Karsten Ree overtager direktørposten i Zepto

Rigmanden Karsten Ree overtager i dag posten som administrerende direktør i Zepto, efter at stifter og nu tidligere direktør Lasse Frost har besluttet at trække sig.

Artikel top billede

Karsten Ree, der i forvejen er hovedaktionær i Zepto, indtager nu posten som administrerende direktør i firmaet. (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Karsten Ree engagerer sig mere og mere i laptop- og tv-producenten Zepto.

Først kunne Computerworld afsløre, at rigmanden ville overtage kontrollen med firmaet, og i dag kom meddelelsen så om, at han fremover skal indtage posten som administrerende direktør i Zepto. I hvert fald for en stund.

Det sker efter, at den nu tidligere administrerende direktør og stifter af Zepto, Lasse Frost, har besluttet at forlade posten.

"Da selskabet igen er på rette vej, mener jeg, det er et godt tidspunkt at få nye, friske kræfter ind til at føre Zepto videre. Jeg har derfor truffet den store beslutning, det nu engang er som stifter af selskabet, at trække mig tilbage fra den daglige ledelse i Zepto," siger Lasse Frost i en pressemeddelelse.

Karsten Ree midlertidig direktør?

Lasse Frost sidder også i bestyrelsen, men også den post ønsker han at forlade. Det vil ske på det næste bestyrelsesmøde.

"Jeg har ingen umiddelbare nye planer. Nu gælder det i første omgang om at få Zepto overleveret på bedste vis. Så må vi herefter se, om der dukker nye, spændende ting frem på tegnebrættet," siger Lasse Frost.

I pressemeddelelsen er der lagt op til, at Karsten Ree ikke fortsætter i rollen som administrerende direktør på længere sigt.

"Roret overlades i første omgang til Karsten Ree selv. Karsten vil fremover sammen med et nyt ledelsesteam og selskabets øvrige nøglemedarbejdere varetage den daglige forretning. Det nye ledelsesteam består af vicedirektør Ole de Leeneer samt vicedirektør Christian Ree," står der i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect