Telebranchen om EU-prisloft: Sovjetiske tilstande

EU-reguleringer er konkurrencehæmmende, mener den danske teleindustri. Fastsatte prislofter vil især gå ud over de små selskaber, vurderer teleekspert.

Artikel top billede

Direktør Ib Tolstrup fra Telekommunikationsindustrien i Danmark håber, at EU blander sig uden om prissætningen i teleindustrien.

Telefonregningen for mobilopkald i udlandet har igennem EU-stramninger i de senere år fået en del fedtsugninger, som går ud over teleselskabernes indtjeningsmuligheder, innovationsevne og ikke mindst konkurrenceevne, mener direktør Ib Tolstrup fra Telekommunikations-industrien i Danmark.

Derfor råber han vagt i gevær, når EU nu barsler med nye nedskæringer i priserne på både samtale- og datatrafik.

Unionen har allerede i denne uge fået gennemført et prisfald på sms mellem EU-landene, der ryger ned på omkring en krone.

"Man indfører sovjetiske tilstande, hvis man bestemmer, hvad slutbrugerprisen skal være frem for at lade konkurrencen flytte bjerge, som det er sket i Danmark, hvor vi har nogle af Europas laveste priser," siger Ib Tolstrup.

Hans udsagn er især møntet på samtalepriserne, hvor EU vil sænke priserne med omkring 50 procent fra omkring 4,30 kroner til 2,60 kroner over de næste to år samt på sms-området, hvor europæerne fra 1. juli i år kan se frem til priser på en krone per sms frem for den nuværende takst på 2,50 kroner.

Engrospris rasler ned

Engrosprisen på datatrafik vil EU også have sat ned fra de nuværende 2,05 euro til 0,5 euro pr. megabyte i 2011.

Den forestående datapris-regulering på engros-siden har Ib Tolstrup nemmere ved at sluge.

"Regulering af engrospriserne kan vi tolerere, fordi teleselskaberne på den måde stadig kan konkurrere på slutbrugerprisen," forklarer han.

En gevinst for de store selskaber

Teleanalytiker John Strand fra Strand Consult ser også bekymret på de EU-regulerede priser.

"EU har ingen føling med telemarkedet, der vil regulere sig selv i form af den frie konkurrence," forklarer han til Computerworld.

Men er det ikke en sang, som vi har hørt mange gange før? Nu sørger EU jo for at priserne ryger ned

"Jo, men det er en sang, der virker. I Danmark har vi set, hvordan de små teleselskaber som CBB Mobil og Telmore har trukket priserne ned."

"Hvis EU får lov til at sætte et prisloft, så vil prisgabet mellem de små og de store teleselskaber ikke være særlig stort, og der vil ikke være incitament for kunderne til at skifte og derved presse priserne yderligere ned," forklarer John Strand.

Han fremhæver den europæiske telesammenslutning Mobilechallengers, hvor blandt andre teleselskabet 3 sidder med ved bordet sammen med en række mindre telespillere, som et initiativ til at sænke priserne.

"EU-initiativerne vil simpelthen gøre det vanskeligt for de mindre operatører at konkurrere med de store selskaber, der på længere sigt kan sætte sig på hele markedet og dermed fastsætte priserne," lyder det fra John Strand.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS