EU's milliard-bøder varsler nye tider for it-branchen

ComputerViews: EU og de amerikanske konkurrence-myndigheder har efter milliard-bøder til både Microsoft og Intel blikket stift rettet mod it-branchens aktører. Det er der en grund til.

Artikel top billede

ComputerViews: En bøde på otte milliarder kroner gør nas - selv for et selskab af Intels gigantiske størrelse.

Med udstedelsen af endnu en gigantbøde til et af verdens førende teknologiselskaber for konkurrence-forvridende forretnings-førelse, er EU for alvor trådt ind på banen som aktør på det globale teknologi-marked.

Med EU-dommen kan vejen nemlig være banet for også de amerikanske konkurrence-myndigheder, der med udnævnelsen af Christine Varney som konkurrencechef i det amerikanske justitsministerium overvejer at begynde at gå langt mere aggressivt til værks i håndhævelsen af de amerikanske konkurrence-love, end det er tilfældet i dag.

Det vil komme til at få konsekvenser for teknologi-branchen, der i forvejen er genstand for særlig bevågenhed fra både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Teknologibranchen skal nemlig kontrolleres og justeres, hvis den fri og frugtbare konkurrence skal blomstre, lyder myndighedernes vurdering.

Giganternes kamp

Der er en god grund til myndighedernes skarpe blik: Teknologibranchen er kamp-arena for giganter, som kæmper om milliarder og atter milliarder af kroner.

Aktørerne ved, at gårsdagens kæmper kan være morgendagens miniputter - og omvendt. Derfor handler det om at optimere omsætningen og indtjeningen i størst muligt omfang på ethvert marked, inden noget andet overtager dagsordenen.

Som branche er it-industrien præget af en særlig dynamik: Udviklingen går så hurtigt, at branchen ikke rigtigt når at blive moden og kravle op ad udviklings-skalaen.

Ét produkt sætter det hele igang

Det er et velkendt fænomen, at de fleste markeder opstår omkring skabelsen af én idé, der udmønter sig i ét produkt, som rammer et udækket behov og derfor bliver en succes.

Når successen er i hus, begynder det at vrimle ind på markedet med udfordrere til det originale produkt.

Når det sker, har det originale produkt som udgangspunkt opnået en rolle som de facto-standard, som de øvrige spillere altså alle udfordrer med alle tænkelige og tilgængelige midler - inklusive muligheden for at engagere de dømmende myndigheder til at stække konkurrenterne.

Med tiden finder vi balancen

Den almindelige udvikling er, at markeds-andelene udlignes med tiden i takt med, at det pågældende marked modnes, nye produkter kommer ind, leverandørerne konsoliderer sig, og alternativerne bliver nemmere og billigere at optage.

Det er en proces, der kan tage mange år.

Og de år har den stadig unge teknologibranche kun på enkelte områder været igennem - eksempelvis når det handler om pc'er, hvor IBM engang sad med de facto-standarden, samt mobiltelefoner, hvor Nokia engang sad på de facto-standarden.

På andre områder er udlignings-processen i gang.

Det gælder eksempelvis markedet for styresystemer, hvor Microsoft engang sad tungt på hele markedet, men nu udfordres af alternativer, der med tiden vil vinde større og større indpas - ikke mindst efter EU har blandet sig med udstedelsen af milliard-bøde til Microsoft.

Ligeledes er browser-markedet - hvor Microsoft også har siddet tungt på de facto-standarden - under omkalfatring, idet alternativerne her systematisk vinder frem.

Disse markeder er under udvikling.

Nyere markeder - hvor der fortsat i stor udstrækning er meget tunge og helt dominerende spillere, fordi markederne er ganske unge - tæller markedet for mp3-afspillere med Apples iPod- og iPhone-produkter i ledende roller. Samt nettets fortsat vækstprægede og lukrative søgemarked, som Google sidder tungt på.

Det har konkurrence-myndighederne da også noteret sig. Amerikanske Christine Varney har således tidligere varslet øget opmærksomhed på Googles voksende magt, ligesom Google næppe kan undgå at blive kigget efter i sømmene af EU.

På mange måder er det netop muligheden for de meget store gevinster som leverandør af en defacto-standard på et helt nyt marked i en periode, der er drivakslen i it-branchens ufattelige dynamik og fremdrift. Alle er på spring for at levere den nye Skype, den nye eBay, den nye iPod, den nye søgemaskine par excellence.

Med de svimlende gevinster, der venter den, der lykkes med dette projekt, er muligheden om indgreb, bøder og regulering fra EU og USA ikke særligt skræmmende.

Heller ikke selvom EU og USA retter det ekstra kritiske blik mod it-branchen i disse år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S