Rapport: Kun en procent er utilfreds med SOA

En ny undersøgelse fra Forrester viser, at langt de fleste virksomheder, der satser på SOA, er tilfredse med resultaterne.

Artikel top billede

De serviceorienterede it-arkitekturer har efterhånden sneget sig ind i mange virksomheder i større eller mindre omfang. Ved at satse på SOA håber brugerne at kunne opnå større fleksibilitet og mindske it-omkostningerne.

Om det så også sker i høj nok grad, har blandt andet en Gartner-undersøgelse tidligere stillet spørgsmålstegn ved.

Men nu viser en undersøgelse fra Forrester blandt 2.227 it-chefer, at blot en procent af de nuværende SOA-brugere siger, at de har modtaget begrænset eller ingen effekt af SOA, skriver ZDnet.

Undersøgelsen viser også, at 75 procent af it-beslutningstagerne i de 2.000 største virksomheder i verden siger, at de vil anvende SOA i 2009.

Effektivt redskab under krisen

Netop SOA bliver nævnt som et oplagt redskab til effektiviseringer her under Finanskrisen, og Forrester-undersøgelsen viser da også, at de fleste brugere rent faktisk opnår forbedringer med denne form for it-arkitektur.

Ifølge ZDnet siger 24 procent af de nuværende SOA-brugere, at de har opnået de fleste eller alle af fordele, de forventede, og 36 procent siger, at de har opnået nok til at kunne retfærdiggøre yderligere SOA-investeringer.

Med til resultaterne hører dog, at der er tale om store virksomheder og organisationer, og at SOA-erfaringerne daler jo mindre virksomhederne bliver.

Herhjemme hører blandt andre Danske Bank til blandt de meget erfarne SOA-brugere. It-direktør Peter Schleidt har tidligere i et videoindslag fortalt, at SOA et af de vigtigste våben i kampen om bankkunderne. Se indslaget her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision