Vil ny HTML-standard overflødiggøre Flash?

Browserproducenterne Opera og Mozilla forudser, at den kommende HTML 5-standard på sigt vil overflødiggøre Adobes proprietære Flash-teknologi. HTML 5 har dog lange udsigter.

Artikel top billede

Selvom den næste version af HTML endnu blot er på tegnebrættet, er HTML 5, som standarden hedder, allerede nu ved at finde vej ud på internettet.

Efterhånden som det sker, vil HTML 5 overflødiggøre Adobes Flash-teknologi, mener Jon von Tetzchner, administrerende direktør hos browserproducenten Opera.

"Du kan gøre de fleste ting med webstandarder i dag. På en måde kan du sige, at du ikke har brug for Flash," siger han til ZDNet.

Kan HTML 5 erstatte Flash?

HTML 5 skal efterfølge version 4 fra 1997, og formålet med den nye standard er blandt andet bedre at kunne understøtte nutidens og fremtidens interaktive websider.

"Jeg kan lide Adobe - det er et godt firma. Jeg tror, at Flash vil være her i lang, lang tid, men jeg ser det som naturligt, at webstandarder også udvikler sig til at være 'richer' (levere multimedieindhold, red.). Så kan du vælge, om du ønsker webstandarder (til at levere medieindhold, red.), eller om du vil bruge Flash," siger Opera-direktøren.

Mozilla, der står bag Firefox, har tidligere ligesom Opera udtalt, at HTML 5 kan mindske behovet for at bruge proprietær software som Adobes Flash og Microsofts Silverlight.

Lang tidshorisont for HTML 5

Det første udkast til HTML 5-standarden blev frigivet i januar sidste år, efter at der var blevet arbejdet på standarden siden 2004. Men udviklingen af HTML 5 tager tid, og derfor forventes det, at den endelige standard først vil ligge klar i 2012. Herefter skal den testes og evalueres frem til 2022, har HTML 5-editor Ian Hickson tidligere forklaret.

Det er Tim Berners-Lee's World Wide Web Consortium (W3C), der arbejder på at udvikle den kommende version af HTML (se seneste nyt om HTML 5 her), men sideløbende med W3C arbejder også en arbejdsgruppe ved navn Web Hypertext Application Technology Working Group (WHATWG) på standarden.

Det var Apple, Mozilla og Opera, der i sin tid dannede WHATWG som en slags protest imod W3C's arbejde med XHTML og HTML.

Siden er der dog kommet et tættere samarbejde mellem de to grupper, og W3C's HTML-arbejdsgruppes arbejde bygger i dag videre på WHATWG-gruppens.

Selvom den endelige HTML 5-standard endnu ikke eksisterer, understøtter de nyeste browsere fra Mozilla, Microsoft, Apple og Opera alle de nye muligheder for webudvikling i HTML 5.

HTML 5-editor Ian Hickson præsenterer de nye muligheder:

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland