Vil ny HTML-standard overflødiggøre Flash?

Browserproducenterne Opera og Mozilla forudser, at den kommende HTML 5-standard på sigt vil overflødiggøre Adobes proprietære Flash-teknologi. HTML 5 har dog lange udsigter.

Artikel top billede

Selvom den næste version af HTML endnu blot er på tegnebrættet, er HTML 5, som standarden hedder, allerede nu ved at finde vej ud på internettet.

Efterhånden som det sker, vil HTML 5 overflødiggøre Adobes Flash-teknologi, mener Jon von Tetzchner, administrerende direktør hos browserproducenten Opera.

"Du kan gøre de fleste ting med webstandarder i dag. På en måde kan du sige, at du ikke har brug for Flash," siger han til ZDNet.

Kan HTML 5 erstatte Flash?

HTML 5 skal efterfølge version 4 fra 1997, og formålet med den nye standard er blandt andet bedre at kunne understøtte nutidens og fremtidens interaktive websider.

"Jeg kan lide Adobe - det er et godt firma. Jeg tror, at Flash vil være her i lang, lang tid, men jeg ser det som naturligt, at webstandarder også udvikler sig til at være 'richer' (levere multimedieindhold, red.). Så kan du vælge, om du ønsker webstandarder (til at levere medieindhold, red.), eller om du vil bruge Flash," siger Opera-direktøren.

Mozilla, der står bag Firefox, har tidligere ligesom Opera udtalt, at HTML 5 kan mindske behovet for at bruge proprietær software som Adobes Flash og Microsofts Silverlight.

Lang tidshorisont for HTML 5

Det første udkast til HTML 5-standarden blev frigivet i januar sidste år, efter at der var blevet arbejdet på standarden siden 2004. Men udviklingen af HTML 5 tager tid, og derfor forventes det, at den endelige standard først vil ligge klar i 2012. Herefter skal den testes og evalueres frem til 2022, har HTML 5-editor Ian Hickson tidligere forklaret.

Det er Tim Berners-Lee's World Wide Web Consortium (W3C), der arbejder på at udvikle den kommende version af HTML (se seneste nyt om HTML 5 her), men sideløbende med W3C arbejder også en arbejdsgruppe ved navn Web Hypertext Application Technology Working Group (WHATWG) på standarden.

Det var Apple, Mozilla og Opera, der i sin tid dannede WHATWG som en slags protest imod W3C's arbejde med XHTML og HTML.

Siden er der dog kommet et tættere samarbejde mellem de to grupper, og W3C's HTML-arbejdsgruppes arbejde bygger i dag videre på WHATWG-gruppens.

Selvom den endelige HTML 5-standard endnu ikke eksisterer, understøtter de nyeste browsere fra Mozilla, Microsoft, Apple og Opera alle de nye muligheder for webudvikling i HTML 5.

HTML 5-editor Ian Hickson præsenterer de nye muligheder:

Politiets Efterretningstjeneste

Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College