Stein Bagger bliver ny blogger på Computerworld

Fra den 1. maj vil læsere af Computerworld kunne læse og debattere blogindlæg af Stein Bagger.

Artikel top billede

Stein Bagger er glad for at kunne bidrage til Computerworlds blogunivers.

Denne artikel er en aprilsnar. Vi ser frem til at forsøge at snyde jer igen næste år.

Tidligere IT Factory direktør Stein Bagger bliver ny blogger på Computerworld, hvor han ifølge en ny aftale vil skrive mindst et ugentligt blog-indlæg i en ny blog, der kommer til at hedde "Bagger på Bloggen."

Stein Bagger vil bruge sin blog til at behandle emner som SaaS, DIaaS, it-branchens buzzwords, den danske it-branche, ligesom han vil udnytte sit store kendskab til it-branchen og dens aktører til at beskrive mindre kendte sider af den internationale it-branche i sine blog-indlæg.

Stein Baggers skriverier vil desuden finde vej til papirudgaven af Computerworld, der hver anden uge vil bringe en klumme af Stein Bagger, som vil opsummere nogle af de emner, som bloggen har behandlet i løbet af ugen.

Det er ikke nogen hemmelighed, at Stein Bagger - der har erkendt svindel i million-klassen - efter alt at dømme ender med en længevarende fængselsstraf.

Alligevel er der intet, der tyder på, at han ikke kan blogge for Computerworld fra fængslet.

Tidligere har bedrageri-dømte Kurt Thorsen eksempelvis kunne hoste sit eget tv-program på Kanal 4. ligesom den ligeledes bedrageri-dømte direktør i PFA, Rasmus Trads, har taget en journalistuddannelse i fængslet og fungeret med stor succes på DR2 i Clemens Direkte.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra vicestatsadvokat Per Justesen om, hvorvidt Stein Bagger automatisk vil få lov til at blogge for Computerworld. Men umiddelbart har danske kriminelle i åbne fænglser haft adgang til internettet på begrænsede vilkår.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS