Ny version af OpenOffice klar efter påske

En ny version af frikodefolkets kontorpakke bliver lanceret lige efter påske. Udviklingen bevæger sig i to retninger.

Artikel top billede

Lige efter påskeferiens afslutning kan OpenOffice-folket se frem til at skulle opdatere kontorpakken.

Den 14. april kommer der nemlig en ny udgave af OpenOffice i version 3.1.

Versionen bliver strammet op på to fronter.

Der er to hovedprojekter i OpenOffice version 3x, fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsmand for OpenOffice-gruppen.

"Det er forbedring af brugeroplevelsen og optimering af hastigheden. Det ene er noget, man ser meget tydeligt på skærmen, og det andet er noget, man oplever, når man arbejder med programmet," siger han.

På brugersiden vil OpenOffice være mere lækker og intuitiv, lyder visionen.

"Der kommer ikke voldsomt mange nye funktioner i den næste version, men de bliver tilgængelige på en anden og mere brugervenlig måde," siger Leif Lodahl.

Et eksempel er funktionen 'Ændringsstyring', hvor en kollega kan foretage rettelser og tilføjelser i et dokument i forbindelse med en gennemlæsning, fortæller Leif Lodahl.

Når man får dokumentet tilbage, kan man se kollegaens tilføjelser og vælge at indarbejde dem i teksten eller at afvise dem.

I version 3.1 bliver denne funktion tilgængelig i højreklik-menuen, så man fremover kan acceptere eller afvise ændringer direkte i teksten, i stedet for via en hengemt dialogboks.

"Det er jo ikke raketvidenskab, men det betyder, at funktionen bliver mere brugbar," siger Leif Lodahl.

Denne type rettelser kommer der mange af i version 3.1.

"Det er ikke godt nok, at det virker, der skal også fungere i praksis," lyder det fra Leif Lodahl

Speederen i bund

Den anden prioritet er hastighed, og det er OpenOffices akilleshæl, der denne gang er blevet arbejdet med.

"OpenOffice er blevet kritiseret for at regnearksdelen er langsom, og det forsøger man at gøre noget ved i denne opdatering," siger Leif Lodahl.

Man har gennemgået programmets arbejdsmetoder og fundet fejl og uregelmæssigheder, der har trukket tempoet ud af regnearksdelen.

Det er blevet strammet alvorligt op på områder som genberegning og den mængde data, der loades i forbindelse med opstart, fortæller han.

"Arbejdet er en løbende proces, og arbejdet er ikke færdigt, men i version 3.1 man vil opleve, at regnearksdelen er blevet hurtigere," siger OpenOffice-manden.

Opdateringen kan hentes fra 14. april.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job