RTX Telecom gennemfører ny fyringsrunde

For nylig fyrede Aalborg-virksomheden RTX Telecom 14 medarbejdere, og i dag fik yderligere 30 samme besked.

Artikel top billede

Tage Rasmussen, administrerende direktør i RTX Telecom, må endnu engang skære i medarbejderstaben. Foto: RTX Telecom

De seneste år har det ene underskud efterfulgt det andet i RTX Telecom, og den afdæmpede globale økonomi lægger nu yderligere pres på virksomheden. Derfor meddeler virksomheden i dag, at den fyrer 30 ansatte.

Det er anden gang i det nye år, at firmaet, der udvikler trådløse produkter, fyrer medarbejdere. I januar fik 14 medarbejdere beskeden om, at de måtte forlade virksomheden.

I 2006 overtog den nuværende administrerende direktør, Tage Rasmussen, posten som topchef i virksomheden. Han har haft til opgave at tilpasse virksomheden, så den igen kommer oven vande.

Under ham blev virksomheden inddelt i tre forretningsområder; Technology, Products og Networks.

"Vi skal fortsætte den proces, vi satte i gang tilbage i oktober 2006. Vi skar det fra, som ikke havde forretningsmæssig berettigelse. Nu skal vi fokusere på at markedsføre de tre forretningsområder, vi har," fortalte Tage Rasmussen til Computerworld i januar.

Blandt de produkter, som RTX Telecom har været med til at udvikle, er den trådløse controller til spilkonsollen Xbox 360.

Telesektor i Aalborg hårdt presset

Dagens nyhed er endnu et slag for den industri, der i Aalborg arbejder med trådløs kommunikation. Flere virksomheder har i det nye år meddelt, at de enten lukkede eller fyrede medarbejdere.

Tilbage i januar rettede Computerworld fokus mod den trådløse sektor i byen, og dengang erklærede professor Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Århus telesektoren i Aalborg for død.

I januar var der også uro i bestyrelsen hos den pressede virksomhed, der ligger nord for fjorden i Nørresundby.

RTX Telecom præsenterede i december sidste år det sjette årsregnskab på stribe med underskud. Dengang stod der minus 26 millioner kroner på bundlinjen.

Computerworld har forsøgt at kontakte RTX Telecom for en kommentar, men virksomheden er midlertidigt lukket, lyder det fra en telefonsvarer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job