Ombudsmand kritiserer EU's gigant-bøde til Intel

EU's særlige ombudsmand kritiserer unionen i sagen mod Intel, der tidligere på året blev idømt en milliard-bøde for at have misbrugt sin dominerende position på chip-markedet.

Artikel top billede

EU's ombudsmand giver nu en næse til EU's regulerings-myndigheder, der tidligere på året tildelte Intel en gigant-bøde for misbrug af selskabets dominerende position.

Kritikken går på, at EU har undladt at indsamle beviser fra et vidne under efterforskningen af sagen, skriver Wall Street Journal.

Bøden fra EU, der blev tildelt Intel i maj, lyder på otte milliarder kroner. Sagen drejer sig om, at Intel ifølge Europa-Kommissionen har misbrugt sin dominerende position på markedet ved at give rabatter rabat til virksomheder, som så helt bort fra konkurrerende chips.

Få timer efter, at det californiske selskab med over 80.000 ansatte blev idømt den enorme bøde, svarede man igen fra hovedsædet i Santa Clara med administrerende direktør Paul Otellini som afsender.

"Intel tager skarpt afstand fra denne beslutning. Vi mener, at beslutningen er forkert og ignorerer eksistensen af et mikroprocessor-marked præget af høj konkurrence - karakteriseret af konstant innovation, forbedret ydeevne i produkterne og lavere priser. Der har absolut ingen skade været for forbrugerne. Intel vil appelere," lød det dengang fra Paul Otellini.

Hvorfor valgte Dell Intel?

Ombudmanden P. Nikiforos Diamandouros har ikke mulighed for at ændre dommen mod Intel, men kritikken vækker opsigt, da ombudsmands-funktionen er et at de få uafhængige organer, der tjekker EU's domme.

Rapporten fra ombudsmanden kommer efter en klage fra Intel, der blev indgivet tidligere på sommeren. Wall Street Journal har set nærmere på den endnu ikke offentliggjorte rapport og skriver, at Diamandouros i rapporten skriver, at EU-Kommissionen burde have medtaget informationer fra et møde med en Dell-chef i august 2006.

I rapporten står, at Dell-chefen forklarede EU, at selskabet anså konkurrenten AMD's produkter som ringe i forhold til Intels.

I følge Wall Street Journal kan det være et bevis for, at Dell valgte Intel af tekniske grunde og ikke af andre grunde - sådan som dommen mod Intel antyder.

En EU-talsperson afviser at kommentere rapporten over for Wall Street Journal, og heller ikke Dell, Intel eller AMD ønsker at udtale sig på nuværende tidspunkt.

Tal fra analysehuset IDC viser, at Intel i 2008 solgte 107,9 millioner processorer på verdensplan til stationære computere og 121,8 millioner til bærbare. AMD's salgstal lød på blot 37 millioner for de stationære og 19,6 millioner til de bærbare.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S