Indiske skolebørn får OLPC'er af staten

Indien har bestilt 250.000 bærbare fra One Laptop Per Child, mens en menneskerettighedsorganisation vil levere 5.000 OLPC'er til Sierra Leone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I Indien har to statslige organisationer sammen med en privat virksomhed, der har indgivet ordren på computerne, oplyser Satish Jha, der er president og CEO for OLPC India.

Det er de første ordrer fra Indien på OLPC's XO-bærbare, og distributionen til omkring 1.500 skoler er planlagt til at begynde i juni.

OLPC's mål om at give en computer til hvert eneste barn blev angiveligt beskrevet som "pædagogisk suspekt" i 2006 af Indiens undervisningsminister i et brev til landets planlægningskommission. Men regeringen som sådan har ikke noget problem med OLPC, og førende statslige uddannelsesinstitutioner støtter OLPC, påpeger Jha.

De fleste af de 250.000 bærbare vil gå til børn i forstads- og landlige områder, oplyser Jha. I områder, hvor der er ikke internetforbindelse, eller hvor det er for dyrt, vil computerne være forbundet gennem mesh-netværk til en server, hvorfra der kan downloades information, forklarer han.

OLPC har et mål om at udrulle tre millioner XO-bærbare i Indien i år, tilføjer han.

I Sierra Leone er planen ifølge Mohammed Kaindaneh, som er generalsekretær for Human Rights Respect Awareness Raising Campaigners (HURRARC), at distribuere 5.000 folke-pc'er før 2011. Projektet kommer til at koste en million dollars eller cirka 5,7 millioner kroner, som vil blive rejst ved hjælp af pengeindsamlinger i løbet af de næste to år.

Et pilotprojekt, der involverer 50 grundskoler og 500 elever, vil ifølge Kaindaneh modtage 100 folke-pc'er fra OLPC. Disse computere er ikke en del af den større ordre på de 5.000 OLPC'er.

Etiopien, Rwanda, Nigeria og Ghana har også modtaget computere fra OLPC.

Nyheden om projektet i Sierra Leone kommer, netop som analytikere i Kenya, Nigeria og Zimbabwe har offentliggjort resultater, der peger på, at Asus' netbook, Eee PC, er et bedre valg for Afrikanske lande end XO-computeren fra OLPC.

Analytikerne konkluderer, at Eee PC bedre kan tilpasses individuelle ejere og brugere i landlige dele af Afrika, som har behov for strømbesparende pc'er.

De rangerer Asus' Eee PC som den computer, der bedst opfylder Afrikas behov, efterfulgt af Intels Classmate, OLPC's XO, Inveneo Computing Station og Ncomputings X300.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S