Nortel vil sælge trådløs infrastruktur for 3,5 milliarder

Det kriseramte, canadiske Nortel Networks vil sælge selskabets forretning inden for trådløse netværk til Nokia Siemens. Flere frasalg på trapperne.

Artikel top billede

650 millioner dollar eller omkring 3,5 milliarder danske kroner.

Det er den pris, Nortel indtil videre er gået med til at sælge sin forretning inden for trådløs infrastruktur til, skriver Computerworld News Service.

Indtil videre er der tale om et indledende bud fra Nokia Siemens, som skal godkendes af de canadiske myndigheder, og News Service skriver, at andre - for eksempel Ericsson og Huawei - også vil få mulighed for at byde ind.

Canadiske Nortel, der har 127 år på bagen, har længe haft svært ved at få økonomien til at hænge sammen, og snakken om eventuelle frasalg er langt fra ny.

Allerede i januar gik Nortel i betalingsstandsning. Planen har derfor været at splitte selskabet op i mindre dele for at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Nortel tabte det første regnskabs-kvartal 2,8 milliarder kroner, og så sent som i sidste måned fortalte topchef Mike Zafirowski, at selskabet lå i forhandlinger med en række potentielle købere om frasalg af nogle eller alle selskabets forretnings-enheder.

God pris for Nokia Siemens

Det er Nortels aktiver inden for CDMA (det amerikanske svar på 3G/UMTS) og LTE (Long Term Evolution), der sælges fra i denne omgang, men selskabets fiberoptiske netværk, sikkerheds-produkterne og unified communication-løsningerne er også på tale i øjeblikket.

Samtidig ligger det fast, at Nortel skal afnoteres fra Toronto Stock Exchange.

Aftalen med Nokia Siemens betyder, at mindst 2.500 medarbejdere vil få mulighed for at fortsætte karrieren hos det finsk/tyske selskab.

Med købet vil Nokia Siemens kunne styrke sine forretninger i Nordamerika inden for LTE, og selskabet udtaler ifølge Computerworld News Service da også, at prisen giver god mening ud fra et økonomisk perspektiv.

Det er ikke første gang, amerikanske og europæiske netværksselskaber slår pjalterne sammen. Alcatel og Lucent fusionerede i 2006 til Alcatel-Lucent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S