Piraterne er klar med nyt net-våben

Streaming er en voksende teknologi på nettet, der tiltrækker piraterne. En hollandsk streaming-tjeneste med direkte fodbold på programmet kan se frem til at skulle i retten - igen.

Artikel top billede

Efter mange års kamp mellem rettighedshavere og pirater om filer på tjenester som Napster, Kazaa og ikke mindst The Pirate Bay ser det ud til, at næste store søslag skal udkæmpes om streaming fra nettet.

For i takt med at privatbrugerne får rullet tykkere og tykkere netforbindelser ind i deres ejendomme, har det aldrig været nemmere at trykke på play-knappen og se indhold direkte streamet fra nettet, som det også kendes fra Youtube.com.

Set med juridiske briller er det imidlertid ikke alle tjenester og streamet-indhold, der er lige stuerent.

Det måtte giganten Youtube lære på den hårde måde i sine første leveår, da den populære videotjeneste røg ud i flere retssager om milliard-erstatninger til store amerikanske underholdningsselskaber.

For at dæmme op for de ødelæggende milliardudgifter til rettighedshaverne kæmper Yotube nu en hård kamp om at sende det ulovlige indhold på porten - længe inden det når frem til netsurfernes øjne.

Masser af porno, film og fodbold

Men mange andre streaming-tjenester tilbyder gladelig alt fra porno, fodbold og Hollywood-film uden at have rettigheder til at sende indholdet.

Rettighedshaverne er begyndt at blive godt og grundigt trætte af at lade deres dyrt indkøbte indhold ligge og flyde på nettet, så enhver med en ADSL-forbindelse kan se prestigefyldte fodboldkampe eller dyrt indkøbte tv-serier transmitteret direkte hjem til danskernes stuer .

Rettighedsvreden ramte eksempelvis det hollandske peer-to-peer-streaming-website myp2p.eu, da det svenske Bonnier-datterselskab C More Entertainment med nordiske licensrettigheder til varemærket Canal+ for nyligt anlagde fogedforbudssag mod myp2p.eu.

Årsagen til, at Canal+ fik nok af den hollandske hjemmeside, var, at Myp2p bugner af links til direkte transmitterede sportsbegivenheder som fodboldkampe fra den bedste britiske, italienske og hollandske række samt ishockey fra USA og Sverige, som hollænderne ikke har rettigheder til at transmittere.

På vej ind i næste fase

Det har Canal+ derimod, og ved at gå i flæsket på hollænderne med fogedforbudet vil svenskerne beskytte deres ret til at sende de mange eftertragtede sportsprogrammer.

Men fordi myp2p.eu ikke umiddelbart bryder hollandsk lovgivning ved at linke til de mere eller mindre amatøragtigt udseende asiatiske streaming-tjenester som Sopcast og PPStream, har en hollandsk dommer i februar valgt ikke at nedlægge fogedforbud mod den hollandske hjemmeside, der også tilbyder gode råd til streaming og download af medieafspillere.

Afgørelsen i den hollandske retssal får dog ikke Canal+ til at helme og opgive et søgsmål.

"Vi arbejder selvfølgelig videre med sagen. Når vi giver en formue for vores rettigheder til sportsbegivenheder, kan det jo ikke være rigtigt, at de selv samme begivenheder kan findes på alle mulige hjemmesider," fortæller Canal+'s kommunikationschef, Christina Sulebakk til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S