Rapport: Kun en procent er utilfreds med SOA

En ny undersøgelse fra Forrester viser, at langt de fleste virksomheder, der satser på SOA, er tilfredse med resultaterne.

Artikel top billede

De serviceorienterede it-arkitekturer har efterhånden sneget sig ind i mange virksomheder i større eller mindre omfang. Ved at satse på SOA håber brugerne at kunne opnå større fleksibilitet og mindske it-omkostningerne.

Om det så også sker i høj nok grad, har blandt andet en Gartner-undersøgelse tidligere stillet spørgsmålstegn ved.

Men nu viser en undersøgelse fra Forrester blandt 2.227 it-chefer, at blot en procent af de nuværende SOA-brugere siger, at de har modtaget begrænset eller ingen effekt af SOA, skriver ZDnet.

Undersøgelsen viser også, at 75 procent af it-beslutningstagerne i de 2.000 største virksomheder i verden siger, at de vil anvende SOA i 2009.

Effektivt redskab under krisen

Netop SOA bliver nævnt som et oplagt redskab til effektiviseringer her under Finanskrisen, og Forrester-undersøgelsen viser da også, at de fleste brugere rent faktisk opnår forbedringer med denne form for it-arkitektur.

Ifølge ZDnet siger 24 procent af de nuværende SOA-brugere, at de har opnået de fleste eller alle af fordele, de forventede, og 36 procent siger, at de har opnået nok til at kunne retfærdiggøre yderligere SOA-investeringer.

Med til resultaterne hører dog, at der er tale om store virksomheder og organisationer, og at SOA-erfaringerne daler jo mindre virksomhederne bliver.

Herhjemme hører blandt andre Danske Bank til blandt de meget erfarne SOA-brugere. It-direktør Peter Schleidt har tidligere i et videoindslag fortalt, at SOA et af de vigtigste våben i kampen om bankkunderne. Se indslaget her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS