Dansk spiludvikler henter 11 millioner venturekroner

Ventureorganisationer investerer 11 millioner kroner i det danske spilfirma Playdead, der udvikler et todimensionalt spil i sort/hvid.

Artikel top billede

Den lille, sorte figur med de stikkende øjne kæmper sig igennem alverdens fortrædeligheder i spillet Limbo.

Det er lykkedes spiludviklervirksomheden Playdead at rejse 11 millioner kroner i venturepenge, så virksomheden kan fortsætte udviklingen af det todimensionale, sort/hvide spil, Limbo.

Kapitalindsprøjtningen kommer fra CAT Science, Vækstfonden og det danske investeringsselskab FAHU.

Stifterne af Playdead, Arnt Jensen og Dino Patti og sidst tilkomne Kim Ritzau, holder til i København, og spillet forventes udgivet først på året 2010.

Det særlige ved spillet er, at det ikke som mange af konkurrenterne, er sovset ind i farver og 3D-grafik. Tværtimod er stilen helt enkelt, og det er helt bevidst.

"For os er Limbo fremtidens spil. Man kan sagtens give spillerne store oplevelser for små budgetter. Vores styrke er, at det er en lille produktion, for så er det langt nemmere at være kreativ."

"Rent teknisk har vi truffet nogle valg, der gør det nemt at prøve nye ideer af i spillet. Vi kan være mere spontant kreative," mener Arnt jensen.

Forventningsfuld vækstfond

Vækstfonden forklarer sin interesse i at investere i spilfirmaet med, at Playdead ikke følger den forudsigelige vej.

"Teamet rammer noget rigtigt ved at gøre tingene anderledes. Limbo-spillet har et unikt grafisk udtryk og nogle avancerede puzzles. Vores analyser af markedet viser, at der er en stor målgruppe for den slags spil.

Vi er overbeviste om, at Limbos grafiske udtryk og gode historie vil give det en stor brugergruppe," siger partner i Vækstfondens team Vækstkapital, Søren Steen Rasmussen.

To millioner klik

Da Arnt Jensen for et par år siden lagde en teaser på nettet, der viser den lille hovedperson i Limbo, blev klippet set af flere end to millioner mennesker på 14 dage.

"Det betød, at vi blev lagt ned af henvendelser fra de store spiludgivere. Men vi mener, at vi selv kan få en solid kommerciel succes ud af historien, uden at vi mister kontrollen over projektet. Vi vil gerne levere spil med kant, der rører brugerne og holder sig til det væsentlige," siger Dino Patti.

Det er planen at sælge det færdige spil for ikke over 100 kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura