Forsvaret opruster med hårdfør hardware

70 millioner kroner skal opdatere forsvaret med 1.680 nye, forstærkede computere. De nye pc'er skal næppe igennem samme stresstest, som militærets it-isenkram tidligere blev udsat for.

Artikel top billede

Som et led i militærets netværksbaserede operationer opruster Forsvarets Materieltjeneste sig med knap 1.700 nye pc'er, der skal kunne tåle lidt af hvert.

Med et udbud på 70 millioner kroner har Forsvaret i sin prækvalifikation bedyret, at der skal indkøbes 1.680 nye, forstærkede computere.

De mange computere er fordelt på 400 notebooks til kommandostationer, 900 laptops til pansrede køretøjer og 350 tavle-pc'er til køretøjer eller personel samt 30 mobile servere til faste installationer i eksempelvis operationscentre og kommunikationscontainere.

Forsvaret ønsker ikke at oplyse om, hvad computerne specifikt skal bruges til.

Ligner normal pc - næsten

Et godt bud på de fremtidige militærcomputere er dog, at de vil ligne den eksisterende computerpark, som mestendels tæller mandbårne pc'er beregnet til eksempelvis sergenter og stabspersonale, som Forsvarets Materieltjeneste tidligere har indkøbt hos blandt andre Panasonic og Saab.

"Militærets computere ligner en almindelig pc bortset fra, at de har stødabsorberende hjørner og harddisken er hængt op i gummi, så den er modstandsdygtig over for stød," forklarer tidligere kapacitetsmanager Claus Nordendorff, der indtil for nogle måneder siden arbejdede 15 år for Forsvarets Materieltjenestes kommandokontrol og informationssystemer.

Sådan testede militæret it-udstyr i gamle dage

På grund af tavshedspligt i forbindelse med udbuddet ønsker Forsvarets Materieltjeneste ikke at kommentere specifikt på det fremtidige 70 millioner kroner udbud.

Gamle stresstests af it-udstyr

Claus Nordendorff oplyser dog, at it-udstyret ganske givet skal gennemgå de almindelige militære destruktionstests, hvis computerne kommer fra en ny leverandør uden specifikationer.

Her bliver pc'erne blandt andet testet for, om de kan modstå stød, vibrationer, fugt og støv, der bogstaveligt talt kan sande kølingen til på ganske kort tid.

Tidligere har Claus Nordendorff været med til at tabe computere fra et par meters højde som en test på, at de kan lastes fra et Herkules-fly, stødteste pc'er med en fem kilo mukkert, der rammer computeren fra en vinkel på 45 grader som simulering af skud på pansret køretøj samt diverse G-tests.

"G-testen foregik ved, at man hængte computeren op på en plade i en svingspole svarende til en stor bashøjtaler. Herefter tog vi en ældgammel tre kilowatt vandafkølet rørforstærker for at sende sinuskurver ind og vibrationstestede udstyret på den måde," forklarer Claus Nordendorff, som også har stået inde i en server-container, der blev droppet fra en meters højde for at se om it-isenkrammet kunne klare belastningen.

Claus Nordendorff oplyser dog, at han ikke regner med, at 70 millioner kroner indkøbet skal igennem den slags tests.

"Hvis specifikationerne er på plads, og vi har lidt forhåndskendskab til leverandørerne, så tester vi ikke udstyret," fortæller han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job