Twitter gik helt i sort efter angreb

Den sociale netværkstjeneste Twitter brød totalt sammen, efter at den blev udsat for et cyberangreb.

Artikel top billede

Foto: Steve Woods (Foto: Steve Woods)

To timer. Så lang tid var Twitter nede i går, efter at siden blev udsat for et såkaldt denial-of-service-angreb, skriver Financial Times.

Den type angreb indebærer, at tusindvis af computere samtidigt forsøger at tilkoble sig siden, og dermed evner siden ikke at svare.

"Det er sjældent at have en top-500-hjemmeside, der er helt nede i flere timer," siger forsker Ben Rushko fra Keynote Systems, der måler hjemmesiders evne til at svare, til finansavisen.

Facebook blev samtidig med Twitter udsat for et angreb, men den blå bog klarede sig igennem med en lavere svartid. Derimod gik bloguniverset LiveJournal ned i flere timer.

Ifølge Computerworld News Service forsøger Facebook nu sammen med Google og Twitter at finde frem til, hvorfra angrebene kom, og om der er en sammenhæng imellem dem.

Det er ikke mere end en måned siden, at et lignende angreb ramte officielle amerikanske og sydkoreanske statshjemmesider.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S