Forbund: Beskat skruemaskiner frem for computere

Det vil være mere relevant at beskatte håndværkernes arbejdsredskaber end computere. Skruemaskineren bliver brugt mere uden for arbejdstiden, lyder det fra Finansforbundet.

Artikel top billede

Man burde faktisk belønne de grupper, der anvender fremtidens arbejdsredskaber, siger næstformand i Finansforbundet, Kent Petersen.

"Hvis man skulle beskatte noget, burde det være håndværkernes arbejdsredskaber, som i langt højere grad bliver misbrugt efter arbejdstid."

Sådan lyder det med et glimt i øjet fra Finansforbundet, som har taget plads i rækken af fagforbund, der er utilfredse med multimedieskatten, som vil pålægge en stor del af medlemmerne en ekstraskat på 3.000 kroner om året.

"Det er naturligvis sat på spidsen, men det illustrerer, hvordan virkeligheden ser ud," siger næstformand i Finansforbundet, Kent Petersen.

Finansforbundet repræsenterer godt 5.000 it-medarbejdere, og mange af dem står i en ganske særlig situation.

De har nemlig typisk en særlig forpligtelse til at være til rådighed også uden for almindelig arbejdstid.

De skal kunne kontaktes på telefon, og de skal kunne logge sig på virksomhedens it-systemer, uanset tidspunkt på døgnet, forklarer næstformand i Finansforbundet.

Skat med omvendt fortegn

Derfor vil multimedieskatten ramme rigtig mange af forbundets medlemmer, og det har drevet forbundet ud på kamppladsen.

"Disse medarbejdere skal nu beskattes af at have noget udstyr, som er en forudsætning for, at de kan udføre deres arbejde - de kan ikke vælge udstyret fra. Det, mener vi, rammer lige så skævt som hos hjemmehjælpere og skolelærere," siger Kent Petersen.

"Så lad os sikre, at alle, der udfører deres arbejde via multimedier, uanset profession, ikke rammes af, at deres arbejde skal udføres fleksibelt i forhold til tid og sted," skriver Finansforbundet i et åbent brev til Skatteminister Kristian Jensen (V).

Brevet indeholder en opfordring til helt at afskaffe skatten.

"Hvis man vil understøtte fleksibilitet og mobilitet, burde man faktisk belønne de grupper, der anvender fremtidens arbejdsredskaber," siger Kent Petersen.

"Grundlæggende er dette en misundelsesskat," konkluderer Finansforbundet.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job