HTML får ordentlig overhaling efter 10 år

Det er 10 år siden, at HTML sidst fik en overhaling. HTML 5 træder ind i det nye årtusind med forbedrede funktioner for multimedia og mobility.

Artikel top billede

Ingen webapplikation uden tilgang fra mobile enheder.

Livet for webudviklerne skal gøres lettere, og HTML 5 er et skridt på vejen.

Det skriver The Register om den første opdatering af HTML-standarden i 10 år, HTML 5.

World Wide Web Consortium, kaldet W3C, er den organisation, der står bag udviklingen og standardiseringen af nye teknologier til internettet.

W3C blev dannet i 1994 som et privat, internationalt konsortium med medlemmer verden over, overvejende personer fra organisationer, myndigheder og globale it-virksomheder.

Organisationen har netop afsluttet sit arbejde med at vurdere de potentielle konflikter og overlap mellem HTML og XHTML.

I en sammenlignende rapport konkluderes det, at de to standarder appellerer til forskellige typer af udviklere.

Når HTML 5 kan gøre livet lettere for udviklerne, skyldes det blandt andet, at standarden indeholder en lang række interaktive komponenter, der kan nedbringe mængden af JavaScript-kode.

Det kan samtidig reducere behovet for asynkron JavaScript og XML (AJAX) mekanismer til netværkskommunikation og server-interaktion, skriver The Register.

En af de største forbedringer i forhold til tidligere versioner af HTML, er, at der kommet multimedia-features med.

Dermed er HTML klar til en fremtid, hvor webapplikationer skal kunne tilgås fra mobile enheder.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos