RTX foran gennembrud i Mexico

RTX Telecom, der arbejder med trådløs teknologi, henter en ordre hjem i Mexico. Virksomheden skal levere trådløst netværk til fem mexicanske byer, og der er udsigt til endnu mere.

Artikel top billede

Administrerende direktør Tage Rasmussen fra RTX Telecom mener, at dagens ordre ligner et gennembrud for virksomhedens aktiviteter i Syd- og Mellemamerika.

Røde regnskaber og fyringer har i de senere år præget de nyheder, der er skrevet om RTX Telecom. I dag præsenterer virksomheden dog en god nyhed. Firmaet indgår en aftale med den mexicanske teleoperatør Marcatel om at levere et trådløst netværk til fem mexicanske byer.

"Ihærdigt salgsarbejde og godt arbejde af vores mexicanske repræsentant," siger RTX' administrerende Tage Rasmussen om indsatsen, der nu sikrer en ordre fra Mexico.

Virksomheden har været igennem nogle turbulente år, og siden 2006 har Tage Rasmussen arbejdet på en turn around-proces for firmaet. Her har virksomheden blandt andet fokuseret på Syd- og Mellemamerika.

"Det er lidt af et gennembrud at få en rigtig stor ordre, men vi har haft mindre ordrer i Brasilien og Mexico. Det er første gang, at vi får en pæn stor ordre, og det har vi også gode forhåbninger om, at vi får i Brasilien," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Flere aftaler i sigte

Aftalen omfatter et trådløst ip-netværk til telefoni og data i fem byer, der ligger i en klynge. Der er dog mulighed for, at en ordre omfattende yderligere 19 klynger med i alt 100 byer kommer i hus.

"Det er meget realistisk. Planerne er lavet, og vi har kigget på hele projektet, og jeg mener bestemt, det er meget realistisk," siger direktøren.

Den første ordre strækker sig over de næste tre til 12 måneder, og den har indflydelse på, om RTX henter de andre ordrer hjem.

"Dels skal vi gerne lykkes med det her, og de skal få et godt netværk, som de er tilfredse med. Men det når de nok ikke rigtig at tage stilling til, for det er nok mere, det arbejde vi laver. Vi har også lavet noget for dem tidligere, så jeg tror ikke, det bliver det store problem," siger Tage Rasmussen.

RTX Telecom har i nogle måneder forhandlet med det mexicanske teleselskab, og derfor var den første aftale allerede indregnet i forventningerne til 2008/09-regnskabet. Her forventer virksomheden et driftsunderskud på op til 30 millioner kroner.

"Den her aftale har vi indregnet i vores forventninger til året, men det efterfølgende år har vi ikke regnet på, men det er klart, at det vil have indflydelse på den måde, vi skal budgettere fremover, hvis vi får det resterende i hus," siger RTX-topchefen.

Han fortæller videre, at virksomheden i øjeblikket arbejder på at få en finansieringspakke i stand med Eksport Kredit Fonden. Myndigheden dækker de risici, der kan være forbundet med handler på fremmede markeder.

RTX Telecom er en del af teleklyngen i Aalborg, som tidligere var det danske flagskib inden for telekommunikation, men i de senere år har sektoren været under stærkt pres.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen