Fujitsu: Dansk DIBS-nedbrud skyldes 'pudsig' fejl

Fujitsu-direktør betegner strømafbrydelsen i SAN'et i Fujitsus datacenter som "pudsig." 10 danske kunder var ramt af nedbruddet.

Artikel top billede

Fujitsu-direktør Hans Iakob Estrup er endnu ikke klar til at forklare præcis, hvad der skete i selskabets datacenter i går ved 16-tiden.

Da en strømafbrydelse i Fujitsu hostingcenter mandag eftermiddag satte Skandinaviens største formidler af internet-betalingsløsninger, DIBS Payment Services, og ni andre tunge danske selskaber ud af drift, skyldtes det en pudsig fejl.

Sådan betegner Fujitsus direktør, Hans Iakob Estrup, strømafbrydelsen, uden han dog vil komme nærmere ind på, hvad der nøjagtigt skete i datacentret mandag ved 16-tiden udover, at strømmen røg i datacentrets SAN (storage area network).

"Vi er ved at udarbejde en rapport til blandt andre DIBS om hændelsen, og jeg vil ikke kommentere yderlige på fejlen, før vi har talt med DIBS," siger Hans Iakob Estrup, der understreger, at DIBS var ramt af det mest kritiske nedbrud.

Han forklarer dog, at fejlen opstod maskinelt og alle kunder var oppe og køre igen midt på natten, efter Fujitsu måtte sende adskillige reparatører på overarbejde.

Ønsker ingen garantier

Selv om Fujitsu har back up- og duplikeringsløsninger blev blandt andet DIBS' betalingssystem sat ud af drift i går eftermiddag.

Fujitsu-direktøren ønsker ikke at udstikke garantier for, at fejlen ikke kan opstå igen.

"Men vi taler altså om en pudsig fejl, som vi nu er blevet gjort opmærksom på, og som derfor ikke bør opstå igen," forklarer direktøren, der beklager, at fejlen skete samtidigt med, at back up-systemet blev sat ud af drift.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S