Fujitsu: Dansk DIBS-nedbrud skyldes 'pudsig' fejl

Fujitsu-direktør betegner strømafbrydelsen i SAN'et i Fujitsus datacenter som "pudsig." 10 danske kunder var ramt af nedbruddet.

Artikel top billede

Fujitsu-direktør Hans Iakob Estrup er endnu ikke klar til at forklare præcis, hvad der skete i selskabets datacenter i går ved 16-tiden.

Da en strømafbrydelse i Fujitsu hostingcenter mandag eftermiddag satte Skandinaviens største formidler af internet-betalingsløsninger, DIBS Payment Services, og ni andre tunge danske selskaber ud af drift, skyldtes det en pudsig fejl.

Sådan betegner Fujitsus direktør, Hans Iakob Estrup, strømafbrydelsen, uden han dog vil komme nærmere ind på, hvad der nøjagtigt skete i datacentret mandag ved 16-tiden udover, at strømmen røg i datacentrets SAN (storage area network).

"Vi er ved at udarbejde en rapport til blandt andre DIBS om hændelsen, og jeg vil ikke kommentere yderlige på fejlen, før vi har talt med DIBS," siger Hans Iakob Estrup, der understreger, at DIBS var ramt af det mest kritiske nedbrud.

Han forklarer dog, at fejlen opstod maskinelt og alle kunder var oppe og køre igen midt på natten, efter Fujitsu måtte sende adskillige reparatører på overarbejde.

Ønsker ingen garantier

Selv om Fujitsu har back up- og duplikeringsløsninger blev blandt andet DIBS' betalingssystem sat ud af drift i går eftermiddag.

Fujitsu-direktøren ønsker ikke at udstikke garantier for, at fejlen ikke kan opstå igen.

"Men vi taler altså om en pudsig fejl, som vi nu er blevet gjort opmærksom på, og som derfor ikke bør opstå igen," forklarer direktøren, der beklager, at fejlen skete samtidigt med, at back up-systemet blev sat ud af drift.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S