Alcatel-Lucent ser dagens lys

De to teleudstyrs-kæmper Alcatel og Lucent fusionerer i dag til kæmpen Alcatel-Lucent, der får 79.000 medarbejdere i 130 lande.

Otte måneder efter håndslaget blev givet, fusionerer de to teleudstyrs-producenter Alcatel og Lucent til en ny kommunikations-kæmpe, der fra i dag vil lyde navnet Alcatel-Lucent.

Selskabet vil få en årlig omsætning på den rigtige side af 135 milliarder kroner.

I de otte måneder, der er gået siden fusions-aftalen faldt på plads i begyndelsen af april, har selskaberne været optaget af en lang række følgevirkninger af aftalen.

De inkluderer sikkerheds-bekymringer, sagsanlæg fra investorer og en aktionær-afstemning, der nær fik aftalen til at falde på gulvet.

Sælger satellit-forretning

For at blive sikkerheds-bekymringerne kvit har franske Alcatel besluttet at sælge sin satellit-afdeling, så amerikanske Lucent ikke får indflydelse på Frankrigs politik på området.

Nu skulle alt imidlertid være på plads, og Alcatel-Lucent åbner fredag for handel med den nye aktie på børserne i Paris og New York.

Både franske Alcatel og amerikanske Lucent var før fusionen blandt verdens største leverandører af både trådet og trådløs infrastruktur.

Det nye selskab - der får hovedkvarter i Paris - bliver selvsagt endnu stærkere og får 79.000 medarbejdere i 130 lande. 23.000 af de ansatte kommer til at arbejde med forskning og udvikling.

I spidsen for Alcatel-Lucent har bestyrelsen placeret Patricia Russo, tidligere topchef for Lucent, mens den tidligere Alcatel-topchef, Serge Tchuruk, har fået en fremtrædende plads i bestyrelsen.

Alcatel-Lucent venter at kunne høste betydelige stordriftsfordele af fusionen. Selskabet forventer blandt andet at beskære medarbejderstaben med 9.000 stillinger i løbet af de kommende tre år.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS