Piraterne er klar med nyt net-våben

Streaming er en voksende teknologi på nettet, der tiltrækker piraterne. En hollandsk streaming-tjeneste med direkte fodbold på programmet kan se frem til at skulle i retten - igen.

Artikel top billede

Efter mange års kamp mellem rettighedshavere og pirater om filer på tjenester som Napster, Kazaa og ikke mindst The Pirate Bay ser det ud til, at næste store søslag skal udkæmpes om streaming fra nettet.

For i takt med at privatbrugerne får rullet tykkere og tykkere netforbindelser ind i deres ejendomme, har det aldrig været nemmere at trykke på play-knappen og se indhold direkte streamet fra nettet, som det også kendes fra Youtube.com.

Set med juridiske briller er det imidlertid ikke alle tjenester og streamet-indhold, der er lige stuerent.

Det måtte giganten Youtube lære på den hårde måde i sine første leveår, da den populære videotjeneste røg ud i flere retssager om milliard-erstatninger til store amerikanske underholdningsselskaber.

For at dæmme op for de ødelæggende milliardudgifter til rettighedshaverne kæmper Yotube nu en hård kamp om at sende det ulovlige indhold på porten - længe inden det når frem til netsurfernes øjne.

Masser af porno, film og fodbold

Men mange andre streaming-tjenester tilbyder gladelig alt fra porno, fodbold og Hollywood-film uden at have rettigheder til at sende indholdet.

Rettighedshaverne er begyndt at blive godt og grundigt trætte af at lade deres dyrt indkøbte indhold ligge og flyde på nettet, så enhver med en ADSL-forbindelse kan se prestigefyldte fodboldkampe eller dyrt indkøbte tv-serier transmitteret direkte hjem til danskernes stuer .

Rettighedsvreden ramte eksempelvis det hollandske peer-to-peer-streaming-website myp2p.eu, da det svenske Bonnier-datterselskab C More Entertainment med nordiske licensrettigheder til varemærket Canal+ for nyligt anlagde fogedforbudssag mod myp2p.eu.

Årsagen til, at Canal+ fik nok af den hollandske hjemmeside, var, at Myp2p bugner af links til direkte transmitterede sportsbegivenheder som fodboldkampe fra den bedste britiske, italienske og hollandske række samt ishockey fra USA og Sverige, som hollænderne ikke har rettigheder til at transmittere.

På vej ind i næste fase

Det har Canal+ derimod, og ved at gå i flæsket på hollænderne med fogedforbudet vil svenskerne beskytte deres ret til at sende de mange eftertragtede sportsprogrammer.

Men fordi myp2p.eu ikke umiddelbart bryder hollandsk lovgivning ved at linke til de mere eller mindre amatøragtigt udseende asiatiske streaming-tjenester som Sopcast og PPStream, har en hollandsk dommer i februar valgt ikke at nedlægge fogedforbud mod den hollandske hjemmeside, der også tilbyder gode råd til streaming og download af medieafspillere.

Afgørelsen i den hollandske retssal får dog ikke Canal+ til at helme og opgive et søgsmål.

"Vi arbejder selvfølgelig videre med sagen. Når vi giver en formue for vores rettigheder til sportsbegivenheder, kan det jo ikke være rigtigt, at de selv samme begivenheder kan findes på alle mulige hjemmesider," fortæller Canal+'s kommunikationschef, Christina Sulebakk til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S