Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics

Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Artikel top billede

Zepto slår sig sammen med Rosenmeier Electronics
Pc-producenten Zepto indgår et strategisk samarbejde med Rosenmeier Eletronics, der betyder, at Rosenmeier fremover deltager i såvel distribution som produktion af de danske computere.

Til august begynder it-distributøren Rosenmeier Electronics at producere dele til den økonomisk trængte danske computer- og tv-producent Zepto. Derudover bliver Rosenmeier distributør af Zeptos bærbare computere, og omvendt får Zepto adgang til Rosenmeiers knap 4.000 forhandlere.

Endelig får Zepto muligheden for qua aftalen at tilbyde sine kunder nye produkter som 'home servers', skrivebords-pc'er og rene spillemaskiner under navnet Zepto.

"Aftalen betyder, at Zepto står stærkt i forhold til B2B markedet, fordi vi i kraft af samarbejdet med Rosenmeier får en betydelig større kapacitet. Ydermere bliver vores salg styrket med Rosenmeier som landsdækkende distributør af Zeptos produkter," udtaler Lasse Frost, administrerende direktør, Zepto, i en pressemeddelelse.

Samtidig med Rosenmeier-aftalen har Zepto-aktionæren Karsten Ree øget sit engagement i virksomheden, hvilket forventes at give selskabet yderligere arbejdsro.

Fortsat dansk produktion

Rosenmeier får med samarbejdet mulighed for at sælge et kendt varemærke og hul igennem til Zeptos stab af ingeniører og designfolk og deres viden og kendskab til markedet.

"Vi ser rigtig mange fordele i samarbejdet. Rosenmeiers store kapacitet betyder, at vi vil være i stand til at være mere fleksible, end Zepto alene har været - og sammen vil vi kunne få endnu bedre priser på komponenterne," udtaler Jørn Rosenmeier, administrerende direktør Rosenmeier Electronics.

Aftalen betyder, at Zeptos produktion stadig fastholdes i Danmark. Dels i Ålborg hos Rosenmeier, dels i Hedehusene hos Zepto.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS