Kort nyt: Dansker ny direktør for Avaya i Norden

Avaya, leverandør af blandt andet IP-telefoni og løsninger til såkaldt Unified Communications, har ansat danske Ole Mygind som administrerende direktør for Norden og Baltikum. Mygind afløser Håkon Johansson, der nåede mindre end et år på posten.

Ole Mygind er 40 år og kommer fra en stilling som salgsdirektør for nordiske og baltiske aktiviteter i Symbol Technologies, et datterselskab til Motorola.

"Krisen presser beslutningstagere til at se nøje på de samlede omkostninger, når de investerer i en it-løsning - jo kortere tilbagebetalingstid, jo bedre," siger Ole Mygind, som bliver ansvarlig for alle ansatte i den nordiske organisation og samtidig overtager et partnernetværk af distributører og forhandlere.

Mygind får ansvaret for at styre Avayas nordiske organisation gennem en fortsat kommercialisering og for at styrke salgskanalen og sikre fortsat vækst. Fra sit tidligere job hos Symbol Technologies har Ole Mygind erfaring med netop disse udfordringer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S