Karsten Ree overtager direktørposten i Zepto

Rigmanden Karsten Ree overtager i dag posten som administrerende direktør i Zepto, efter at stifter og nu tidligere direktør Lasse Frost har besluttet at trække sig.

Artikel top billede

Karsten Ree, der i forvejen er hovedaktionær i Zepto, indtager nu posten som administrerende direktør i firmaet. (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Karsten Ree engagerer sig mere og mere i laptop- og tv-producenten Zepto.

Først kunne Computerworld afsløre, at rigmanden ville overtage kontrollen med firmaet, og i dag kom meddelelsen så om, at han fremover skal indtage posten som administrerende direktør i Zepto. I hvert fald for en stund.

Det sker efter, at den nu tidligere administrerende direktør og stifter af Zepto, Lasse Frost, har besluttet at forlade posten.

"Da selskabet igen er på rette vej, mener jeg, det er et godt tidspunkt at få nye, friske kræfter ind til at føre Zepto videre. Jeg har derfor truffet den store beslutning, det nu engang er som stifter af selskabet, at trække mig tilbage fra den daglige ledelse i Zepto," siger Lasse Frost i en pressemeddelelse.

Karsten Ree midlertidig direktør?

Lasse Frost sidder også i bestyrelsen, men også den post ønsker han at forlade. Det vil ske på det næste bestyrelsesmøde.

"Jeg har ingen umiddelbare nye planer. Nu gælder det i første omgang om at få Zepto overleveret på bedste vis. Så må vi herefter se, om der dukker nye, spændende ting frem på tegnebrættet," siger Lasse Frost.

I pressemeddelelsen er der lagt op til, at Karsten Ree ikke fortsætter i rollen som administrerende direktør på længere sigt.

"Roret overlades i første omgang til Karsten Ree selv. Karsten vil fremover sammen med et nyt ledelsesteam og selskabets øvrige nøglemedarbejdere varetage den daglige forretning. Det nye ledelsesteam består af vicedirektør Ole de Leeneer samt vicedirektør Christian Ree," står der i pressemeddelelsen.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network