Karsten Ree overtager direktørposten i Zepto

Rigmanden Karsten Ree overtager i dag posten som administrerende direktør i Zepto, efter at stifter og nu tidligere direktør Lasse Frost har besluttet at trække sig.

Artikel top billede

Karsten Ree, der i forvejen er hovedaktionær i Zepto, indtager nu posten som administrerende direktør i firmaet. (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Karsten Ree engagerer sig mere og mere i laptop- og tv-producenten Zepto.

Først kunne Computerworld afsløre, at rigmanden ville overtage kontrollen med firmaet, og i dag kom meddelelsen så om, at han fremover skal indtage posten som administrerende direktør i Zepto. I hvert fald for en stund.

Det sker efter, at den nu tidligere administrerende direktør og stifter af Zepto, Lasse Frost, har besluttet at forlade posten.

"Da selskabet igen er på rette vej, mener jeg, det er et godt tidspunkt at få nye, friske kræfter ind til at føre Zepto videre. Jeg har derfor truffet den store beslutning, det nu engang er som stifter af selskabet, at trække mig tilbage fra den daglige ledelse i Zepto," siger Lasse Frost i en pressemeddelelse.

Karsten Ree midlertidig direktør?

Lasse Frost sidder også i bestyrelsen, men også den post ønsker han at forlade. Det vil ske på det næste bestyrelsesmøde.

"Jeg har ingen umiddelbare nye planer. Nu gælder det i første omgang om at få Zepto overleveret på bedste vis. Så må vi herefter se, om der dukker nye, spændende ting frem på tegnebrættet," siger Lasse Frost.

I pressemeddelelsen er der lagt op til, at Karsten Ree ikke fortsætter i rollen som administrerende direktør på længere sigt.

"Roret overlades i første omgang til Karsten Ree selv. Karsten vil fremover sammen med et nyt ledelsesteam og selskabets øvrige nøglemedarbejdere varetage den daglige forretning. Det nye ledelsesteam består af vicedirektør Ole de Leeneer samt vicedirektør Christian Ree," står der i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S