Indiske skolebørn får OLPC'er af staten

Indien har bestilt 250.000 bærbare fra One Laptop Per Child, mens en menneskerettighedsorganisation vil levere 5.000 OLPC'er til Sierra Leone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I Indien har to statslige organisationer sammen med en privat virksomhed, der har indgivet ordren på computerne, oplyser Satish Jha, der er president og CEO for OLPC India.

Det er de første ordrer fra Indien på OLPC's XO-bærbare, og distributionen til omkring 1.500 skoler er planlagt til at begynde i juni.

OLPC's mål om at give en computer til hvert eneste barn blev angiveligt beskrevet som "pædagogisk suspekt" i 2006 af Indiens undervisningsminister i et brev til landets planlægningskommission. Men regeringen som sådan har ikke noget problem med OLPC, og førende statslige uddannelsesinstitutioner støtter OLPC, påpeger Jha.

De fleste af de 250.000 bærbare vil gå til børn i forstads- og landlige områder, oplyser Jha. I områder, hvor der er ikke internetforbindelse, eller hvor det er for dyrt, vil computerne være forbundet gennem mesh-netværk til en server, hvorfra der kan downloades information, forklarer han.

OLPC har et mål om at udrulle tre millioner XO-bærbare i Indien i år, tilføjer han.

I Sierra Leone er planen ifølge Mohammed Kaindaneh, som er generalsekretær for Human Rights Respect Awareness Raising Campaigners (HURRARC), at distribuere 5.000 folke-pc'er før 2011. Projektet kommer til at koste en million dollars eller cirka 5,7 millioner kroner, som vil blive rejst ved hjælp af pengeindsamlinger i løbet af de næste to år.

Et pilotprojekt, der involverer 50 grundskoler og 500 elever, vil ifølge Kaindaneh modtage 100 folke-pc'er fra OLPC. Disse computere er ikke en del af den større ordre på de 5.000 OLPC'er.

Etiopien, Rwanda, Nigeria og Ghana har også modtaget computere fra OLPC.

Nyheden om projektet i Sierra Leone kommer, netop som analytikere i Kenya, Nigeria og Zimbabwe har offentliggjort resultater, der peger på, at Asus' netbook, Eee PC, er et bedre valg for Afrikanske lande end XO-computeren fra OLPC.

Analytikerne konkluderer, at Eee PC bedre kan tilpasses individuelle ejere og brugere i landlige dele af Afrika, som har behov for strømbesparende pc'er.

De rangerer Asus' Eee PC som den computer, der bedst opfylder Afrikas behov, efterfulgt af Intels Classmate, OLPC's XO, Inveneo Computing Station og Ncomputings X300.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S