Mac-udbredelse bremses af integrationsproblemer

Det er ikke let at bringe Mac OS X ind i et Windows-miljø, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Enterprise Desktop Alliance har spurgt flere end 300 it-ledere og konkluderer, at et langt overvejende flertal synes, at der er plads til forbedring i de nuværende administrationsfunktioner, når det kommer til brugen af Macs i store virksomheder.

De tre væsentligste problemer var: Integration af Active Directory, klientstyring i forhold til indhold, opdateringer og compliance samt fildeling på tværs af platforme.

"Vi oplever, at Macs er ved at blive mainstream," fortæller Jim Chappell, som er vice president hos Centrify, der leverer administrationssoftware og er medlem af Enterprise Desktop Alliance.

"It-afdelingerne er nødt til at tage stilling til det."

Enterprise Desktop Alliance er et konsortium af Mac-leverandører, der inkluderer Centrify, LANrev, Atempo, GroupLogic og Parallels. Gruppens mål er at lette brugen af Macs i Windows-miljøer. Brugen af Macs og følgende administrationsbesvær vokser støt.

Over halvdelen af respondenterne gør allerede brug af flere end 100 Macs, og kun 14 procent af undersøgelsens respondenter svarede, at de ingen problemer havde med at integrere Macs.

Integration af Active Directory udgør den største udfordring for brugen af Macs. It-administratorer har for eksempel brug for en sikker måde til at konfigurere Macs gennem Active Directorys group policy-styring.

Fildeling blokerer

En anden besværlighed ved Macs for de store virksomheder er administration af eksempelvis opdateringer i modsætning til i rene Windows-miljøer, hvor centraliseret opdatering kører mere flydende.

Også problemer med fildeling mellem forskellige styresystemer kan lægge en dæmper på produktiviteten.

Undersøgelsen belyser andre bekymringer som overensstemmelse imellem konfigurationer, kompatibilitet mellem applikationer, sikkerhed samt administrationsværktøjer til Mac, der ikke er standard. I forhold til sikkerhed kom fuld disk-kryptering til OS X først på markedet sidste sommer fra leverandørerne Checkpoint Software og PGP.

Tre ud af fire respondenter svarede, at de havde planer om at udvide antallet af Macs i deres virksomhed. Hovedårsagerne til at Macs finder vej ind i de store virksomheder, blev angivet til at være forkærlighed hos de ansatte, produktivitet og en lavere total-cost-of-ownership.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos