Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics

Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Artikel top billede

Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics
Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Til august begynder it-distributøren Rosenmeier Electronics at producere dele til den økonomisk trængte danske computer- og tv-producent Zepto. Derudover bliver Rosenmeier distributør af Zeptos bærbare computere, og omvendt får Zepto adgang til Rosenmeiers knap 4.000 forhandlere.

Endelig får Zepto muligheden for qua aftalen at tilbyde sine kunder nye produkter som 'home servers', skrivebords-pc'er og rene spillemaskiner under navnet Zepto.

"Aftalen betyder, at Zepto står stærkt i forhold til B2B markedet, fordi vi i kraft af samarbejdet med Rosenmeier får en betydelig større kapacitet. Ydermere bliver vores salg styrket med Rosenmeier som landsdækkende distributør af Zeptos produkter," udtaler Lasse Frost, administrerende direktør, Zepto, i en pressemeddelelse.

Samtidig med Rosenmeier-aftalen har Zepto-aktionæren Karsten Ree øget sit engagement i virksomheden, hvilket forventes at give selskabet yderligere arbejdsro.

Fortsat dansk produktion

Rosenmeier får med samarbejdet mulighed for at sælge et kendt varemærke og hul igennem til Zeptos stab af ingeniører og designfolk og deres viden og kendskab til markedet.

"Vi ser rigtig mange fordele i samarbejdet. Rosenmeiers store kapacitet betyder, at vi vil være i stand til at være mere fleksible, end Zepto alene har været - og sammen vil vi kunne få endnu bedre priser på komponenterne," udtaler Jørn Rosenmeier, administrerende direktør Rosenmeier Electronics.

Aftalen betyder, at Zeptos produktion stadig fastholdes i Danmark. Dels i Ålborg hos Rosenmeier, dels i Hedehusene hos Zepto.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen