Indiske skolebørn får OLPC'er af staten

Indien har bestilt 250.000 bærbare fra One Laptop Per Child, mens en menneskerettighedsorganisation vil levere 5.000 OLPC'er til Sierra Leone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I Indien har to statslige organisationer sammen med en privat virksomhed, der har indgivet ordren på computerne, oplyser Satish Jha, der er president og CEO for OLPC India.

Det er de første ordrer fra Indien på OLPC's XO-bærbare, og distributionen til omkring 1.500 skoler er planlagt til at begynde i juni.

OLPC's mål om at give en computer til hvert eneste barn blev angiveligt beskrevet som "pædagogisk suspekt" i 2006 af Indiens undervisningsminister i et brev til landets planlægningskommission. Men regeringen som sådan har ikke noget problem med OLPC, og førende statslige uddannelsesinstitutioner støtter OLPC, påpeger Jha.

De fleste af de 250.000 bærbare vil gå til børn i forstads- og landlige områder, oplyser Jha. I områder, hvor der er ikke internetforbindelse, eller hvor det er for dyrt, vil computerne være forbundet gennem mesh-netværk til en server, hvorfra der kan downloades information, forklarer han.

OLPC har et mål om at udrulle tre millioner XO-bærbare i Indien i år, tilføjer han.

I Sierra Leone er planen ifølge Mohammed Kaindaneh, som er generalsekretær for Human Rights Respect Awareness Raising Campaigners (HURRARC), at distribuere 5.000 folke-pc'er før 2011. Projektet kommer til at koste en million dollars eller cirka 5,7 millioner kroner, som vil blive rejst ved hjælp af pengeindsamlinger i løbet af de næste to år.

Et pilotprojekt, der involverer 50 grundskoler og 500 elever, vil ifølge Kaindaneh modtage 100 folke-pc'er fra OLPC. Disse computere er ikke en del af den større ordre på de 5.000 OLPC'er.

Etiopien, Rwanda, Nigeria og Ghana har også modtaget computere fra OLPC.

Nyheden om projektet i Sierra Leone kommer, netop som analytikere i Kenya, Nigeria og Zimbabwe har offentliggjort resultater, der peger på, at Asus' netbook, Eee PC, er et bedre valg for Afrikanske lande end XO-computeren fra OLPC.

Analytikerne konkluderer, at Eee PC bedre kan tilpasses individuelle ejere og brugere i landlige dele af Afrika, som har behov for strømbesparende pc'er.

De rangerer Asus' Eee PC som den computer, der bedst opfylder Afrikas behov, efterfulgt af Intels Classmate, OLPC's XO, Inveneo Computing Station og Ncomputings X300.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job