Karsten Ree overtager direktørposten i Zepto

Rigmanden Karsten Ree overtager i dag posten som administrerende direktør i Zepto, efter at stifter og nu tidligere direktør Lasse Frost har besluttet at trække sig.

Artikel top billede

Karsten Ree, der i forvejen er hovedaktionær i Zepto, indtager nu posten som administrerende direktør i firmaet. (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Karsten Ree engagerer sig mere og mere i laptop- og tv-producenten Zepto.

Først kunne Computerworld afsløre, at rigmanden ville overtage kontrollen med firmaet, og i dag kom meddelelsen så om, at han fremover skal indtage posten som administrerende direktør i Zepto. I hvert fald for en stund.

Det sker efter, at den nu tidligere administrerende direktør og stifter af Zepto, Lasse Frost, har besluttet at forlade posten.

"Da selskabet igen er på rette vej, mener jeg, det er et godt tidspunkt at få nye, friske kræfter ind til at føre Zepto videre. Jeg har derfor truffet den store beslutning, det nu engang er som stifter af selskabet, at trække mig tilbage fra den daglige ledelse i Zepto," siger Lasse Frost i en pressemeddelelse.

Karsten Ree midlertidig direktør?

Lasse Frost sidder også i bestyrelsen, men også den post ønsker han at forlade. Det vil ske på det næste bestyrelsesmøde.

"Jeg har ingen umiddelbare nye planer. Nu gælder det i første omgang om at få Zepto overleveret på bedste vis. Så må vi herefter se, om der dukker nye, spændende ting frem på tegnebrættet," siger Lasse Frost.

I pressemeddelelsen er der lagt op til, at Karsten Ree ikke fortsætter i rollen som administrerende direktør på længere sigt.

"Roret overlades i første omgang til Karsten Ree selv. Karsten vil fremover sammen med et nyt ledelsesteam og selskabets øvrige nøglemedarbejdere varetage den daglige forretning. Det nye ledelsesteam består af vicedirektør Ole de Leeneer samt vicedirektør Christian Ree," står der i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S