Ny version af OpenOffice klar efter påske

En ny version af frikodefolkets kontorpakke bliver lanceret lige efter påske. Udviklingen bevæger sig i to retninger.

Artikel top billede

Lige efter påskeferiens afslutning kan OpenOffice-folket se frem til at skulle opdatere kontorpakken.

Den 14. april kommer der nemlig en ny udgave af OpenOffice i version 3.1.

Versionen bliver strammet op på to fronter.

Der er to hovedprojekter i OpenOffice version 3x, fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsmand for OpenOffice-gruppen.

"Det er forbedring af brugeroplevelsen og optimering af hastigheden. Det ene er noget, man ser meget tydeligt på skærmen, og det andet er noget, man oplever, når man arbejder med programmet," siger han.

På brugersiden vil OpenOffice være mere lækker og intuitiv, lyder visionen.

"Der kommer ikke voldsomt mange nye funktioner i den næste version, men de bliver tilgængelige på en anden og mere brugervenlig måde," siger Leif Lodahl.

Et eksempel er funktionen 'Ændringsstyring', hvor en kollega kan foretage rettelser og tilføjelser i et dokument i forbindelse med en gennemlæsning, fortæller Leif Lodahl.

Når man får dokumentet tilbage, kan man se kollegaens tilføjelser og vælge at indarbejde dem i teksten eller at afvise dem.

I version 3.1 bliver denne funktion tilgængelig i højreklik-menuen, så man fremover kan acceptere eller afvise ændringer direkte i teksten, i stedet for via en hengemt dialogboks.

"Det er jo ikke raketvidenskab, men det betyder, at funktionen bliver mere brugbar," siger Leif Lodahl.

Denne type rettelser kommer der mange af i version 3.1.

"Det er ikke godt nok, at det virker, der skal også fungere i praksis," lyder det fra Leif Lodahl

Speederen i bund

Den anden prioritet er hastighed, og det er OpenOffices akilleshæl, der denne gang er blevet arbejdet med.

"OpenOffice er blevet kritiseret for at regnearksdelen er langsom, og det forsøger man at gøre noget ved i denne opdatering," siger Leif Lodahl.

Man har gennemgået programmets arbejdsmetoder og fundet fejl og uregelmæssigheder, der har trukket tempoet ud af regnearksdelen.

Det er blevet strammet alvorligt op på områder som genberegning og den mængde data, der loades i forbindelse med opstart, fortæller han.

"Arbejdet er en løbende proces, og arbejdet er ikke færdigt, men i version 3.1 man vil opleve, at regnearksdelen er blevet hurtigere," siger OpenOffice-manden.

Opdateringen kan hentes fra 14. april.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job