Lotus Symphony kan læse dokumenter fra Office 2007

Det kan vise sig at lette en af de største bekymringer hos de, der overvejer at droppe Microsoft Office.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM har i dag offentliggjort udgivelsen af Lotus Symphony 1.3. Denne opdatering til virksomhedens et år gamle produktivitetspakke gør det for første gang muligt for brugerne at importere filer gemt i standarddokumentformatet fra Microsoft Office 2007, Office Open XML (OOXML) med fil-endelsen .docx.

Denne opdatering placerer nu Symphony på linje med open source-pakken, OpenOffice.org, som IBM's software også er bygget over. OpenOffice.org 3.0 udkom sidste efterår og gør det muligt for sine brugere at importere OOXML-dokumenter.

Men ligesom OpenOffice.org kan Symphony heller ikke gemme dokumenter i det kontroversielle dokumentformat OOXML, som er skabt og offentliggjort af Microsoft og sidste år blev gjort til international standard.

Dette træk fra IBM kan også lette en af de største bekymringer for individer og virksomheder, der overvejer at skifte fra Microsoft Office til gratis eller billige, betalingsversioner af Symphony.

Sidste år meddelte IBM at ville give ubegrænset fjernsupport af op til 20.000 Symphony-brugere for 25.000 dollars - godt 130.000 kroner - om året.

Til sammenligning koster licenser til Microsoft Office til lige så mange brugere over 16 millioner kroner om året før eventuelle rabatter.

Virksomheder, der i forvejen betaler for licenser til Lotus Notes eller Lotus Foundations, som er IBM's serversoftware-pakke til mindre virksomheder, kan få gratis support af Symphony, oplyser IBM.

En talsmand fra IBM afviser at oplyse hvor mange brugere af Symphony, der er i alt.

"Vi oplever fortsat en meget stærk interesse og stor brug blandt virksomheder, der bruger Notes eller Foundations;" oplyser han via e-mail. "En ny undersøgelse blandt Notes-kunder viser, at omkring 25 procent er ved at enten evaluerer eller oprulle Lotus Symphony."

Symphony begrænser på nuværende tidspunkt sine brugere til at gemme i enten Office 2003- eller Office 2000-dokumentformaterne. Men talsmanden oplyser, at muligheden for at gemme i Office 2007-formatet ikke er taget helt af bordet.

"Vi vil fortsætte med at følge efterspørgslen på denne funktion og ud fra denne efterspørgsel reagere efter behov," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S