Mondo sælger sine hosting-aktiviteter til Atea

Mondo har som sidste fase af en omstrukturering indgået aftale om at sælge sine hosting-aktiviteter til forhandleren Atea.

Artikel top billede

"Vi ser dette tilkøb som en naturlig styrkelse af vores nuværende outsourcing- og hostingforretning," udtaler Ateas administrerende direktør Peter Trans.

Mondo, der hidtil har været kendt som "hosting-selskabet Mondo", skal have nyt navn, fordi it-forhandleren Atea overtager hosting-aktiviteterne.

Aftalen med Atea træder i kraft med det samme, og Mondo vil over de kommende måneder overføre kunderne til Atea, der er Nordens største it-forhandler.

Uden sit driftscenter vil Mondo koncentrere sig om forretningsområderne software outsourcing, online-portaler og CRM-konsulentydelser. Sidstnævnte bliver leveret fra Mondos udviklingscentre i Danmark, Ukraine og Pakistan.

"Med den globale finanskrise har vi set en øget efterspørgsel på ydelser og løsninger, hvor virksomhederne kan styrke deres kunderelationer gennem CRM- og web-løsninger og samtidig spare ressourcer ved at outsource softwareudviklingen," udtaler Lars Nordenlund Friis, administrerende direktør, Mondo, i en pressemeddelelse.

Ikke munter læsning

I marts blev Mondos 2008-regnskab offentliggjort, og det var ikke munter læsning.

Egenkapitalen var sidste år på minus 14 millioner kroner og resultatet før skat på minus 75 millioner kroner. På trods af det massive underskud forventer Mondo, der har investoren Ib Kunøe som medejer og bestyrelsesformand, at nå et positivt driftsresultat i år.

Hosting-delen udgør i dag cirka 25 procent af Mondos samlede omsætning, efter at man tidligere på året solgte en anden mindre del af hosting-forretningen til Aspect Networks.

"Det er et års arbejde og investeringer, vi nu afslutter med salget til Atea. Vores nye hosting-platform er et solidt fundament for, at Atea kan udnytte stordriftsfordele og skabe lønsomhed i hosting-forretningen," siger Lars Nordenlund Friis.

Hverken plads eller muskler

Mondo har hverken plads eller muskler til at udvikle hosting-området yderligere, men vil i stedet satse på at styrke forretningsområderne cloud computing og SaaS.

Fra købers side udtaler Ateas administrerende direktør Peter Trans:
"Vi ser dette tilkøb som en naturlig styrkelse af vores nuværende outsourcing- og hostingforretning og et væsentligt tiltag for at positionere os inden for cloud computing og 'Infrastructure as a service."

Udover Mondos hosting-aktiviteter overtager Atea med aftalen også 15 af Mondos ansatte.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird