Vodafone dropper roamingpriser i sommervarmen

For Vodafone-kunder i udlandet bliver det langt billigere at ringe hjem i sommerferien. Selskabets danske telegigant-partner har ikke umiddelbart planer om at følge trop.

Artikel top billede

Det verdensomspændende mobilselskab Vodafone har besluttet at droppe selskabets roamingpriser til forretnings- og privatkunder i mere end 35 europæiske lande fra 1. juni til slutningen af august.

Beslutningen betyder, at selskabets Pay As You Go-kunder kan ringe, sms'e og sende mms'er til personer i andre lande til den samme pris som i selskabets hjemland, England.

Forretningskunder på Anytime og Your Plan vil også kunne drage fordel af mobilselskabets tre måneders grænseoverskridende markedsføring. Samtidigt skærer selskabet også i prisen på enkelte abonnementstyper.

Det skriver Vodafone på sin hjemmeside.

TDC spiller ikke ud

Danmarks største teleselskab, TDC, er Vodafone-partner, men den danske telegigant ønsker ikke at kommentere på sin store partners sommertilbud, før EU's ministerråd har diskuteret mobilpriser på et møde 12. juni.

EU har i de senere år fået nok af snakken om den frie konkurrences regulering og har dikteret nedskæringer af teleselskabernes roamingpriser.

Det nye prisloft fra 1. juli lyder på 2,9 kroner i minuttet for at ringe op, 1,11 kroner at modtage mobilsamtaler, 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Derudover har EU fastlagt yderligere nedskæringer i teleselskabernes roamingpriser.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior .NET Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job