Mac-udbredelse bremses af integrationsproblemer

Det er ikke let at bringe Mac OS X ind i et Windows-miljø, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Enterprise Desktop Alliance har spurgt flere end 300 it-ledere og konkluderer, at et langt overvejende flertal synes, at der er plads til forbedring i de nuværende administrationsfunktioner, når det kommer til brugen af Macs i store virksomheder.

De tre væsentligste problemer var: Integration af Active Directory, klientstyring i forhold til indhold, opdateringer og compliance samt fildeling på tværs af platforme.

"Vi oplever, at Macs er ved at blive mainstream," fortæller Jim Chappell, som er vice president hos Centrify, der leverer administrationssoftware og er medlem af Enterprise Desktop Alliance.

"It-afdelingerne er nødt til at tage stilling til det."

Enterprise Desktop Alliance er et konsortium af Mac-leverandører, der inkluderer Centrify, LANrev, Atempo, GroupLogic og Parallels. Gruppens mål er at lette brugen af Macs i Windows-miljøer. Brugen af Macs og følgende administrationsbesvær vokser støt.

Over halvdelen af respondenterne gør allerede brug af flere end 100 Macs, og kun 14 procent af undersøgelsens respondenter svarede, at de ingen problemer havde med at integrere Macs.

Integration af Active Directory udgør den største udfordring for brugen af Macs. It-administratorer har for eksempel brug for en sikker måde til at konfigurere Macs gennem Active Directorys group policy-styring.

Fildeling blokerer

En anden besværlighed ved Macs for de store virksomheder er administration af eksempelvis opdateringer i modsætning til i rene Windows-miljøer, hvor centraliseret opdatering kører mere flydende.

Også problemer med fildeling mellem forskellige styresystemer kan lægge en dæmper på produktiviteten.

Undersøgelsen belyser andre bekymringer som overensstemmelse imellem konfigurationer, kompatibilitet mellem applikationer, sikkerhed samt administrationsværktøjer til Mac, der ikke er standard. I forhold til sikkerhed kom fuld disk-kryptering til OS X først på markedet sidste sommer fra leverandørerne Checkpoint Software og PGP.

Tre ud af fire respondenter svarede, at de havde planer om at udvide antallet af Macs i deres virksomhed. Hovedårsagerne til at Macs finder vej ind i de store virksomheder, blev angivet til at være forkærlighed hos de ansatte, produktivitet og en lavere total-cost-of-ownership.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S