Universitet udvikler universel software-emulator

Verdens første universal-emulator kan hjælpe til bevaring og fremtidssikring af den eksplosivt stigende mængde digital information.

Artikel top billede

I 2010 vil mængden af digital information på verdensplan svare til 18 millioner gange al den information, der findes i samtlige bøger, der nogensinde er skrevet.

Computerworld News Service: Computerforskere ved Portsmouth University i Storbritannien er ved at udvikle en software-emulator, der kan genkende og køre alle slags filer fra 1970'erne og op til nu.

Forskerne bygger verdens første universal-emulator, som de arbejder på at gøre i stand til at læse alle typer computerfiler lige fra arkadespilsmaskinernes Space Invaders og Pac-Man til senere års software på floppydiske og minidiske.

Emulatoren er en del af et EU-projekt til 30 millioner kroner ved navn KEEP (Keeping Emulation Environments Portable), som handler om bevaring af digitale filer, som er i risiko for at gå tabt.

Forskerne håber også at fremtidssikre softwaren, så hver eneste bid data og hvert eneste stykke software, der nogensinde er skabt, kan læses af emulatoren, så de kan bruges på nyere og hurtigere computere i fremtiden.

"Folk skænker det ikke en tanke at gemme ting udelukkende digitalt - alt fra kameratelefonernes billeder til nationale eller regionale arkiver," påpeger computerhistoriker dr. Janet Delve.

"Men hver eneste digitale fil risikerer at gå tabt, ved forfald af lagringsmediet eller ved at den teknologi, der blev brugt til at læse filen, forsvinder. Tidligere generationer har efterladt sig en rigdom af bøger, breve og dokumenter, der fortæller os, hvem de var, hvordan de levede, og hvad de fandt ud af. Der er en reel risiko for, at det eneste, vi testamenterer til historien, bliver et sort hul."

Kulturel katastrofe

Der skabes enorme mængder digitale informationer hvert år. I 2010 vil mængden af digital information på verdensplan "svare til 18 millioner gange al den information, der findes i samtlige bøger, der nogensinde er skrevet." Og informationstilvæksten viser ingen tegn på at sagtne farten.

Historiker dr. David Andersson fortæller, at: "vi står over for en massiv risiko for at miste digital information. Det er et meget reelt og bekymrende problem. Ting, der blev skabt i 1970'erne, 80'erne og 90'erne er hastigt ved at forsvinde, og nye teknologier betyder, at risikoen for at miste materiale bliver større for hvert år."

Ifølge David Andersson kan fremtidige generationer stå over for en "kulturel katastrofe" med tabet af software fra de tidlige spilkonsoller og computere.

"Især spil har det med ikke at komme på arkiv, da de ses som undværlige og lavkulturelle, men de repræsenterer en meget vigtig del af vores kulturelle historie fra nyere tid," tilføjer computerspilsforsker Dan Pinchbeck.

"Spil er et af planetens største medieformater, og vi er nødt til at bevare dem for fremtidige generationers skyld."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos