Vodafone dropper roamingpriser i sommervarmen

For Vodafone-kunder i udlandet bliver det langt billigere at ringe hjem i sommerferien. Selskabets danske telegigant-partner har ikke umiddelbart planer om at følge trop.

Artikel top billede

Det verdensomspændende mobilselskab Vodafone har besluttet at droppe selskabets roamingpriser til forretnings- og privatkunder i mere end 35 europæiske lande fra 1. juni til slutningen af august.

Beslutningen betyder, at selskabets Pay As You Go-kunder kan ringe, sms'e og sende mms'er til personer i andre lande til den samme pris som i selskabets hjemland, England.

Forretningskunder på Anytime og Your Plan vil også kunne drage fordel af mobilselskabets tre måneders grænseoverskridende markedsføring. Samtidigt skærer selskabet også i prisen på enkelte abonnementstyper.

Det skriver Vodafone på sin hjemmeside.

TDC spiller ikke ud

Danmarks største teleselskab, TDC, er Vodafone-partner, men den danske telegigant ønsker ikke at kommentere på sin store partners sommertilbud, før EU's ministerråd har diskuteret mobilpriser på et møde 12. juni.

EU har i de senere år fået nok af snakken om den frie konkurrences regulering og har dikteret nedskæringer af teleselskabernes roamingpriser.

Det nye prisloft fra 1. juli lyder på 2,9 kroner i minuttet for at ringe op, 1,11 kroner at modtage mobilsamtaler, 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Derudover har EU fastlagt yderligere nedskæringer i teleselskabernes roamingpriser.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S