Artikel top billede

Messenger-chat blokeret hos USA's fjender

Microsoft blokerer Windows Live Messenger i Cuba, Syrien, Iran, Sudan og Nordkorea.

Chattende Cubanere kan ikke længere anvende Microsofts Messenger, hvis de ønsker at smalltalke foran skærmen frem for over en god havanneser i det caribiske solskin.

Microsoft har valgt at blokere for Windows Live Messenger i de lande, der er underlagt USA-embargoer, skriver flere netmedier.

Foruden Cuba drejer det sig om Syrien, Iran, Sudan og Nordkorea.

Blokeringen betyder, at man, hvis man forsøger at tilgå Microsoft-tjenesten, vil blive mødt af en fejlmeddelelse:

"810003c1: We were unable to sign you in to the .NET Messenger Service."

Kortfattet forklaring fra Microsoft

Ifølge Ars Technica vil brugerne ikke blive mødt af nogen forklaring på, hvorfor de ikke kan tilgå tjenesten.

ZDNet skriver, at en talsperson fra Microsoft har bekræftet spærringen, men at det er uvist, hvorfor Microsoft har valgt at blokere tjenesten netop nu.

Ars Technica undrer sig desuden over, hvorfor netop Messenger bliver spærret, når andre Microsoft-applikationer og websider stadig fungerer i de nævnte lande.

I en mail sendt til netmediet, skriver Microsoft meget kortfattet om spærringen:

"Microsoft har afsluttet tilgængeligheden af instant Messenger-services i bestemte lande, der er underlagt United States-sanktioner. Detaljer om disse sanktioner er tilgængelige hos United States Office of Foreign Assets Control," lyder beskeden fra Microsoft.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere