Ekspert: Hårdt pres på IBM-direktør

Ledelses-ekspert vurderer, at IBM Danmarks direktør Lars Mikkelgaard-Jensen er ved at have opbrugt sine chancer med det seneste i en række dårlige regnskaber.

Artikel top billede

Et hårdt år for IBM Danmark har resulteret i det dårligste regnskab i den tid, Lars Mikkelgaard-Jensen har været direktør for selskabet.

Et fald i omsætningen på 400 millioner kroner og et underskud på 329 millioner kroner i 2008 er det seneste resultat i en stribe af dårlige regnskaber fra it-gigantens danske datterselskab.

IBM har haft et hårdt år, når man sammenholder underskuddet med en række spektakulære sager, som har stillet IBM i et dårligt lys i medierne, blandt andet partnerskabet med skandaleramte IT Factory, et stort nedbrud i april og en fyreseddel fra Skats store systemmodernisering.

De uheldige sager og det dårlige regnskab får ledelsesekspert Anders Drejer fra Aarhus School of Business til at konstatere, at den danske topchef, Lars Mikkelgaard-Jensen, er presset for at opnå positive resultater.

"Det ser ikke godt ud efterhånden. Jeg tror ikke, at Lars Mikkelgaard-Jensen kan klare ret mange flere fiaskoer," siger Anders Drejer.

Egne problemer

Han mener, at det er med til at lægge pres på Lars Mikkelgaard-Jensen, at han har stået i spidsen for IBM i Danmark i fem år nu.

"Han har lige nøjagtig været der så længe, at 'bordet fanger' - mange af de ting, der er gået galt, er enten direkte hans ansvar eller noget, han burde have udvist rettidig omhu overfor. I hvert fald set udefra," siger Anders Drejer.

Samtidig mener ledelseseksperten, at IBM-direktøren nu står med endnu en udfordring.

"Jeg vil vurdere, at han snart ikke får flere chancer. Også fordi der er finanskrise, og hammeren falder hurtigere end for bare et år siden," siger Anders Drejer.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,