Træt af Twitter-spam? Det bliver værre endnu!

Twitter-brugere plages af spam-henvendelser om alt mellem himmel og jord. Spammerne målretter deres henvendelser ud fra blandt andet nøgleord, og spam fylder hele 10 procent af alle opdateringer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som enhver Twitter-bruger ved, er den populære mikro-blog-side blevet et regulært hot-spot for spammere, der bruger siden til at tæppebombe brugere med de sædvanlige tilbud om 'billige' lån og penisforlængende piller.

Situationen ser ikke god ud, og specielt ikke for de naive brugere, der bare automatisk følger alle, der følger dem. Denne praksis, som uden tvivl blot er udslag af nybegynder-høflighed, åbner for sluserne til uanede mængder af salgstaler fra lyssky marketingfolk.

De dårlige nyheder: Ifølge en rapport fra Fox News' Steve Kotler er situationen dømt til at blive værre endnu. Christopher Peri, som er administrerende direktør for Twitfilter, som er en net-baseret applikation, der kan håndtere ens Twitter-beskeder og Twitter-følge, fortæller, at spammerne er blevet mere sofistikerede, og at vi nu oplever 'Twitter-spam version 2.0'.

Og hvordan ser denne næste generations spam så ud? Spammerne bruger computere til at finde nøgleord, ligesom de målretter spam til specifikke brugere og sender beskeder til deres timeline. Men hvad værre er, at disse uønskede meddelelser nu efterhånden udgør hele 10 procent af alle opdateringer på Twitter, angiver Christopher Peri.

Indrømmer seriøst problem

Twitters ledelse anerkender, at hjemmesiden har et seriøst spam-problem og har taget forskellige forholdsregler for at komme problemet til livs - dog foreløbigt med begrænset succes.

De har allerede i flere måneder arbejdet på at reducere mængden af 'follow-spam', som på den officielle blog bliver beskrevet som: "… det, at følge en masse mennesker, ikke fordi man er interesseret i deres opdateringer, men for at få opmærksomhed, profilvisninger (og måske klik på hjemmesidehenvisninger i profilen) eller (og allerhelst) at folk vælger også at følge dem.

En del af de brugere, der gerne vil have den slags opmærksomhed, har endda opfundet programmer, der kan sørge for, at de kan følge tusindvis af mennesker på et øjeblik."

Brugerne beder selv om det

Problemet med Twitter-spam er spidsfindigt, og ikke mindst fordi brugerne i nogle tilfælde også selv beder markedsførings-opdateringer. Når forhandlere som Amazon, Dell og OfficeDepot overstrømmer Twitter med tilbud, er det så spam?

Hvis man selv har bedt om opdateringerne, så er det vel ikke. Men overdreven markedsføring bliver hurtigt irriterende, og virksomhederne skal passe på ikke at overskride grænsen.

Hvis du har problemer med Twitter-spam, så tjek CIO's tre simple regler for, hvordan man slipper af med de uønskede beskeder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

It-sikkerhedskonsulenter til operationel it-sikkerhed i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car