Ny version af OpenOffice klar efter påske

En ny version af frikodefolkets kontorpakke bliver lanceret lige efter påske. Udviklingen bevæger sig i to retninger.

Artikel top billede

Lige efter påskeferiens afslutning kan OpenOffice-folket se frem til at skulle opdatere kontorpakken.

Den 14. april kommer der nemlig en ny udgave af OpenOffice i version 3.1.

Versionen bliver strammet op på to fronter.

Der er to hovedprojekter i OpenOffice version 3x, fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsmand for OpenOffice-gruppen.

"Det er forbedring af brugeroplevelsen og optimering af hastigheden. Det ene er noget, man ser meget tydeligt på skærmen, og det andet er noget, man oplever, når man arbejder med programmet," siger han.

På brugersiden vil OpenOffice være mere lækker og intuitiv, lyder visionen.

"Der kommer ikke voldsomt mange nye funktioner i den næste version, men de bliver tilgængelige på en anden og mere brugervenlig måde," siger Leif Lodahl.

Et eksempel er funktionen 'Ændringsstyring', hvor en kollega kan foretage rettelser og tilføjelser i et dokument i forbindelse med en gennemlæsning, fortæller Leif Lodahl.

Når man får dokumentet tilbage, kan man se kollegaens tilføjelser og vælge at indarbejde dem i teksten eller at afvise dem.

I version 3.1 bliver denne funktion tilgængelig i højreklik-menuen, så man fremover kan acceptere eller afvise ændringer direkte i teksten, i stedet for via en hengemt dialogboks.

"Det er jo ikke raketvidenskab, men det betyder, at funktionen bliver mere brugbar," siger Leif Lodahl.

Denne type rettelser kommer der mange af i version 3.1.

"Det er ikke godt nok, at det virker, der skal også fungere i praksis," lyder det fra Leif Lodahl

Speederen i bund

Den anden prioritet er hastighed, og det er OpenOffices akilleshæl, der denne gang er blevet arbejdet med.

"OpenOffice er blevet kritiseret for at regnearksdelen er langsom, og det forsøger man at gøre noget ved i denne opdatering," siger Leif Lodahl.

Man har gennemgået programmets arbejdsmetoder og fundet fejl og uregelmæssigheder, der har trukket tempoet ud af regnearksdelen.

Det er blevet strammet alvorligt op på områder som genberegning og den mængde data, der loades i forbindelse med opstart, fortæller han.

"Arbejdet er en løbende proces, og arbejdet er ikke færdigt, men i version 3.1 man vil opleve, at regnearksdelen er blevet hurtigere," siger OpenOffice-manden.

Opdateringen kan hentes fra 14. april.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune