IDC: Nu kan Oracle levere hele pakken

Med købet af Sun Microsystems kan Oracle i højere grad levere hele pakken af software og hardware, vurderer IDC.

Artikel top billede

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

Oracles opkøb af hardwareproducenten Sun Microsystems er en sjælden kombination. Lidt en omvendt version af hardwareproducenten IBM's køb af Lotus og Tivoli.

Sådan lyder vurderingen fra Bo Lykkegaard fra analysehuset IDC. Han mener, at der er god ræson i købet for Oracles vedkommende.

"Vi skal nok se handlen i det perspektiv, der handler om Oracles ønske om at kunne levere en "full stack" - altså produkter, som rækker hele vejen oppe fra de forretningsapplikationer, som brugerne skal bruge og så hele vejen ud til den boks, som det hele ligger i."

"Her møder Sun og Oracle hinanden meget godt," siger Bo Lykkegaard, analytiker, IDC Nordic.

Vil kunne levere hele pakken

En 'stack' består i følge Bo Lykkegard af applikationer, som ligger på noget middleware, som igen bruger en database. Det hele bruger et operativsystem, og alt sammen ligger i en hardwareboks.

Fidusen for Oracle er, at selskabet fremover kan levere alt fra A til Z, når kunden ringer på døren og vil have sig eksempelvis et datacenter.

Oracle har hidtil haft operativsystemet Oracle unbreakable Linux, men det åbne operativsystem Linux er ikke noget, alle kunder er begejstrede for.

Med Sun får Oracle Unix operativsystemet Solaris og en bredere portefølje på operativniveau, og på hardwaresiden er de nu også med.

"Oracle har et hav af applikationer og har blandt andet købt BEA (middleware, red.), så med opkøbet af Sun er billedet fuldendt, hvis du kigger på den her 'it-stack'," siger Bo Lykkegaard.

Nu kan Oracle altså levere hele paletten, hvilket ifølge IDC også er en del af Oracles strategi.

Oracle: En helt naturlig udvikling
Oracle betaler 7,4 milliarder dollar for Sun, svarende til omkring 43 milliarder danske kroner.

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

"Oracle vil blive den eneste virksomhed, der kan udvikle et integeret system, hvor alle dele passer og arbejder sammen, så kunderne ikke selv skal klare det. Vores kunder får gavn af det, når deres udgifter til system-integration falder, mens system-ydeevnen, stabiliteten og sikkerheden stiger," siger Larry Ellison.

Det er langt fra første gang i de senere år, at Oracle har den store pengepung fremme. Blandt andet har virksomheden købt Siebel, PeopleSoft og BEA Systems.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car