Nortel vil sælge trådløs infrastruktur for 3,5 milliarder

Det kriseramte, canadiske Nortel Networks vil sælge selskabets forretning inden for trådløse netværk til Nokia Siemens. Flere frasalg på trapperne.

Artikel top billede

650 millioner dollar eller omkring 3,5 milliarder danske kroner.

Det er den pris, Nortel indtil videre er gået med til at sælge sin forretning inden for trådløs infrastruktur til, skriver Computerworld News Service.

Indtil videre er der tale om et indledende bud fra Nokia Siemens, som skal godkendes af de canadiske myndigheder, og News Service skriver, at andre - for eksempel Ericsson og Huawei - også vil få mulighed for at byde ind.

Canadiske Nortel, der har 127 år på bagen, har længe haft svært ved at få økonomien til at hænge sammen, og snakken om eventuelle frasalg er langt fra ny.

Allerede i januar gik Nortel i betalingsstandsning. Planen har derfor været at splitte selskabet op i mindre dele for at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Nortel tabte det første regnskabs-kvartal 2,8 milliarder kroner, og så sent som i sidste måned fortalte topchef Mike Zafirowski, at selskabet lå i forhandlinger med en række potentielle købere om frasalg af nogle eller alle selskabets forretnings-enheder.

God pris for Nokia Siemens

Det er Nortels aktiver inden for CDMA (det amerikanske svar på 3G/UMTS) og LTE (Long Term Evolution), der sælges fra i denne omgang, men selskabets fiberoptiske netværk, sikkerheds-produkterne og unified communication-løsningerne er også på tale i øjeblikket.

Samtidig ligger det fast, at Nortel skal afnoteres fra Toronto Stock Exchange.

Aftalen med Nokia Siemens betyder, at mindst 2.500 medarbejdere vil få mulighed for at fortsætte karrieren hos det finsk/tyske selskab.

Med købet vil Nokia Siemens kunne styrke sine forretninger i Nordamerika inden for LTE, og selskabet udtaler ifølge Computerworld News Service da også, at prisen giver god mening ud fra et økonomisk perspektiv.

Det er ikke første gang, amerikanske og europæiske netværksselskaber slår pjalterne sammen. Alcatel og Lucent fusionerede i 2006 til Alcatel-Lucent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse