Danskere hovedarkitekter bag ny Google-tjeneste

Lars Rasmussen og hans bror Jens Rasmussen står bag en ny kommunikationstjeneste hos Google. Tjenesten kommer til at hedde Google Wave og skal revolutionere onlinekommunikation.

Artikel top billede

Danskeren Lars Rasmussen præsenterede i går sit nye projekt, Google Wave, for verden. Foto: Google

Danske udviklere er helt fremme i skoen i Google. Den centrale udvikling af internetbrowseren Google Chrome har stået på i den danske udviklingsafdeling i Århus, og nu barsler Google med en ny kommunikationstjeneste, Google Wave.

Bag den nye kommunikationstjeneste står danskeren Lars Rasmussen og hans bror Jens Rasmussen.

Google Wave er stadig i udviklingsstadiet, og lige nu søger Google eksterne udviklere over hele verden til at teste den nye kommunikationstjeneste.

Wave er ifølge Google en ny måde at tænke online kommunikation på. I den nye webbaserede tjeneste er ting som parallel tekstredigering og samtaleplayback mulige.

Lars Rasmussen skriver dette om den nye tjeneste på den officielle Google-blog:

"Efter mere end to år, hvor vi har udviklet vores ideer, hold og teknologi, er vi opsatte på at se, hvad verden har at sige til vores ide. I dag giver vi udviklere en mulighed for at se på en tidlig version af Wave."

"En "wave" er lige store dele samtale og dokument, hvor folk kan kommunikere og arbejde sammen i formateret tekst, billeder, kort og mere."

Hvad er det nye, Google?

Lars Rasmussen, der er såkaldt "software engineering manager" i Google Australien, begyndte i 2003 sammen med broderen Jens Rasmussen korttjenesten Where 2 Technologies.

Google købte året efter korttjenesten, og satte derefter brødrene til at arbejde på Google Maps. Efter søsætningen af Google Maps har brødrene været beskæftiget med Google Wave.

Men selv om selskabet lancerer den nye kommunikationstjeneste som noget nyt og revolutionerende, så har nogle af de samme funktioner eksisteret i en anden form i andre kommunikationsværktøjer.

At en bruger kan se, hvad en anden bruger skriver bogstav for bogstav i real-tid, er ikke noget nyt. Faktisk har denne funktion været til stede i flere chatprogrammer, som AOL Messenger, ICQ og Yahoo Chat. Samme playback-funktion har også været til stede i de samme chatprogrammer.

Det nye er, at Google integrerer disse tjenester på en samlet tjeneste.

Det er endnu uvist, hvornår Wave er tilgængeligt for den brede befolkning.

Video: Se Lars og Jens præsentere Wave

Men selvom det er to danskere, der står bag Wave, er den danske afdeling ikke med i udviklingsprocessen.

Den danske udviklingsafdeling i Århus arbejder nemlig på livet løs med at forbedre Googles browser Chrome.

"Det er ikke en del af opgaverne for udviklingsafdelingen i Århus at udvikle Google Wave. Google Wave er placeret hos vores team i Sydney. Fokus for de danske udviklere i Google er på V8-motoren og Chrome," siger Thomas Jensen, pressemedarbejder i Google Danmark.

At afdelingen i Danmark ikke officielt arbejder med Wave er dog ikke ensbetydende med, at selskabets udviklere ikke interesserer sig for den nye tjeneste på et personligt plan.

"Hvad vores udviklere laver som privatpersoner er op til dem selv, men alle udviklere kan jo ansøge om at blive eksterne udviklere på vores hjemmeside," fortæller Thomas Jensen.

Se Lars og Jens Rasmussen præsentere Wave:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS