USA under massivt DDoS-angreb

Et botnet bestående af omkring 50.000 inficerede computere har startet en krig mod regerings-websider i USA og skaber samtidig problemer for virksomheder i både USA og Sydkorea.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lørdag startede et større angreb mod amerikanske websider, og sikkerhedseksperter siger nu, at angrebet blandt andet er skyld i, at den amerikanske handelskommissions, Federal Trade Commission's (FTC), hjemmeside var nede mandag og tirsdag.

Flere andre stats-sider er også blevet angrebet, heriblandt U.S. Department of Transportation (DOT).

"DOT har oplevet netværksproblemer siden weekenden. Vi samarbejder med US-CERT i øjeblikket," lød det tirsdag det fra en talskvinde fra DOT.

En talskvinde fra det amerikanske finansministerium bekræfter, at ministeriet er udsat for et denial of service-angreb.

Desuden har amerikanernes Secret Service, Det Hvide Hus, forsvarsministeriet, New York Stock Exchange, Nasdaq og avisen Washington Post været forsøgt angrebet, siger sikkerhedseksperter.

Primitivt angreb med stor effekt

Selvom angrebet er voldsomt, er det ikke specielt sofistikeret, og det ser ud til snarere at være generende end en egentlig trussel mod sikkerheden.

Til angrebet anvendes velkendte distributed denial of service (DDoS)-angrebsmetoder, der forsøger at tynge websiderne med meningsløse forespørgsler, så de ikke er tilgængelige for lovlige brugere.

De fleste af siderne så dog ud til at fungere igen tirsdag.

Der er flere ting, der gør dette DDoS-angreb specielt.
Botnet-koden, der styrer angrebet, gør ikke brug af de typiske teknikker, og ser ikke ud til at være skrevet af en professionel malware-producent, udtaler Joe Stewart, der er forsker hos SecureWorks.

Lørdag og søndag slugte angrebet 20 til 40 gigabytes båndbredde per sekund, hvilket er omkring 10 gange så meget som et typisk DDoS-angreb.

"Det er det største, jeg nogensinde har set," udtaler en sikkerhedsekspert, der ønsker at være anonym, fordi han ikke har fået lov til at udtale sig om sagen. Det anslås, at mellem 30.000 og 60.000 computere har bidraget til angrebet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job