Karsten Ree overtager direktørposten i Zepto

Rigmanden Karsten Ree overtager i dag posten som administrerende direktør i Zepto, efter at stifter og nu tidligere direktør Lasse Frost har besluttet at trække sig.

Artikel top billede

Karsten Ree, der i forvejen er hovedaktionær i Zepto, indtager nu posten som administrerende direktør i firmaet. (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Karsten Ree engagerer sig mere og mere i laptop- og tv-producenten Zepto.

Først kunne Computerworld afsløre, at rigmanden ville overtage kontrollen med firmaet, og i dag kom meddelelsen så om, at han fremover skal indtage posten som administrerende direktør i Zepto. I hvert fald for en stund.

Det sker efter, at den nu tidligere administrerende direktør og stifter af Zepto, Lasse Frost, har besluttet at forlade posten.

"Da selskabet igen er på rette vej, mener jeg, det er et godt tidspunkt at få nye, friske kræfter ind til at føre Zepto videre. Jeg har derfor truffet den store beslutning, det nu engang er som stifter af selskabet, at trække mig tilbage fra den daglige ledelse i Zepto," siger Lasse Frost i en pressemeddelelse.

Karsten Ree midlertidig direktør?

Lasse Frost sidder også i bestyrelsen, men også den post ønsker han at forlade. Det vil ske på det næste bestyrelsesmøde.

"Jeg har ingen umiddelbare nye planer. Nu gælder det i første omgang om at få Zepto overleveret på bedste vis. Så må vi herefter se, om der dukker nye, spændende ting frem på tegnebrættet," siger Lasse Frost.

I pressemeddelelsen er der lagt op til, at Karsten Ree ikke fortsætter i rollen som administrerende direktør på længere sigt.

"Roret overlades i første omgang til Karsten Ree selv. Karsten vil fremover sammen med et nyt ledelsesteam og selskabets øvrige nøglemedarbejdere varetage den daglige forretning. Det nye ledelsesteam består af vicedirektør Ole de Leeneer samt vicedirektør Christian Ree," står der i pressemeddelelsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos