Vodafone dropper roamingpriser i sommervarmen

For Vodafone-kunder i udlandet bliver det langt billigere at ringe hjem i sommerferien. Selskabets danske telegigant-partner har ikke umiddelbart planer om at følge trop.

Artikel top billede

Det verdensomspændende mobilselskab Vodafone har besluttet at droppe selskabets roamingpriser til forretnings- og privatkunder i mere end 35 europæiske lande fra 1. juni til slutningen af august.

Beslutningen betyder, at selskabets Pay As You Go-kunder kan ringe, sms'e og sende mms'er til personer i andre lande til den samme pris som i selskabets hjemland, England.

Forretningskunder på Anytime og Your Plan vil også kunne drage fordel af mobilselskabets tre måneders grænseoverskridende markedsføring. Samtidigt skærer selskabet også i prisen på enkelte abonnementstyper.

Det skriver Vodafone på sin hjemmeside.

TDC spiller ikke ud

Danmarks største teleselskab, TDC, er Vodafone-partner, men den danske telegigant ønsker ikke at kommentere på sin store partners sommertilbud, før EU's ministerråd har diskuteret mobilpriser på et møde 12. juni.

EU har i de senere år fået nok af snakken om den frie konkurrences regulering og har dikteret nedskæringer af teleselskabernes roamingpriser.

Det nye prisloft fra 1. juli lyder på 2,9 kroner i minuttet for at ringe op, 1,11 kroner at modtage mobilsamtaler, 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Derudover har EU fastlagt yderligere nedskæringer i teleselskabernes roamingpriser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS