op til.

"Hvis vi skal yde det offer, så synes vi også, at præmien skal være større. Hvis vi havde fået mere på marginalskatten så ville vi også ofre det skattefrie medarbejderbredbånd. Alle skal jo give noget," siger Tom Togsverd.

Computerworld har udsendt en rettelse til denne artikel:
Computerworld skrev, at skattekommisionen har foreslået en multimedieskat på arbejdsgiverbetalt bredbånd, telefon og hjemmepc på 5.000 kroner. Det er ikke tilfældet. Skattekommisionen har foreslået en multimedieskat, hvor medarbejderen beskattes af 5.000 kroner. Det vil sige, at det endelige beløb ikke er 5.000 kroner, men derimod afhængig af den enkeltes skat.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S