Forsvaret opruster med hårdfør hardware

70 millioner kroner skal opdatere forsvaret med 1.680 nye, forstærkede computere. De nye pc'er skal næppe igennem samme stresstest, som militærets it-isenkram tidligere blev udsat for.

Artikel top billede

Som et led i militærets netværksbaserede operationer opruster Forsvarets Materieltjeneste sig med knap 1.700 nye pc'er, der skal kunne tåle lidt af hvert.

Med et udbud på 70 millioner kroner har Forsvaret i sin prækvalifikation bedyret, at der skal indkøbes 1.680 nye, forstærkede computere.

De mange computere er fordelt på 400 notebooks til kommandostationer, 900 laptops til pansrede køretøjer og 350 tavle-pc'er til køretøjer eller personel samt 30 mobile servere til faste installationer i eksempelvis operationscentre og kommunikationscontainere.

Forsvaret ønsker ikke at oplyse om, hvad computerne specifikt skal bruges til.

Ligner normal pc - næsten

Et godt bud på de fremtidige militærcomputere er dog, at de vil ligne den eksisterende computerpark, som mestendels tæller mandbårne pc'er beregnet til eksempelvis sergenter og stabspersonale, som Forsvarets Materieltjeneste tidligere har indkøbt hos blandt andre Panasonic og Saab.

"Militærets computere ligner en almindelig pc bortset fra, at de har stødabsorberende hjørner og harddisken er hængt op i gummi, så den er modstandsdygtig over for stød," forklarer tidligere kapacitetsmanager Claus Nordendorff, der indtil for nogle måneder siden arbejdede 15 år for Forsvarets Materieltjenestes kommandokontrol og informationssystemer.

Sådan testede militæret it-udstyr i gamle dage

På grund af tavshedspligt i forbindelse med udbuddet ønsker Forsvarets Materieltjeneste ikke at kommentere specifikt på det fremtidige 70 millioner kroner udbud.

Gamle stresstests af it-udstyr

Claus Nordendorff oplyser dog, at it-udstyret ganske givet skal gennemgå de almindelige militære destruktionstests, hvis computerne kommer fra en ny leverandør uden specifikationer.

Her bliver pc'erne blandt andet testet for, om de kan modstå stød, vibrationer, fugt og støv, der bogstaveligt talt kan sande kølingen til på ganske kort tid.

Tidligere har Claus Nordendorff været med til at tabe computere fra et par meters højde som en test på, at de kan lastes fra et Herkules-fly, stødteste pc'er med en fem kilo mukkert, der rammer computeren fra en vinkel på 45 grader som simulering af skud på pansret køretøj samt diverse G-tests.

"G-testen foregik ved, at man hængte computeren op på en plade i en svingspole svarende til en stor bashøjtaler. Herefter tog vi en ældgammel tre kilowatt vandafkølet rørforstærker for at sende sinuskurver ind og vibrationstestede udstyret på den måde," forklarer Claus Nordendorff, som også har stået inde i en server-container, der blev droppet fra en meters højde for at se om it-isenkrammet kunne klare belastningen.

Claus Nordendorff oplyser dog, at han ikke regner med, at 70 millioner kroner indkøbet skal igennem den slags tests.

"Hvis specifikationerne er på plads, og vi har lidt forhåndskendskab til leverandørerne, så tester vi ikke udstyret," fortæller han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S