IDC: Nu kan Oracle levere hele pakken

Med købet af Sun Microsystems kan Oracle i højere grad levere hele pakken af software og hardware, vurderer IDC.

Artikel top billede

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

Oracles opkøb af hardwareproducenten Sun Microsystems er en sjælden kombination. Lidt en omvendt version af hardwareproducenten IBM's køb af Lotus og Tivoli.

Sådan lyder vurderingen fra Bo Lykkegaard fra analysehuset IDC. Han mener, at der er god ræson i købet for Oracles vedkommende.

"Vi skal nok se handlen i det perspektiv, der handler om Oracles ønske om at kunne levere en "full stack" - altså produkter, som rækker hele vejen oppe fra de forretningsapplikationer, som brugerne skal bruge og så hele vejen ud til den boks, som det hele ligger i."

"Her møder Sun og Oracle hinanden meget godt," siger Bo Lykkegaard, analytiker, IDC Nordic.

Vil kunne levere hele pakken

En 'stack' består i følge Bo Lykkegard af applikationer, som ligger på noget middleware, som igen bruger en database. Det hele bruger et operativsystem, og alt sammen ligger i en hardwareboks.

Fidusen for Oracle er, at selskabet fremover kan levere alt fra A til Z, når kunden ringer på døren og vil have sig eksempelvis et datacenter.

Oracle har hidtil haft operativsystemet Oracle unbreakable Linux, men det åbne operativsystem Linux er ikke noget, alle kunder er begejstrede for.

Med Sun får Oracle Unix operativsystemet Solaris og en bredere portefølje på operativniveau, og på hardwaresiden er de nu også med.

"Oracle har et hav af applikationer og har blandt andet købt BEA (middleware, red.), så med opkøbet af Sun er billedet fuldendt, hvis du kigger på den her 'it-stack'," siger Bo Lykkegaard.

Nu kan Oracle altså levere hele paletten, hvilket ifølge IDC også er en del af Oracles strategi.

Oracle: En helt naturlig udvikling
Oracle betaler 7,4 milliarder dollar for Sun, svarende til omkring 43 milliarder danske kroner.

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

"Oracle vil blive den eneste virksomhed, der kan udvikle et integeret system, hvor alle dele passer og arbejder sammen, så kunderne ikke selv skal klare det. Vores kunder får gavn af det, når deres udgifter til system-integration falder, mens system-ydeevnen, stabiliteten og sikkerheden stiger," siger Larry Ellison.

Det er langt fra første gang i de senere år, at Oracle har den store pengepung fremme. Blandt andet har virksomheden købt Siebel, PeopleSoft og BEA Systems.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Nordjylland

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S