Stein Bagger bliver ny blogger på Computerworld

Fra den 1. maj vil læsere af Computerworld kunne læse og debattere blogindlæg af Stein Bagger.

Artikel top billede

Stein Bagger er glad for at kunne bidrage til Computerworlds blogunivers.

Denne artikel er en aprilsnar. Vi ser frem til at forsøge at snyde jer igen næste år.

Tidligere IT Factory direktør Stein Bagger bliver ny blogger på Computerworld, hvor han ifølge en ny aftale vil skrive mindst et ugentligt blog-indlæg i en ny blog, der kommer til at hedde "Bagger på Bloggen."

Stein Bagger vil bruge sin blog til at behandle emner som SaaS, DIaaS, it-branchens buzzwords, den danske it-branche, ligesom han vil udnytte sit store kendskab til it-branchen og dens aktører til at beskrive mindre kendte sider af den internationale it-branche i sine blog-indlæg.

Stein Baggers skriverier vil desuden finde vej til papirudgaven af Computerworld, der hver anden uge vil bringe en klumme af Stein Bagger, som vil opsummere nogle af de emner, som bloggen har behandlet i løbet af ugen.

Det er ikke nogen hemmelighed, at Stein Bagger - der har erkendt svindel i million-klassen - efter alt at dømme ender med en længevarende fængselsstraf.

Alligevel er der intet, der tyder på, at han ikke kan blogge for Computerworld fra fængslet.

Tidligere har bedrageri-dømte Kurt Thorsen eksempelvis kunne hoste sit eget tv-program på Kanal 4. ligesom den ligeledes bedrageri-dømte direktør i PFA, Rasmus Trads, har taget en journalistuddannelse i fængslet og fungeret med stor succes på DR2 i Clemens Direkte.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra vicestatsadvokat Per Justesen om, hvorvidt Stein Bagger automatisk vil få lov til at blogge for Computerworld. Men umiddelbart har danske kriminelle i åbne fænglser haft adgang til internettet på begrænsede vilkår.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S