Dansk IT: Beskat ikke arbejdsredskabet

Det er helt urimeligt at beskatte et arbejdsredskab, også selv om det benyttes i hjemmet. Det budskab vil Dansk IT fremlægge for Skatteudvalget 13. maj

Artikel top billede

Lovforslaget er hverken arbejdsmæssigt eller sikkerhedsmæssigt forsvarligt, lyder det fra formand i Dansk IT, Lars Mathiesen. (Foto: Torben Klint)

I morgen skal multimedieskatten til førstebehandling i Folketinget.

Lovforslaget er allerede blevet justeret i form af en beløbsnedsættelse fra 5.000 til 3.000 kroner, men der er stadig en stor knast, der skal barberes væk, lyder det fra Dansk IT, der 13. maj har fået foretræde for Folketingets skatteudvalg, hvor de it-professionelles interesseorganisation vil fremføre kritikken.

Hovedindvendingen er den såkaldte folkeskolelærer-ordning.

"Det, der fremgår af bemærkningerne til forslaget er, at man må tage en computer med hjem, hvis den ikke er personlig, men en del af en fælles pulje," fortæller Lars Mathiesen, der er formand for Dansk IT.

"Med den måde man arbejder på i dag, er det et helt forkert signal, at man ikke må tage sit arbejdsredskab med hjem. Hvis man ikke bliver færdig på arbejdspladsen, er det helt naturligt, at man kan klappe den bærbare sammen, tage den med hjem og så genoptage arbejdet lidt senere på dagen," siger han.

Sikkerhedsproblem

I det gældende forslag bliver man beskattet, hvis man tager den personlige computer med hjem.

Man bliver derimod ikke beskattet, hvis arbejdspladsen har en pulje af computere, der lejlighedsvis bruges og således ikke er personlige. Sådanne maskiner kan man frit tage under armen og benytte fra hjemmefronten.

"Denne løsning fremmer ikke en fleksibel arbejdstilrettelæggelse, og så giver den nogle sikkerhedsmæssige problemer," lyder kritikken fra Dansk IT.

Når flere personer anvender den samme computer, kan der ifølge Dansk IT komme til at ligge personlige oplysninger på computeren i form af eksempelvis elevopgaver, brevvekslinger mellem skole og hjem samt personlige e-mails, som man ikke lige får slettet, inden den næste bruger overtager maskinen.

"Det ser ikke ud til at løsningen er helt gennemtænkt. Det er fint, at regeringen har åbnet for muligheden for, at man kan tage computeren med hjem, men forslaget i den nuværende form hænger hverken sikkerhedsmæssigt eller arbejdsmæssigt sammen," siger Lars Mathiesen.

Løsningsforslaget fra Dansk IT er mere fleksibilitet.

"Når man har et arbejdsredskab på arbejdspladsen, skal det være muligt, at tage det hen, hvor man vil, uden at det skal koste penge," siger Lars Mathiesen.

Man har udtænkt udemærkede løsninger til eksempelvis vagtordninger, så må det også være muligt at dække resten af arbejdsstyrken ind, lyder opfordringen fra Dansk IT's formand.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S