Se stridspunktet mellem MidtVest Bredbånd og TDC

Det var nedenstående tekst, der endte i indbakken hos Dagbladet Holstebro-Struer. Teksten blev udarbejdet af kommunikationsfirmaet Geelmuyden.Kiese som led i en opgave, TDC havde betalt for.

Artikel top billede

Tilbage til MidtVest Bredbånd: TDC opfører sig lusket.

- - -

Usikker fremtid for MidtVest Bredbånds kunder

Kunderne hos MidtVest Bredbånd ved ikke, om de stadig har internet, telefon og tv til sommer, eller om de kan se frem til en sort skærm og hyletone i røret. MidtVest Bredbånd har endnu ikke fundet nogen købere til det forliste selskab, og det er kunderne, som kommer til at betale regningen, hvis det ikke lykkes.

Kunderne hos MidtVest Bredbånd er ikke ramt af betalingsstandsningen på nuværende tidspunkt, da drift og support fortsætter som hidtil. Men hvis selskabet går konkurs er det kunderne, som sidder tilbage med regningen.

"Der er to mulige resultater af en konkurs. Enten overtager en anden virksomhed driften eller også bliver signalet slukket, og så må kunderne rejse erstatningskrav mod konkursboet", siger advokat Asger Toft fra advokatfirmaet Allan B. Møller & Asger Toft i Holstebro.

Det er en risikabel affære at oprette sig som ny kunde hos MidtVest Bredbånd, da man både skal betale tilslutningsafgift og seks måneders abonnement Et beløb, som minimum løber op i mere end 3.000 kr. Problemet er nemlig, at hvis MidtVest Bredbånd går konkurs, er det ikke sikkert, at man får, hvad man betaler for.

Løsningen lader vente på sig

MidtVest Bredbånd gik i betalingsstandsning den 9. januar i år, fordi selskabet var i økonomiske vanskeligheder og ifølge Asger Toft er det sidste udvej for en virksomhed, som er i dyb krise.

"En betalingsstandsning betyder, at en virksomhed som er i økonomiske problemer får fred til at finde en måde at rekonstruere firmaet på. Selve det at gå i betalingsstandsning løser ingen problemer. Hvis der ikke bliver fundet en løsning inden for betalingsstandsningsfristen, går virksomheden konkurs."

De seks midt- og vestjyske energiselskaber, der i dag ejer MidtVest Bredbånd har haft tre måneder til at finde en ny samarbejdspartner til fiberselskabet. Det er ikke lykkedes og derfor har MidtVest Bredbånd fået forlænget sin betalingsstandsning med yderligere tre måneder.

- - -

Tilbage til MidtVest Bredbånd: TDC opfører sig lusket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job