Arbejdsgiver-betalt mobil skal beskattes hårdere

Skattekommissionen vil beskatte arbejdsgiver-betalt bredbånd og mobil-telefon. Det vil ifølge Dansk Industri være med til at hæmme udviklingen af it-kompetencer.

Artikel top billede

Det er en medarbejderskat på hjemmearbejdspladsen og et skridt i den forkerte retning, mener Tom Togsverd, direktør i ITEK.

En skat på 5.000 kroner om året for, at din arbejdsgiver betaler enten din telefon, dit bredbånd eller din pc.

Sådan lyder beskrivelsen af et forslag fra regeringens Skattekommision, som vil aflive skattefordelene i medarbejderbredbånd. Forslaget er en del af kommisionens omfattende forslag til omlægning af det danske skattesystem.

Mulitmedieskatten, som kommisonen kalder forslaget, består i, at medarbejderen beskattes for 5.000 kroner årligt, hvis man enten får betalt telefon, internet eller pc af sin arbejdsgiver. Multimedieskatten er på 5.000 kroner lige meget om man kun får en eller alle goder.

Forslaget møder modstand i Dansk Industri, hvor brancheorganisationen for it- og teleerhverv, ITEK, argumenterer imod forslaget.

"Det er et skridt i den forkerte retning. Det er en medarbejderskat på hjemmearbejdspladsen. Og jeg frygter, at nogen medarbejdere så siger, at de ikke gider have den," siger Tom Togsverd, der er direktør i ITEK.

Han frygter, at det er de mindst it-parate grupper, som vil trække følehornene til sig med den nye skat. ITEK-direktøren tilføjer, at mange af de grupper, som i dag har bredbåndsaftaler, formentlig ikke vil opsige deres aftaler. Men de grupper, som ikke har fået medarbejderbredbånd, blandt andet i det offentlige, vil nu helt droppe ideen, hvis Tom Togsverds bekymring bliver til virkelighed.

Høje priser

Samtidig mener han, at beløbet på de 5.000 kroner er i den høje ende af skalaen. Tom Togsverd forklarer, at med en pakkeløsning med telefoni og netadgang vil det være for meget at betale 5.000 kroner i skat om året.

"Det er nok også lige at toppe den. Det næstbedste ville være et lavere beløb," siger Tom Togsverd, som dog helst ser forslaget glide helt ud.

På den anden side kan hans modvilje hurtigt blive mindre. Hvis politikerne skruer endnu mere på skatten på arbejde, end Skattekommissionen har lagt op til.

"Hvis vi skal yde det offer, så synes vi også, at præmien skal være større. Hvis vi havde fået mere på marginalskatten så ville vi også ofre det skattefrie medarbejderbredbånd. Alle skal jo give noget," siger Tom Togsverd.

Computerworld har udsendt en rettelse til denne artikel:
Computerworld skrev, at skattekommisionen har foreslået en multimedieskat på arbejdsgiverbetalt bredbånd, telefon og hjemmepc på 5.000 kroner. Det er ikke tilfældet. Skattekommisionen har foreslået en multimedieskat, hvor medarbejderen beskattes af 5.000 kroner. Det vil sige, at det endelige beløb ikke er 5.000 kroner, men derimod afhængig af den enkeltes skat.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect