Milestone Systems vokser men taber penge

Omsætningen i Milestone Systems, der leverer IP-baseret software til digital overvågning, vokser markant, mens millionoverskuddet i 2007 blev vendt til et underskud i 2008.

Artikel top billede

"Vi er meget tilfredse med regnskabstallene for 2008," siger adminsitrerende direktør Lars Thingaard, selvom overskuddet er faldet fra plus 10 millioner til minus en million kroner. Foto: Torben Klint

Danske Milestone Systems kom ud af 2008 med en omsætning på 125 millioner kroner, svarende til en stigning på 42 procent sammenlignet med 2007, hvor omsætningen også sprang pænt i vejret i forhold til 2006.

Resultatet før skat styrtdykkede derimod fra 10 millioner i 2007 til et underskud på knap en million kroner det efterfølgende år. Det dramatiske fald i indtjeningen bekymrer ikke selskabets administrerende direktør Lars Thinggaard:

"Vi er meget tilfredse med regnskabstallene for 2008. De lever op til vores forventninger og planer om fortsat at vokse. Samtidig har investeringen fra Index Ventures gjort det muligt for os at foretage satsninger fremover, som vil styrke vores position."

Venturepengene til Brøndby-virksomheden kom sidste år i form af knap 128 millioner kroner fra Index Ventures. Pengene er allerede til dels investeret i åbningen af nye salgskontorer i udlandet samt udvikling af nye løsninger, forskning og partneraktiviteter.

Overvågning skal der til

En af de ting, Milestone-direktøren henter sin optimisme i, er, at lige præcis overvågningsteknologi er et af de områder i it-branchen, som rammes mindst af den igangværende krise.

Virksomheden har hovedkvarter i Brøndby og kontorer rundt omkring i verden. Blandt andet i USA, hvor det danske firma har store forventninger til salg af sin overvågningsteknologi.

Milestones forventninger til indeværende år er fortsat at trodse enhver form for modgang og nedgang og også i 2009 at udvide det globale økosystem af kanalpartnere, kameraforhandlere og integrationskonsulenter.

Om de positive forventninger peger på røde eller sorte tal på bundlinjen, undlader Milestone Systems at sige noget konkret om.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S