Twitter gik helt i sort efter angreb

Den sociale netværkstjeneste Twitter brød totalt sammen, efter at den blev udsat for et cyberangreb.

Artikel top billede

Foto: Steve Woods (Foto: Steve Woods)

To timer. Så lang tid var Twitter nede i går, efter at siden blev udsat for et såkaldt denial-of-service-angreb, skriver Financial Times.

Den type angreb indebærer, at tusindvis af computere samtidigt forsøger at tilkoble sig siden, og dermed evner siden ikke at svare.

"Det er sjældent at have en top-500-hjemmeside, der er helt nede i flere timer," siger forsker Ben Rushko fra Keynote Systems, der måler hjemmesiders evne til at svare, til finansavisen.

Facebook blev samtidig med Twitter udsat for et angreb, men den blå bog klarede sig igennem med en lavere svartid. Derimod gik bloguniverset LiveJournal ned i flere timer.

Ifølge Computerworld News Service forsøger Facebook nu sammen med Google og Twitter at finde frem til, hvorfra angrebene kom, og om der er en sammenhæng imellem dem.

Det er ikke mere end en måned siden, at et lignende angreb ramte officielle amerikanske og sydkoreanske statshjemmesider.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura