Vodafone dropper roamingpriser i sommervarmen

For Vodafone-kunder i udlandet bliver det langt billigere at ringe hjem i sommerferien. Selskabets danske telegigant-partner har ikke umiddelbart planer om at følge trop.

Artikel top billede

Det verdensomspændende mobilselskab Vodafone har besluttet at droppe selskabets roamingpriser til forretnings- og privatkunder i mere end 35 europæiske lande fra 1. juni til slutningen af august.

Beslutningen betyder, at selskabets Pay As You Go-kunder kan ringe, sms'e og sende mms'er til personer i andre lande til den samme pris som i selskabets hjemland, England.

Forretningskunder på Anytime og Your Plan vil også kunne drage fordel af mobilselskabets tre måneders grænseoverskridende markedsføring. Samtidigt skærer selskabet også i prisen på enkelte abonnementstyper.

Det skriver Vodafone på sin hjemmeside.

TDC spiller ikke ud

Danmarks største teleselskab, TDC, er Vodafone-partner, men den danske telegigant ønsker ikke at kommentere på sin store partners sommertilbud, før EU's ministerråd har diskuteret mobilpriser på et møde 12. juni.

EU har i de senere år fået nok af snakken om den frie konkurrences regulering og har dikteret nedskæringer af teleselskabernes roamingpriser.

Det nye prisloft fra 1. juli lyder på 2,9 kroner i minuttet for at ringe op, 1,11 kroner at modtage mobilsamtaler, 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Derudover har EU fastlagt yderligere nedskæringer i teleselskabernes roamingpriser.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse