Stein Bagger bliver ny blogger på Computerworld

Fra den 1. maj vil læsere af Computerworld kunne læse og debattere blogindlæg af Stein Bagger.

Artikel top billede

Stein Bagger er glad for at kunne bidrage til Computerworlds blogunivers.

Denne artikel er en aprilsnar. Vi ser frem til at forsøge at snyde jer igen næste år.

Tidligere IT Factory direktør Stein Bagger bliver ny blogger på Computerworld, hvor han ifølge en ny aftale vil skrive mindst et ugentligt blog-indlæg i en ny blog, der kommer til at hedde "Bagger på Bloggen."

Stein Bagger vil bruge sin blog til at behandle emner som SaaS, DIaaS, it-branchens buzzwords, den danske it-branche, ligesom han vil udnytte sit store kendskab til it-branchen og dens aktører til at beskrive mindre kendte sider af den internationale it-branche i sine blog-indlæg.

Stein Baggers skriverier vil desuden finde vej til papirudgaven af Computerworld, der hver anden uge vil bringe en klumme af Stein Bagger, som vil opsummere nogle af de emner, som bloggen har behandlet i løbet af ugen.

Det er ikke nogen hemmelighed, at Stein Bagger - der har erkendt svindel i million-klassen - efter alt at dømme ender med en længevarende fængselsstraf.

Alligevel er der intet, der tyder på, at han ikke kan blogge for Computerworld fra fængslet.

Tidligere har bedrageri-dømte Kurt Thorsen eksempelvis kunne hoste sit eget tv-program på Kanal 4. ligesom den ligeledes bedrageri-dømte direktør i PFA, Rasmus Trads, har taget en journalistuddannelse i fængslet og fungeret med stor succes på DR2 i Clemens Direkte.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra vicestatsadvokat Per Justesen om, hvorvidt Stein Bagger automatisk vil få lov til at blogge for Computerworld. Men umiddelbart har danske kriminelle i åbne fænglser haft adgang til internettet på begrænsede vilkår.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos