Røntgensystem plager fynske læger

Fynske røntgenlæger er trætte af et nyt it-system, som burde gøre deres arbejde lettere. Et år efter, systemet blev anskaffet, virker det stadig ikke.

Artikel top billede

Røntgenlægerne på Odense Universitetshospital lufter nu deres vrede over et nyt it-system.

Systemet, som blev anskaffet sidste år for 40 millioner kroner, virker stadig ikke og besværliggør lægernes arbejde, hvor det skulle have gjort det lettere.

Det dårlige system sætter ifølge overlæge på røntgenafdelingen, Jens Karstoft, det fynske hospital langt tilbage.

"Vi er det eneste universitetshospital i Nordeuropa uden systemet. Det svarer til, at en bank ikke kan tilbyde kunderne andet end en bankbog af papir, siger Jens Karstoft til Fyens Stiftstidende.

Systemet, der er et såkaldt PACS-system, Picture Archiving and Communication System, skal gøre det muligt for alle behandlere at se billederne øjeblikket efter, de er blevet taget.

Billederne lagres på en central server, og derefter kan alle behandlere, som har brug for at se billederne, få adgang til dem i stedet for at vente på, at de fysisk bliver sendt videre til dem.

Leverandør får skylden

Problemerne skyldes ifølge hospitalets administrerende direktør, at leverandøren har undervurderet opgaven.

"Vi må sige, at leverandøren har undervurderet opgaven med at integrere RIS/PACS-systemet med afdelingerne på hospitalet, og det har leverandøren også anerkendt," siger administrerende direktør Jens-Otto S. Jeppesen til Version 2.

Direktøren peger på, at det er problemer i koblingen mellem systemet og hospitalets udstyr, som volder leverandøren, GE Healthcare problemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S