Kort nyt: Dansker ny direktør for Avaya i Norden

Avaya, leverandør af blandt andet IP-telefoni og løsninger til såkaldt Unified Communications, har ansat danske Ole Mygind som administrerende direktør for Norden og Baltikum. Mygind afløser Håkon Johansson, der nåede mindre end et år på posten.

Ole Mygind er 40 år og kommer fra en stilling som salgsdirektør for nordiske og baltiske aktiviteter i Symbol Technologies, et datterselskab til Motorola.

"Krisen presser beslutningstagere til at se nøje på de samlede omkostninger, når de investerer i en it-løsning - jo kortere tilbagebetalingstid, jo bedre," siger Ole Mygind, som bliver ansvarlig for alle ansatte i den nordiske organisation og samtidig overtager et partnernetværk af distributører og forhandlere.

Mygind får ansvaret for at styre Avayas nordiske organisation gennem en fortsat kommercialisering og for at styrke salgskanalen og sikre fortsat vækst. Fra sit tidligere job hos Symbol Technologies har Ole Mygind erfaring med netop disse udfordringer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse