Røntgensystem plager fynske læger

Fynske røntgenlæger er trætte af et nyt it-system, som burde gøre deres arbejde lettere. Et år efter, systemet blev anskaffet, virker det stadig ikke.

Artikel top billede

Røntgenlægerne på Odense Universitetshospital lufter nu deres vrede over et nyt it-system.

Systemet, som blev anskaffet sidste år for 40 millioner kroner, virker stadig ikke og besværliggør lægernes arbejde, hvor det skulle have gjort det lettere.

Det dårlige system sætter ifølge overlæge på røntgenafdelingen, Jens Karstoft, det fynske hospital langt tilbage.

"Vi er det eneste universitetshospital i Nordeuropa uden systemet. Det svarer til, at en bank ikke kan tilbyde kunderne andet end en bankbog af papir, siger Jens Karstoft til Fyens Stiftstidende.

Systemet, der er et såkaldt PACS-system, Picture Archiving and Communication System, skal gøre det muligt for alle behandlere at se billederne øjeblikket efter, de er blevet taget.

Billederne lagres på en central server, og derefter kan alle behandlere, som har brug for at se billederne, få adgang til dem i stedet for at vente på, at de fysisk bliver sendt videre til dem.

Leverandør får skylden

Problemerne skyldes ifølge hospitalets administrerende direktør, at leverandøren har undervurderet opgaven.

"Vi må sige, at leverandøren har undervurderet opgaven med at integrere RIS/PACS-systemet med afdelingerne på hospitalet, og det har leverandøren også anerkendt," siger administrerende direktør Jens-Otto S. Jeppesen til Version 2.

Direktøren peger på, at det er problemer i koblingen mellem systemet og hospitalets udstyr, som volder leverandøren, GE Healthcare problemer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse