Milestone Systems vokser men taber penge

Omsætningen i Milestone Systems, der leverer IP-baseret software til digital overvågning, vokser markant, mens millionoverskuddet i 2007 blev vendt til et underskud i 2008.

Artikel top billede

"Vi er meget tilfredse med regnskabstallene for 2008," siger adminsitrerende direktør Lars Thingaard, selvom overskuddet er faldet fra plus 10 millioner til minus en million kroner. Foto: Torben Klint

Danske Milestone Systems kom ud af 2008 med en omsætning på 125 millioner kroner, svarende til en stigning på 42 procent sammenlignet med 2007, hvor omsætningen også sprang pænt i vejret i forhold til 2006.

Resultatet før skat styrtdykkede derimod fra 10 millioner i 2007 til et underskud på knap en million kroner det efterfølgende år. Det dramatiske fald i indtjeningen bekymrer ikke selskabets administrerende direktør Lars Thinggaard:

"Vi er meget tilfredse med regnskabstallene for 2008. De lever op til vores forventninger og planer om fortsat at vokse. Samtidig har investeringen fra Index Ventures gjort det muligt for os at foretage satsninger fremover, som vil styrke vores position."

Venturepengene til Brøndby-virksomheden kom sidste år i form af knap 128 millioner kroner fra Index Ventures. Pengene er allerede til dels investeret i åbningen af nye salgskontorer i udlandet samt udvikling af nye løsninger, forskning og partneraktiviteter.

Overvågning skal der til

En af de ting, Milestone-direktøren henter sin optimisme i, er, at lige præcis overvågningsteknologi er et af de områder i it-branchen, som rammes mindst af den igangværende krise.

Virksomheden har hovedkvarter i Brøndby og kontorer rundt omkring i verden. Blandt andet i USA, hvor det danske firma har store forventninger til salg af sin overvågningsteknologi.

Milestones forventninger til indeværende år er fortsat at trodse enhver form for modgang og nedgang og også i 2009 at udvide det globale økosystem af kanalpartnere, kameraforhandlere og integrationskonsulenter.

Om de positive forventninger peger på røde eller sorte tal på bundlinjen, undlader Milestone Systems at sige noget konkret om.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS