Mondo sælger sine hosting-aktiviteter til Atea

Mondo har som sidste fase af en omstrukturering indgået aftale om at sælge sine hosting-aktiviteter til forhandleren Atea.

Artikel top billede

"Vi ser dette tilkøb som en naturlig styrkelse af vores nuværende outsourcing- og hostingforretning," udtaler Ateas administrerende direktør Peter Trans.

Mondo, der hidtil har været kendt som "hosting-selskabet Mondo", skal have nyt navn, fordi it-forhandleren Atea overtager hosting-aktiviteterne.

Aftalen med Atea træder i kraft med det samme, og Mondo vil over de kommende måneder overføre kunderne til Atea, der er Nordens største it-forhandler.

Uden sit driftscenter vil Mondo koncentrere sig om forretningsområderne software outsourcing, online-portaler og CRM-konsulentydelser. Sidstnævnte bliver leveret fra Mondos udviklingscentre i Danmark, Ukraine og Pakistan.

"Med den globale finanskrise har vi set en øget efterspørgsel på ydelser og løsninger, hvor virksomhederne kan styrke deres kunderelationer gennem CRM- og web-løsninger og samtidig spare ressourcer ved at outsource softwareudviklingen," udtaler Lars Nordenlund Friis, administrerende direktør, Mondo, i en pressemeddelelse.

Ikke munter læsning

I marts blev Mondos 2008-regnskab offentliggjort, og det var ikke munter læsning.

Egenkapitalen var sidste år på minus 14 millioner kroner og resultatet før skat på minus 75 millioner kroner. På trods af det massive underskud forventer Mondo, der har investoren Ib Kunøe som medejer og bestyrelsesformand, at nå et positivt driftsresultat i år.

Hosting-delen udgør i dag cirka 25 procent af Mondos samlede omsætning, efter at man tidligere på året solgte en anden mindre del af hosting-forretningen til Aspect Networks.

"Det er et års arbejde og investeringer, vi nu afslutter med salget til Atea. Vores nye hosting-platform er et solidt fundament for, at Atea kan udnytte stordriftsfordele og skabe lønsomhed i hosting-forretningen," siger Lars Nordenlund Friis.

Hverken plads eller muskler

Mondo har hverken plads eller muskler til at udvikle hosting-området yderligere, men vil i stedet satse på at styrke forretningsområderne cloud computing og SaaS.

Fra købers side udtaler Ateas administrerende direktør Peter Trans:
"Vi ser dette tilkøb som en naturlig styrkelse af vores nuværende outsourcing- og hostingforretning og et væsentligt tiltag for at positionere os inden for cloud computing og 'Infrastructure as a service."

Udover Mondos hosting-aktiviteter overtager Atea med aftalen også 15 af Mondos ansatte.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S