Mac-udbredelse bremses af integrationsproblemer

Det er ikke let at bringe Mac OS X ind i et Windows-miljø, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Enterprise Desktop Alliance har spurgt flere end 300 it-ledere og konkluderer, at et langt overvejende flertal synes, at der er plads til forbedring i de nuværende administrationsfunktioner, når det kommer til brugen af Macs i store virksomheder.

De tre væsentligste problemer var: Integration af Active Directory, klientstyring i forhold til indhold, opdateringer og compliance samt fildeling på tværs af platforme.

"Vi oplever, at Macs er ved at blive mainstream," fortæller Jim Chappell, som er vice president hos Centrify, der leverer administrationssoftware og er medlem af Enterprise Desktop Alliance.

"It-afdelingerne er nødt til at tage stilling til det."

Enterprise Desktop Alliance er et konsortium af Mac-leverandører, der inkluderer Centrify, LANrev, Atempo, GroupLogic og Parallels. Gruppens mål er at lette brugen af Macs i Windows-miljøer. Brugen af Macs og følgende administrationsbesvær vokser støt.

Over halvdelen af respondenterne gør allerede brug af flere end 100 Macs, og kun 14 procent af undersøgelsens respondenter svarede, at de ingen problemer havde med at integrere Macs.

Integration af Active Directory udgør den største udfordring for brugen af Macs. It-administratorer har for eksempel brug for en sikker måde til at konfigurere Macs gennem Active Directorys group policy-styring.

Fildeling blokerer

En anden besværlighed ved Macs for de store virksomheder er administration af eksempelvis opdateringer i modsætning til i rene Windows-miljøer, hvor centraliseret opdatering kører mere flydende.

Også problemer med fildeling mellem forskellige styresystemer kan lægge en dæmper på produktiviteten.

Undersøgelsen belyser andre bekymringer som overensstemmelse imellem konfigurationer, kompatibilitet mellem applikationer, sikkerhed samt administrationsværktøjer til Mac, der ikke er standard. I forhold til sikkerhed kom fuld disk-kryptering til OS X først på markedet sidste sommer fra leverandørerne Checkpoint Software og PGP.

Tre ud af fire respondenter svarede, at de havde planer om at udvide antallet af Macs i deres virksomhed. Hovedårsagerne til at Macs finder vej ind i de store virksomheder, blev angivet til at være forkærlighed hos de ansatte, produktivitet og en lavere total-cost-of-ownership.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse