Nortel vil sælge trådløs infrastruktur for 3,5 milliarder

Det kriseramte, canadiske Nortel Networks vil sælge selskabets forretning inden for trådløse netværk til Nokia Siemens. Flere frasalg på trapperne.

Artikel top billede

650 millioner dollar eller omkring 3,5 milliarder danske kroner.

Det er den pris, Nortel indtil videre er gået med til at sælge sin forretning inden for trådløs infrastruktur til, skriver Computerworld News Service.

Indtil videre er der tale om et indledende bud fra Nokia Siemens, som skal godkendes af de canadiske myndigheder, og News Service skriver, at andre - for eksempel Ericsson og Huawei - også vil få mulighed for at byde ind.

Canadiske Nortel, der har 127 år på bagen, har længe haft svært ved at få økonomien til at hænge sammen, og snakken om eventuelle frasalg er langt fra ny.

Allerede i januar gik Nortel i betalingsstandsning. Planen har derfor været at splitte selskabet op i mindre dele for at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Nortel tabte det første regnskabs-kvartal 2,8 milliarder kroner, og så sent som i sidste måned fortalte topchef Mike Zafirowski, at selskabet lå i forhandlinger med en række potentielle købere om frasalg af nogle eller alle selskabets forretnings-enheder.

God pris for Nokia Siemens

Det er Nortels aktiver inden for CDMA (det amerikanske svar på 3G/UMTS) og LTE (Long Term Evolution), der sælges fra i denne omgang, men selskabets fiberoptiske netværk, sikkerheds-produkterne og unified communication-løsningerne er også på tale i øjeblikket.

Samtidig ligger det fast, at Nortel skal afnoteres fra Toronto Stock Exchange.

Aftalen med Nokia Siemens betyder, at mindst 2.500 medarbejdere vil få mulighed for at fortsætte karrieren hos det finsk/tyske selskab.

Med købet vil Nokia Siemens kunne styrke sine forretninger i Nordamerika inden for LTE, og selskabet udtaler ifølge Computerworld News Service da også, at prisen giver god mening ud fra et økonomisk perspektiv.

Det er ikke første gang, amerikanske og europæiske netværksselskaber slår pjalterne sammen. Alcatel og Lucent fusionerede i 2006 til Alcatel-Lucent.

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S