Twitter gik helt i sort efter angreb

Den sociale netværkstjeneste Twitter brød totalt sammen, efter at den blev udsat for et cyberangreb.

Artikel top billede

Foto: Steve Woods (Foto: Steve Woods)

To timer. Så lang tid var Twitter nede i går, efter at siden blev udsat for et såkaldt denial-of-service-angreb, skriver Financial Times.

Den type angreb indebærer, at tusindvis af computere samtidigt forsøger at tilkoble sig siden, og dermed evner siden ikke at svare.

"Det er sjældent at have en top-500-hjemmeside, der er helt nede i flere timer," siger forsker Ben Rushko fra Keynote Systems, der måler hjemmesiders evne til at svare, til finansavisen.

Facebook blev samtidig med Twitter udsat for et angreb, men den blå bog klarede sig igennem med en lavere svartid. Derimod gik bloguniverset LiveJournal ned i flere timer.

Ifølge Computerworld News Service forsøger Facebook nu sammen med Google og Twitter at finde frem til, hvorfra angrebene kom, og om der er en sammenhæng imellem dem.

Det er ikke mere end en måned siden, at et lignende angreb ramte officielle amerikanske og sydkoreanske statshjemmesider.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job