Nortel vil sælge trådløs infrastruktur for 3,5 milliarder

Det kriseramte, canadiske Nortel Networks vil sælge selskabets forretning inden for trådløse netværk til Nokia Siemens. Flere frasalg på trapperne.

Artikel top billede

650 millioner dollar eller omkring 3,5 milliarder danske kroner.

Det er den pris, Nortel indtil videre er gået med til at sælge sin forretning inden for trådløs infrastruktur til, skriver Computerworld News Service.

Indtil videre er der tale om et indledende bud fra Nokia Siemens, som skal godkendes af de canadiske myndigheder, og News Service skriver, at andre - for eksempel Ericsson og Huawei - også vil få mulighed for at byde ind.

Canadiske Nortel, der har 127 år på bagen, har længe haft svært ved at få økonomien til at hænge sammen, og snakken om eventuelle frasalg er langt fra ny.

Allerede i januar gik Nortel i betalingsstandsning. Planen har derfor været at splitte selskabet op i mindre dele for at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Nortel tabte det første regnskabs-kvartal 2,8 milliarder kroner, og så sent som i sidste måned fortalte topchef Mike Zafirowski, at selskabet lå i forhandlinger med en række potentielle købere om frasalg af nogle eller alle selskabets forretnings-enheder.

God pris for Nokia Siemens

Det er Nortels aktiver inden for CDMA (det amerikanske svar på 3G/UMTS) og LTE (Long Term Evolution), der sælges fra i denne omgang, men selskabets fiberoptiske netværk, sikkerheds-produkterne og unified communication-løsningerne er også på tale i øjeblikket.

Samtidig ligger det fast, at Nortel skal afnoteres fra Toronto Stock Exchange.

Aftalen med Nokia Siemens betyder, at mindst 2.500 medarbejdere vil få mulighed for at fortsætte karrieren hos det finsk/tyske selskab.

Med købet vil Nokia Siemens kunne styrke sine forretninger i Nordamerika inden for LTE, og selskabet udtaler ifølge Computerworld News Service da også, at prisen giver god mening ud fra et økonomisk perspektiv.

Det er ikke første gang, amerikanske og europæiske netværksselskaber slår pjalterne sammen. Alcatel og Lucent fusionerede i 2006 til Alcatel-Lucent.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S