E-conomic: 17.000 kunder og vi tæller stadig

Mere end 17.000 små og mellemstore virksomheder i Danmark, Sverige, Norge og England bruger online økonomistyring fra e-conomic, der sidste år øgede omsætningen med 50 procent.

Artikel top billede

"E-conomic skal reorganiseres til at matche væksten og vækststrategien," siger Torben Frigaard Rasmussen, administrerende direktør, e-conomics.

Danske e-conomic, der tilbyder online økonomistyring til små og mellemstore virksomheder, landede i 2008 en omsætning på 32 millioner kroner svarende til en vækst på mere end 50 procent i forhold til 2007.

Af de 17.000 kunder til selskabets løsning, der tilbydes som et software as a service-produkt (SaaS), befinder hovedparten - omkring 15.000 - sig i Danmark.

"I de seneste to-tre år har vi haft vækstrater på mellem 50-70 procent i Danmark, og den tendens ser ud til at fortsætte i 2009, siger Torben Frigaard Rasmussen, der har været administrerende direktør for e-conomic siden sidste efterår.

Torben Frigaard Rasmussen har det overordnede ansvar for e-conomic International og afløste Anders K. Hansen, som nu er direktør for forretningsudvikling.

Ifølge Niels Bjørn Andersen, professor, Center for Applied ICT, Copenhagen Business School, IBS, er succesen for e-conomic så omfattende, at selskabets løsning kører hos hver tiende danske virksomhed.

E-conomic startede markedsføringen af sit webbaserede økonomisystem tilbage i 2001, og siden da, har der været en pæn medvind.

Vækst kræver ombygning

Ifølge e-conomic-direktøren kræver væksten en lettere ombygning af selskabet:

"Vi skal have konstrueret virksomheden til at kunne håndtere flere datterselskaber og høje vækstrater. I år regner jeg med, at vi vokser 40-45 procent i forhold til sidste år, og det synes jeg selv er ganske imponerende," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Vokser omsætningen som forventet, lander den ifølge direktøren på små 45 millioner kroner i 2009.

"I Danmark tjener vi rigtig mange penge, som vi bruger til investeringer i Sverige, Norge, England og så forventer vi at starte op i to nye markeder i anden halvdel af 2009. Spanien, Frankrig og Tyskland, mener vi, har en størrelse og en markedsmodenhed, som er interessant for os," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Oplagte online-fordele

Ifølge Torben Frigaard Rasmussen er der flere grunde til den markante vækst og de fremtidige vækstambitioner. En af årsagerne er, at revisorerne har fået øjnene op for fordelene ved at klare økonomistyringen online.

"Med online økonomistyring kan revisorerne typisk håndtere flere virksomheder per medarbejder, da meget af revisionen og rådgivningen kan foregå online. Indscanner virksomhederne deres bilag, kan revisoren se på dem hos sig selv, og det sparer meget tid for begge parter," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Hvorfor e-conomic her midt i finanskrisen oplever sin største kundetilgang på en måned nogensinde, har Torben Frigaard ikke nogen entydig forklaring på, men han mener, at mange måske i forbindelse med afskedigelser starter op som selvstændig.

"Det er vores teori, at en del af de personer, der gennem de sidste tre-fire måneder er havnet i arbejdsløshed, nu realiserer drømmen om at starte op selvstændigt," siger Torben Frigaard, der fortæller om amerikanske undersøgelser, som viser en markant stigning i antallet af nye virksomheder i halen på en recession.

Måske en håndfuld

Konkurrencen mærker e-conomics i nogle lande fra 'in house'-installationer af økonomistyringsløsninger, mens Navision-produktet C5 herhjemme er en oplagt konkurrent.

"På vores markeder er der måske en håndfuld virksomheder, der laver det samme som vi gør," mener Torben Frigaard Rasmussen.

E-conomic beskæftiger i dag 55 ansatte og ansætter i øjeblikket en-to nye medarbejdere om måneden.

Ifølge Torben Frigaard har e-conomic i øjeblikket problemer med at skaffe kvalificerede softwareudviklere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS