Google reklamerer i kampen mod Microsoft

Krig på browsere, søgemaskiner og kontorpakker. Det er hverdagen for Google og Microsoft, som hver især prøver at reklamere sig til en stærkere markedsposition.

Artikel top billede

For et firma som Google, der på mindre end 10 år blev verdens største søgemaskineselskab uden nævneværdig markedsføring andet end mund-til-mund-metoden, har de seneste måneder budt på noget af en omvæltning i online-slagene mod Microsoft.

Senest i går kastede Google en reklamekampagne i hovedet på amerikanerne for at lokke dem til at benytte søgemastodontens Google Apps-pakke frem for Microsofts Office-flagskib. Apps-kampagnen i form af store billboard-reklameskilte kører langs motorvejene i San Francisco, Chicago, New York og Boston samt på blandt andre teknologi-sitet TechCrunch.

Dermed følger Google op på sin kampagne i maj, hvor selskabet reklamerede for sin Chrome-browser, der skal konkurrere mod blandt andre Microsofts Internet Explorer.

I Google Apps-kampagnen vil de store billboards hver dag fortælle en ny historie om en it-chef, der har lært fordelene ved Google Apps og derefter promoverer kontorpakken på sit arbejde.

Det skriver Financial Times.

Gratis online-version af Office

Selv om Google Apps er billigere end Microsofts Office-pakke, har der ikke været den rasende efterspørgsel efter Googles kontorpakke. Under en million kunder har købt en premium-version, mens Google hævder, at omkring 15 millioner mennesker benytter sig af den gratis version.

Til sammenligning bruger omkring en halv milliard mennesker Office-pakken på deres computer ifølge Microsoft. Hvor stor en andel af disse personer, der har en piratversion, vides ikke.

Googles anstrengelser på at få slået hul til kontormarkedet bliver yderligere kompliceret af, at Microsoft planlægger en gratis online-version af Office-pakken næste år.

Og Microsoft ligger da heller ikke på den lade reklame-side, da selskabet siden juni har kørt kampagner for sin egen søgemaskine Bing, som firmaet hævder, har mere relevante søgeresultater end Google.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job