Karsten Ree giver Zepto-direktør arbejdsro

Lasse Frost, administrerende direktør i Zepto, tror nu, at virksomheden med Karsten Rees øgede engagement kan få ro til at fokusere på salg og markedsføring.

Artikel top billede

Lasse Frost, der er administrerende direktør og bestyrelsesmedlem i Zepto, får nu arbejdsro til at fokusere på salg, vurderer han. Foto: Mikael Rieck

Det seneste år har været en hektisk tid for fladskærms- og bærbarproducenten Zepto. Der har været flere nedskæringer, men nu er bølgerne ved at lægge sig.

Milliardæren Karsten Ree fortalte i sidste uge til Computerworld, at han var klar til at overtage kontrollen med selskabet.

Karsten Rees engagement giver nu arbejdsro til Zeptos administrerede direktør og medstifter, Lasse Frost.

"Virksomheden har været meget koncentreret om at tilpasse organisationen, få kapital og lave aftaler med underleverandører i forbindelse med udlicitering og så videre, så man har brugt en masse tid på at have fokus på alt andet end det, der reelt set er vigtigst for virksomheden," fortæller Lasse Frost.

Han mener, at det vigtigste fokus hedder salg, men det har hidtil været nødvendigt at justere virksomheden til et andet økonomisk klima.

Karsten Ree vil ikke overrulles

Lasse Frost er selv medejer af selskabet og sidder i bestyrelsen. Fremover må han og resten af bestyrelsen dog acceptere, at Karsten Ree får det sidste ord, fordi han nu bliver majoritetsaktionær.

"Det betyder ikke noget, udover at der ligger en vis juridisk ting omkring det at eje en majoritet, men det er jo kun en, man udnytter, i tilfælde af, at bestyrelsen er uenig. Det er kun praktisk detalje," siger Zepto-direktøren.

Karsten Ree sagde i fredags, at han krævede total kontrol, fordi han ikke ville blive "overrullet" af folk, der ønsker selskabet drevet i en anden retning.

Den tidligere ejer af Den Blå Avis ejer i forvejen cirka 10 procent af aktierne, men sidst i juni hedder aktieandelen 51 procent.

"Det ændrer ikke ved den situation, at selskabet hele tiden har haft en dygtig forretningsmand i bestyrelsen, som man kun kan forvente vil bidrage endnu mere aktivt, end han hidtil har gjort. Derfor ser jeg det som rigtig positivt, at Karsten bliver tættere knyttet virksomheden end hidtil," vurderer Lasse Frost.

Lasse Frost: Tilbage til rødderne

Konceptet ved etableringen af Zepto var, at alt salg skulle ske igennem salgskanalen på nettet.

Siden hen har Zepto dog ekspanderet med butikker, men senest har selskabet lukket Zepto Concept Store i det københavnske indkøbscenter Fields. Nu har virksomheden to butikker tilbage på Fisketorvet i København og Ro's Torv i Roskilde.

"I det marked, som vi er i nu, er det ikke butiksudvikling, vi vil koncentrere os om. Vi vil koncentrere os om vores kerneforretning, som vi startede virksomheden med, og det som vi har haft succes med. Det vil sige, at det primært er salg af bærbare computere og tv over internettet i vores kernemarkeder, som er Danmark, Norge og Sverige," forklarer Lasse Frost.

Konkurser i branchen

Den økonomiske sikkerhed, som det ny kapitalindskud fra Karsten Ree giver, betyder for Zepto, at selskabet kan holde skuden flydende i længere tid end flere af konkurrenterne, anslår Lasse Frost.

"Vi kan nok tælle på mere end to hænder, hvad der er gået konkurs de sidste seks måneder af it-virksomheder, som på en eller anden måde er konkurrent til os. Det skal jo give noget mere luft i markedet. Det er jo ikke sådan, at folk holder op at bruge computere, fordi der er finanskrise, men alle går nok og udskyder det," siger direktøren.

Lasse Frost skønner, at der vil gå to år, inden finanskrisens kløer slipper it-branchen.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks