Rapport: Kun en procent er utilfreds med SOA

En ny undersøgelse fra Forrester viser, at langt de fleste virksomheder, der satser på SOA, er tilfredse med resultaterne.

Artikel top billede

De serviceorienterede it-arkitekturer har efterhånden sneget sig ind i mange virksomheder i større eller mindre omfang. Ved at satse på SOA håber brugerne at kunne opnå større fleksibilitet og mindske it-omkostningerne.

Om det så også sker i høj nok grad, har blandt andet en Gartner-undersøgelse tidligere stillet spørgsmålstegn ved.

Men nu viser en undersøgelse fra Forrester blandt 2.227 it-chefer, at blot en procent af de nuværende SOA-brugere siger, at de har modtaget begrænset eller ingen effekt af SOA, skriver ZDnet.

Undersøgelsen viser også, at 75 procent af it-beslutningstagerne i de 2.000 største virksomheder i verden siger, at de vil anvende SOA i 2009.

Effektivt redskab under krisen

Netop SOA bliver nævnt som et oplagt redskab til effektiviseringer her under Finanskrisen, og Forrester-undersøgelsen viser da også, at de fleste brugere rent faktisk opnår forbedringer med denne form for it-arkitektur.

Ifølge ZDnet siger 24 procent af de nuværende SOA-brugere, at de har opnået de fleste eller alle af fordele, de forventede, og 36 procent siger, at de har opnået nok til at kunne retfærdiggøre yderligere SOA-investeringer.

Med til resultaterne hører dog, at der er tale om store virksomheder og organisationer, og at SOA-erfaringerne daler jo mindre virksomhederne bliver.

Herhjemme hører blandt andre Danske Bank til blandt de meget erfarne SOA-brugere. It-direktør Peter Schleidt har tidligere i et videoindslag fortalt, at SOA et af de vigtigste våben i kampen om bankkunderne. Se indslaget her.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S