Røntgensystem plager fynske læger

Fynske røntgenlæger er trætte af et nyt it-system, som burde gøre deres arbejde lettere. Et år efter, systemet blev anskaffet, virker det stadig ikke.

Artikel top billede

Røntgenlægerne på Odense Universitetshospital lufter nu deres vrede over et nyt it-system.

Systemet, som blev anskaffet sidste år for 40 millioner kroner, virker stadig ikke og besværliggør lægernes arbejde, hvor det skulle have gjort det lettere.

Det dårlige system sætter ifølge overlæge på røntgenafdelingen, Jens Karstoft, det fynske hospital langt tilbage.

"Vi er det eneste universitetshospital i Nordeuropa uden systemet. Det svarer til, at en bank ikke kan tilbyde kunderne andet end en bankbog af papir, siger Jens Karstoft til Fyens Stiftstidende.

Systemet, der er et såkaldt PACS-system, Picture Archiving and Communication System, skal gøre det muligt for alle behandlere at se billederne øjeblikket efter, de er blevet taget.

Billederne lagres på en central server, og derefter kan alle behandlere, som har brug for at se billederne, få adgang til dem i stedet for at vente på, at de fysisk bliver sendt videre til dem.

Leverandør får skylden

Problemerne skyldes ifølge hospitalets administrerende direktør, at leverandøren har undervurderet opgaven.

"Vi må sige, at leverandøren har undervurderet opgaven med at integrere RIS/PACS-systemet med afdelingerne på hospitalet, og det har leverandøren også anerkendt," siger administrerende direktør Jens-Otto S. Jeppesen til Version 2.

Direktøren peger på, at det er problemer i koblingen mellem systemet og hospitalets udstyr, som volder leverandøren, GE Healthcare problemer.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job