Asger Jensby meldt til politiet af JMI Invest

Knap har Stein Bagger fået sin dom på syv års fængsel, før bestyrelsesformand Asger Jensby er blevet meldt til politiet af JMI Invest.

Artikel top billede

I fredags fik Stein Bagger en dom på syv års fængsel for svindel for knap en milliard kroner.

Nu er tidligere bestyrelsesformand Asger Jensby fra IT Factory blevet meldt til politiet for at have optaget ulovlige lån.

Anmeldelsen sker som led i oprydningen i Ager Jensbys investeringsselskab, JMI Invest.

Her har den nyindsatte bestyrelsesformand, advokat Ole Borch, politianmeldt Asger Jensby, skriver Børsen.

Stort aktionærlån

Ifølge avisen optog Asger Jensby i november 2008, umiddelbart inden IT Factory-skandalen brød ud i december 2008, et aktionærlån på 17,9 millioner kroner.

Det var angiveligt også i denne periode, at Asger Jensby tog et lån i i Stein Bagger og Allan Vestergaards fælles selskab, Agios United.

Vil tilbage i it-branchen

Asger Jensby er ikke sigtet for milliard-svindlen, som Stein Bagger er dømt for, hvor der i øvrigt også foregik en masse aktivitet i november 2008.

Det var blandt andet i denne måned, at Stein Bagger indgik en af de største leasingaftaler, og hvor medinvestor i IT Factory Allan Vestergaard blev slået ned. Det er et forhold, som Stein Bagger fortsat er sigtet for.

Asger Jensby derimod kan foreløbig se frem til krav om erstatning fra kreditorerne, fordi han måske ikke har levet op til sit tilsyn som bestyrelsesformand i IT Factory.

Men nu trænger en politianmeldelse for forhold hos JMI Invest sig altså også på.

Asger Jensby selv håber at komme tilbage til it-branchen, selv om han ved det bliver svært.

"Vi må se, hvad der sker, når tingene er faldet til ro. Jeg håber, at nogen vil arbejde sammen med mig. Men jeg må også erkende, at mange vil sige, at de ikke har lyst til at røre mig efter det, de har læst og hørt i medierne," sagde han i lørdags til Business.dk.

I september 2008 havde Asger Jensby på papiret tjent det, der svarer til tre millioner kroner om dagen.

Porteføljen talte dengang it-firmaerne IT Factory, Digital Online House, IntraMed A/S, Folia, FullRate, Capto, DataCompagniet, Digital House og CopyTosh.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S