Vodafone dropper roamingpriser i sommervarmen

For Vodafone-kunder i udlandet bliver det langt billigere at ringe hjem i sommerferien. Selskabets danske telegigant-partner har ikke umiddelbart planer om at følge trop.

Artikel top billede

Det verdensomspændende mobilselskab Vodafone har besluttet at droppe selskabets roamingpriser til forretnings- og privatkunder i mere end 35 europæiske lande fra 1. juni til slutningen af august.

Beslutningen betyder, at selskabets Pay As You Go-kunder kan ringe, sms'e og sende mms'er til personer i andre lande til den samme pris som i selskabets hjemland, England.

Forretningskunder på Anytime og Your Plan vil også kunne drage fordel af mobilselskabets tre måneders grænseoverskridende markedsføring. Samtidigt skærer selskabet også i prisen på enkelte abonnementstyper.

Det skriver Vodafone på sin hjemmeside.

TDC spiller ikke ud

Danmarks største teleselskab, TDC, er Vodafone-partner, men den danske telegigant ønsker ikke at kommentere på sin store partners sommertilbud, før EU's ministerråd har diskuteret mobilpriser på et møde 12. juni.

EU har i de senere år fået nok af snakken om den frie konkurrences regulering og har dikteret nedskæringer af teleselskabernes roamingpriser.

Det nye prisloft fra 1. juli lyder på 2,9 kroner i minuttet for at ringe op, 1,11 kroner at modtage mobilsamtaler, 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Derudover har EU fastlagt yderligere nedskæringer i teleselskabernes roamingpriser.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S