Dansk Folkeparti: EU skal presse telebranchen

Europaparlamentsvalg 2009: Morten Messerschmidt, spidskandidat for Dansk Folkeparti vil sikre det frie internet og samtidig stramme telebranchens pristøjler.

Artikel top billede

Turbosnakkeren Morten Messerschmidt vil gerne i EU-parlamentet. Og blandt de sager han vil tage op i parlamentet er de tekniske og juridiske begrænsninger som ifølge Messerschmidt sniger sig ind på nettet.

Computerworld sætter i ugerne op til Europaparlamentsvalget fokus på spidskandidaternes it-politiske holdninger.

Morten Messerchmidt, tidligere it-ordfører og nuværende Europa-ordfører for Dansk Folkeparti, står øverst på listen for partiet til det kommende valg.

Han vil arbejde for, at EU sikrer basale rettigheder på internettet. Både i forhold til nettets tekniske og indholdsmæssige regulering.

"Noget af det der er mest interessant er hele spørgsmålet om reguleringen af internettet. I Europaparlamentet har man blandt andet diskuteret om bloggere skal registreres. Det synes jeg er en meget uheldig tendens," siger Morten Messerschmidt.

Han mener, at internettets muligheder for frie ytringer ikke må begrænses. Heller ikke i form af tekniske forhindringer.

"Det er også en af grundene til, at jeg har arbejdet relativt meget med spørgsmålet om open source og åbne standarder. Det er sindssyg vigtigt at internettet ikke bliver et proprietært net, eller at man på den ene eller anden måde skal kvalificere sig til at komme på," lyder det fra Morten Messerschmidt.

"Men jeg skelner mellem adgang til internettet og indhold og så strafferetslige forhold. EU skal være med til at muliggøre samarbejdet mellem de enkelte landes politi," siger Morten Messerschmidt, og peger på, at det blandt andet kan gøre sig gældende med hensyn til børneporno.

Forskning og udvikling

Dansk Folkepartis kandidat mener, at der bør være større valgfrihed for de enkelte lande om de vil deltage i - og være med til at finansiere EU's store forsknings- og udviklingsprojekter, som for eksempel Galileo-projektet.

Han mener dog, at samlet forskning er et område, hvor EU har en mulighed for at markere sig. Især hvis styringen af økonomien bliver bedre.

Et andet initiativ som Morten Messerschmidt gerne vil følge til dørs i EU-parlamentet handler om patenter. Morten Messerschmidt mener, at patentsystemerne i Europa skal strømlines, så det er nok at ansøge om et patent et sted. Det forslag er tidligere strandet i EU-systemet.

"Det var vist fordi man ikke kunne blive enige om, hvilket sprog man skulle ansøge på. Det er jo EU, når EU er værst," konstaterer Morten Messerschmidt, der fortæller, at patentsystemet blev udpeget som det vigtigste innovationsskridt EU kan tage af Microsoft-grundlæggeren Bill Gates, på et møde med den danske politiker.

"Det skal ikke være som i USA, men der er store perspektiver i en fælles ordning," siger Morten Messerschmidt.

Han mener desuden, at EU skal gå endnu videre i sit pres for at få teleselskabernes priser ned.

"Jeg mener, at man skal regulere prisen i detailleddet, så forbrugerne kan mærke det mere direkte Der er stadig en meget stor avance for teleselskaberne," siger Morten Messerschmidt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job