Røntgensystem plager fynske læger

Fynske røntgenlæger er trætte af et nyt it-system, som burde gøre deres arbejde lettere. Et år efter, systemet blev anskaffet, virker det stadig ikke.

Artikel top billede

Røntgenlægerne på Odense Universitetshospital lufter nu deres vrede over et nyt it-system.

Systemet, som blev anskaffet sidste år for 40 millioner kroner, virker stadig ikke og besværliggør lægernes arbejde, hvor det skulle have gjort det lettere.

Det dårlige system sætter ifølge overlæge på røntgenafdelingen, Jens Karstoft, det fynske hospital langt tilbage.

"Vi er det eneste universitetshospital i Nordeuropa uden systemet. Det svarer til, at en bank ikke kan tilbyde kunderne andet end en bankbog af papir, siger Jens Karstoft til Fyens Stiftstidende.

Systemet, der er et såkaldt PACS-system, Picture Archiving and Communication System, skal gøre det muligt for alle behandlere at se billederne øjeblikket efter, de er blevet taget.

Billederne lagres på en central server, og derefter kan alle behandlere, som har brug for at se billederne, få adgang til dem i stedet for at vente på, at de fysisk bliver sendt videre til dem.

Leverandør får skylden

Problemerne skyldes ifølge hospitalets administrerende direktør, at leverandøren har undervurderet opgaven.

"Vi må sige, at leverandøren har undervurderet opgaven med at integrere RIS/PACS-systemet med afdelingerne på hospitalet, og det har leverandøren også anerkendt," siger administrerende direktør Jens-Otto S. Jeppesen til Version 2.

Direktøren peger på, at det er problemer i koblingen mellem systemet og hospitalets udstyr, som volder leverandøren, GE Healthcare problemer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S