Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics

Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Artikel top billede

Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics
Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Til august begynder it-distributøren Rosenmeier Electronics at producere dele til den økonomisk trængte danske computer- og tv-producent Zepto. Derudover bliver Rosenmeier distributør af Zeptos bærbare computere, og omvendt får Zepto adgang til Rosenmeiers knap 4.000 forhandlere.

Endelig får Zepto muligheden for qua aftalen at tilbyde sine kunder nye produkter som 'home servers', skrivebords-pc'er og rene spillemaskiner under navnet Zepto.

"Aftalen betyder, at Zepto står stærkt i forhold til B2B markedet, fordi vi i kraft af samarbejdet med Rosenmeier får en betydelig større kapacitet. Ydermere bliver vores salg styrket med Rosenmeier som landsdækkende distributør af Zeptos produkter," udtaler Lasse Frost, administrerende direktør, Zepto, i en pressemeddelelse.

Samtidig med Rosenmeier-aftalen har Zepto-aktionæren Karsten Ree øget sit engagement i virksomheden, hvilket forventes at give selskabet yderligere arbejdsro.

Fortsat dansk produktion

Rosenmeier får med samarbejdet mulighed for at sælge et kendt varemærke og hul igennem til Zeptos stab af ingeniører og designfolk og deres viden og kendskab til markedet.

"Vi ser rigtig mange fordele i samarbejdet. Rosenmeiers store kapacitet betyder, at vi vil være i stand til at være mere fleksible, end Zepto alene har været - og sammen vil vi kunne få endnu bedre priser på komponenterne," udtaler Jørn Rosenmeier, administrerende direktør Rosenmeier Electronics.

Aftalen betyder, at Zeptos produktion stadig fastholdes i Danmark. Dels i Ålborg hos Rosenmeier, dels i Hedehusene hos Zepto.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS