Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics

Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Artikel top billede

Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics
Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Til august begynder it-distributøren Rosenmeier Electronics at producere dele til den økonomisk trængte danske computer- og tv-producent Zepto. Derudover bliver Rosenmeier distributør af Zeptos bærbare computere, og omvendt får Zepto adgang til Rosenmeiers knap 4.000 forhandlere.

Endelig får Zepto muligheden for qua aftalen at tilbyde sine kunder nye produkter som 'home servers', skrivebords-pc'er og rene spillemaskiner under navnet Zepto.

"Aftalen betyder, at Zepto står stærkt i forhold til B2B markedet, fordi vi i kraft af samarbejdet med Rosenmeier får en betydelig større kapacitet. Ydermere bliver vores salg styrket med Rosenmeier som landsdækkende distributør af Zeptos produkter," udtaler Lasse Frost, administrerende direktør, Zepto, i en pressemeddelelse.

Samtidig med Rosenmeier-aftalen har Zepto-aktionæren Karsten Ree øget sit engagement i virksomheden, hvilket forventes at give selskabet yderligere arbejdsro.

Fortsat dansk produktion

Rosenmeier får med samarbejdet mulighed for at sælge et kendt varemærke og hul igennem til Zeptos stab af ingeniører og designfolk og deres viden og kendskab til markedet.

"Vi ser rigtig mange fordele i samarbejdet. Rosenmeiers store kapacitet betyder, at vi vil være i stand til at være mere fleksible, end Zepto alene har været - og sammen vil vi kunne få endnu bedre priser på komponenterne," udtaler Jørn Rosenmeier, administrerende direktør Rosenmeier Electronics.

Aftalen betyder, at Zeptos produktion stadig fastholdes i Danmark. Dels i Ålborg hos Rosenmeier, dels i Hedehusene hos Zepto.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S