Rapport: Kun en procent er utilfreds med SOA

En ny undersøgelse fra Forrester viser, at langt de fleste virksomheder, der satser på SOA, er tilfredse med resultaterne.

Artikel top billede

De serviceorienterede it-arkitekturer har efterhånden sneget sig ind i mange virksomheder i større eller mindre omfang. Ved at satse på SOA håber brugerne at kunne opnå større fleksibilitet og mindske it-omkostningerne.

Om det så også sker i høj nok grad, har blandt andet en Gartner-undersøgelse tidligere stillet spørgsmålstegn ved.

Men nu viser en undersøgelse fra Forrester blandt 2.227 it-chefer, at blot en procent af de nuværende SOA-brugere siger, at de har modtaget begrænset eller ingen effekt af SOA, skriver ZDnet.

Undersøgelsen viser også, at 75 procent af it-beslutningstagerne i de 2.000 største virksomheder i verden siger, at de vil anvende SOA i 2009.

Effektivt redskab under krisen

Netop SOA bliver nævnt som et oplagt redskab til effektiviseringer her under Finanskrisen, og Forrester-undersøgelsen viser da også, at de fleste brugere rent faktisk opnår forbedringer med denne form for it-arkitektur.

Ifølge ZDnet siger 24 procent af de nuværende SOA-brugere, at de har opnået de fleste eller alle af fordele, de forventede, og 36 procent siger, at de har opnået nok til at kunne retfærdiggøre yderligere SOA-investeringer.

Med til resultaterne hører dog, at der er tale om store virksomheder og organisationer, og at SOA-erfaringerne daler jo mindre virksomhederne bliver.

Herhjemme hører blandt andre Danske Bank til blandt de meget erfarne SOA-brugere. It-direktør Peter Schleidt har tidligere i et videoindslag fortalt, at SOA et af de vigtigste våben i kampen om bankkunderne. Se indslaget her.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,